Työ onnistuu nopeasti ja vaivattomasti raivaussahalla tai mönkijällä jään päältä, kts video.
Kaadettu ruokomassa on kerättävä maalle ja hävitettävä asianmukaisesti kompostoimalla tai polttamalla.
Näin estät ravinteiden palautumisen veteen ja pidät vesistön puhtaana.
⚠️ Muistutus: Ennen töiden aloittamista on hyvä varmistaa viranomaisvaatimukset, esimerkiksi ilmoitus tai lupa ELY-keskukselta. Tämä koskee erityisesti laajoja alueita, Natura- tai suojelualueita ja vesialueita, joihin ei ole omaa omistusoikeutta.
https://www.youtube.com/watch?v=tDJj2HyTC8Y&t=40s
Kaislikot on hyvä siivota nyt alkutalvesta!
3
136
Vastaukset
- Anonyymi00001
Tuohan osuu aika kivasti mökkirannan ongelmiin. Kesällä toivottoman raskasta, mutta nyt kun kaislikko ehtii jäätymään kunnolla pitää kokeilla, josko mönkkärillä saisi kaislat maihin kasalle.
- Anonyymi00002
Kaislaa tulee mönkkärilläkin lievästi sanottuna helvetisti. Varautukaan siihen, että niille löytyy loppusijoitus. Mutta talvinen kaislojen kaato tehosi näkyvästi kesäiseen kaislojen kasvuun. Eikä sitä mätänevää massaa ollut rannalla enää siinä määrin kuin ennen leikkausta. Tänä talvena otetaan uusi käsittely.
- Anonyymi00003
hakettamalla niistä saa hyvaa katetta kasvimaalle,kaupunkikin vois ottaa mallia ja Sapokan ruovikon niittää talvella,kun se ei näköjään onnistu sulanveden aikana!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen242645Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään402302Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.621298Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2991221- 41976
- 42957
- 75852
Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh71818Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin175793Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup93762