moi oon 14vuotias tyttö ja mua kiusataan tosi paljon ja useasti, mullq ei ole paljoa kavereita mutta poikaystävä on, minä ja mun poikaystävä riidellään tosi usein ja meillä ei ole koskaan oikein enään kaikki hyvin, minulla menee elämässä jo muutenkin tosi huonosti niin olen miettinyt itsemurhan tekoa niin onko mitään ehdotuksia että millä tavalla?
itsemurhan teko
8
192
Vastaukset
- Anonyymi00001
Jos te riitelette niin mikä pakottaa olee yhdessä. Olette molemmat vielä lapsia. Varmasti löydät uuden poikaystävän. Vai oliko teillä suunnitelmissa yhteinen tulevaisuus? Jos sinulla menee huonosti niin avun hakeminen ei nähtävästi ole käynyt mielessä. Sinä olet murrosiässä ja tuossa iässä hormonit hyrrää ja olet kasvamassa naiseksi. Ei murrosikä ole mikä syy tehdä itsemurhaa.
Jos sinua kiusataan niin miksi et kerro siitä kellekään aikuiselle ? - Anonyymi00002
Itsemurha ei ole ratkaisu. Asiat järjestyvät aivan varmasti❤️. Voit soittaa 112 ja kertoa omasta pahasta olostasi. Voit kertoa myös huolistasi esimerkiksi ystävälle, vanhemmille, kouluterveydenhoitajalle tai opettajalle. Myös
- Anonyymi00003
Onko pakko olla sellaisen tyypin kanssa, jonka kanssa tulee riitaa useasti? Mitä järkeä?
Nyt suhde poikki, vaikka se olisi ainoa poika maailmassa!
Sinun pitää nyt keskittyä kouluun ja itseesi. Niidenkin kanssa sinulla on varmasti tekemistä.
Sitten kun koulu menee hyvin ja tulet toimeen itsesi kanssa, sitten sinulle löytyy ystäviä, poikaystäviä ja tyttöystäviä. Tällä hetkellä kyllä tarvitset aikuisten apua asioittesi kuntoon saattamiseksi. Kai koulussa on kuraattori tai muu henkilö, johon sinun pitää saada yhteys, että saat tarvitsemaasi apua.
Missä muuten vanhempasi ovat? Kai hekin kuuluvat elämääsi ja sinun asiasi kuuluvat myös heille vielä monta vuotta. - Anonyymi00004
Pakko sanoa kaksi murrosiässä olevaa lasta riitelee. Sinä olet kasvamassa naiseksi ja poikaysväsi mieheksi. Kummallakin hormonitoiminta on herännyt ja aiheuttaa kaikanlaista kehossa. Niin fyysisesti kuin psyykkisesti.
- Anonyymi00005
Miten 14-vuotias miettii itsemurhaa? Mistä lapselle moinen ajatus ratkaisuksi kurjaan oloon? Missä ympäristössä tässä ollaan? Olisiko lastensuojelun aika astua esiin?
- Anonyymi00006
Seurustelusuhteessa riiteleminen on varmaan suurimmalle osalle ihmisistä jollain tavalla tuttua. Ja jos on pahaa riitaa, voi aina erota. Maailmassa riittää mahdollisia uusia kumppaneita, jos sellaisen haluaa, ehkä paremman kuin se, jonka kanssa aina riitelee.
Jos kaikki, joille tulee ero parisuhteessa, tekisivät itsemurhan, alkaisi täällä olla väki aika vähissä.
Teini-iässä nuo rakkausasiat toki aiheuttavat voimakkaita tunteita eri tavalla kuin kypsemmässä iässä. Mutta eihän toisen ihmisen takia kannata itselleen mitään pahaa tehdä, on ikä mikä tahansa.
Erot liittyvät hylkäämiseen, hylätyksi tulemiseen, ja niitäkin ikävä kyllä elämässä tapahtuu. On eroja puolisosta, ystävistä, työpaikastakin, ja vaikka mistä, elämän varrella omaisia, sukulaisia, ystäviä myös kuolee, nekin ovat tietynlaisia eroja joistain ihmisistä. Aiheuttavat ikäviä tunteita, mutta niistäkin useimmiten selviää, kun elämän on kuitenkin jatkuttava.
Kiusaaminen on eri asia, mutta jos sitä tapahtuu koulussa, siitä voisi siellä koulussa puhua, opettajalle, kuraattorille, ja keitä aikuisia siellä sitten onkaan. Kiusaaminen on ikävää, eikä kiusaajalla itsellään ole koskaan hyvä olla, ja sen takia hän kiusaa. Ei ole kiusatun vika, eikä oma syy, jos tulee kiusatuksi. Itseään ei kannata syyttää.
Aloittaja on kuitenkin vasta 14-vuotias, elämä edessä, mikä kaikki voikaan olla vielä mahdollista, kannattaa antaa ajan kulua ja katsoa mitä elämä tuo tullessaan.
Toivotaan, että asiat muuttuvat hänelläkin paremmaksi. - Anonyymi00007
Mene kuraattorille hyvä ihminen, hanki apua tai soita johonkin auttavaan puhelimeen. Älä tuollaisia mieti aikuisuus edessä, tukka takana :) tsemppiä! Koulunkin voi vaihtaa jos ei kiusaaminen lopu, kiusaaminen on rikos ja voitte hakea siihen yhdessä apuja jos kerrot jollekin taholle koululla erkka, ope, terkka, kuraattori. Vaikka rehtori jos ei muu. Laita ensin vaikka Wilman kautta viesti koulun jollekin tyypille tai soita kuraattorille tai erkalle tai terkalle. Yksin ei kannata jäädä tällaisia miettimään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee693110Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."341982Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2831605Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1041569Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?2631218Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki271134Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin901107Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.1201064En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711040- 981023