Tupakan hinta nousee

Anonyymi-ap

Se on ainakin hyvä juttu ,jos ihmiset lakkaus vähän vähempään polttamasta. Miks ne ei tajua että tupakasta voi tulla keuhkosyöpä, muuten vaan keuhkot mennä pilalle, ym
Ja sähkötupakka se on kaikista vaarallisin.
Ja viinankin hinta saa mun puolestani nousta, ei haittaa mua.
Ruuan hinta sais halventua.

11

433

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kyllä ruuan hintaankin pitäisi lisätä joku haittavero. Onhan lihavuus uusi kansantauti.

      • Anonyymi00002

        Lihavat ovat yhtä tyhmiä kuin tupakoitsijat. Kummatkaan eivät hallitse itseään.


      • Anonyymi00003
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Lihavat ovat yhtä tyhmiä kuin tupakoitsijat. Kummatkaan eivät hallitse itseään.

        Taitaa kumminkin olla kaikkein tyhmin toisten tuomitsija ja itseään muita paremmaksi luuleva nipottaja.


    • Anonyymi00004

      Viheliäinen sairaus se lihavuuskin on mutta kenenkään ei pitäisi nykyään tupakointiin langeta, eikä mihinkään muihinkaan nikotiinituotteisiin.

      • Anonyymi00010

        Ei lihavuus ole sairaus, vaan oma valinta. Samanlainen kuin narkkari.


    • Anonyymi00005

      Koskas vuorotyö lopetetaan? Tutkimusten mukaan se lisää riskiä sairastua sydän- ja verisuonitauteihin, diabetekseen ja syöpään, etenkin rintasyöpään.

    • Anonyymi00006

      Miksei ihmiset tajua, että voi tulla milloin mitäkin sairauksia. Kaikki kuolevat johonkin, ketkä pienen, ketkä vanhuksina ja siltä väliltä. Miksi käyttää elinaikansa toisten tekemisten valittamisessa ja yleensäkin nipottamisessa joka asiassa.

      • Anonyymi00007

        ...ketkä pienenä...


      • Anonyymi00012

        Aika pitkälti samaa mieltä. Dementikkovanhusten tuoma valtava ongelma tuli sitä mukaan pahemmaksi, kun ihmiset ja terveydenhuolto alkoi hoitaa mm. sydän ja verisuonitauteja paremmin. Parempi kuolla ns saappaat jalassa vähän nuorempana kuin kuitua vuosia laitoksessa

        Taitaa loppujen lopuksi säästy rahaakin.
        Hyötyiskö siitä oikeastaan ketään mitään, vaikka kaikki eläisi terveellisesti, kun on niin paljon muutakin vaikuttavaa kuin elintavat. Jokainen tuntee paljon terveenä vammautuneita tai pahoin sairastuneita ja toisaalta ihmeen terveitä päihteongelmaisia, lihavia, ketjupolttajia, ns. juopon tuurin kolareissa, päävammoissa ym. kohdanneita. Lääke- ja ruokabisnes kuittaa hyödyt, kun kaikesta ollaan aina huolissaan.

        lajijasuris


    • Anonyymi00013

      Tupakansavu pitää tuhohyönteiset loitolla.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      24
      10985
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      41
      8268
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      126
      5267
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      143
      3646
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3578
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3534
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3167
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2529
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      2021
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1786
    Aihe