Orpolta uusi selitys yhteisvelalle, kohta jysähtää 550 miljardin yllätys

Anonyymi-ap

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eed1fc8-192a-47b4-8c97-dfa6128ba88f

"Suomi kuuluu EU:ssa Saksan luotsaamaan joukkoon, jota voi kutsua nuukien maiden koalitioksi. Sille yhteisvelka on kirosanoista suurin. Orpo laittoi arvovaltansa peliin kokouksen alla ja toisteli, ettei yhteisvelka ole vaihtoehto.

– Ylivoimaisesti suurin asia on jäädytetyt varat eli sotakorvauslainan ratkaisu, sen aikaansaaminen. Minusta se on täysin välttämätöntä. Meillä ei ole käytännössä muita vaihtoehtoja Ukrainan rahoittamiseen, Orpo sanoi Eurooppa-neuvostoon saapuessaan.
Tilanne on silti kiusallinen myös perussuomalaisille, jonka eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jani Mäkelä uhkaili syyskuussa jopa hallituksen kaatumisella yhteisvelan takia.

– Hallitusohjelmassa on linjattu, ettei tällaisiin järjestelyihin lähdetä. On selvää että tämän haastamista me perussuomalaiset emme tulisi hyväksymään. Sellainen hallitus ei enää jatkaisi, Mäkelä sanoi Suomen Uutisissa.

Hallitus on ennen 90 miljardin Ukraina-velkaa ehtinyt hyväksyä 150 miljardin yhteisvelan puolustukseen ja enintään 33 miljardin Ukraina-yhteisvelan."

7

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Koska persut hajottaa hallituksen vai syövätkö sanansa?

      • Anonyymi00002

        Riikkuli on imuroinut jo kolme yhteisvelkapakettia vaikka ulisee, ettei yhteisvelka käy. Kremlissä ollaan taatusti kateellisia Riikkulin 180 asteen valh.... öh muunnellulle totuudelle.


      • Anonyymi00003
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Riikkuli on imuroinut jo kolme yhteisvelkapakettia vaikka ulisee, ettei yhteisvelka käy. Kremlissä ollaan taatusti kateellisia Riikkulin 180 asteen valh.... öh muunnellulle totuudelle.

        Jani Mäkelä uhkaili syyskuussa jopa hallituksen kaatumisella yhteisvelan takia.

        " Hallitusohjelmassa on linjattu, ettei tällaisiin järjestelyihin lähdetä. On selvää että tämän haastamista me perussuomalaiset emme tulisi hyväksymään. Sellainen hallitus ei enää jatkaisi, Mäkelä sanoi Suomen Uutisissa."

        Persujen paskanpuhuminen sai taas kolauksen


    • Anonyymi00004

      Orpo on EKPn rahanpainolaitoksen paras asiakas. Joutuvat tekemään vuosihuollot nykyisin 3 kertaa per vuosi kun laakerit ja telat kuluvat loppuun kovin nopeasti

    • Anonyymi00005

      Toisaalta tämä ei taas liity palstan aiheeseen.

      Hyvä keslustelu, mutta väärällä palstalla.

    • Anonyymi00006
    • Anonyymi00007

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      863
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      718
    3. 35
      587
    4. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      46
      580
    5. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      35
      577
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      575
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      29
      572
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      540
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      537
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      35
      474
    Aihe