Ei mitään järkeä

Anonyymi-ap

https://yle.fi/a/74-20201879

Aika älytöntä jos 2015 vuosimallin autostakin saa jo romutuspalkkion. Itse ostin 2006 vm. auton viime vuonna ja sekin tuntuu itsestä kuin olisi uusi. Romutuspalkkio suunnattu vähätuloisille että voisivat ostaa vähäpäästöisen auton. Palkkio on 2000-2500e. Pitää sitä tuon päälle Ola aika paljon rahaa että saa uuden vähäpäästöisen auton tai sitten vähintään viiden vuoden autovelka ja päälle kallis kaskovakuutus. Ei palvele vähätuloisia.
Taitaa hallituksen mukaan vähätuloinen olla se joka tienaa vähintään 5000e/kk. Pari kolme tonnia kuukaudessa tienaavat eivät pysty hyödyntämään tuota romutuspalkkiota

11

359

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Se vähätuloisille suunnattu tuki on vasta suunnitelussa, joka voi toteutua vasta ensi vuonna Eu:n myötä. Se on kyllä tosi, että liian nuorille autoille tuo tuki maksetaan, sillä nehän pitäisi olla jo melkein päästöttömiä autoja.

      • Anonyymi00002

        Mielestäni tuki voisi olla hyvin pienipalkkaisille, romutuspalkkio ja päälle vielä muutama tonni että sais ostettua tuoreemman, vähäpäästöisemmän käytetyn auton. Silloin siinä olisi järkeä.
        Tosin noissa nykyajan rimpuloissa kalliimmat korjaukset kun vanhoissa -90 luvun autoissa. Joten köyhällä voisi mennä ojasta allikkoon.


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Mielestäni tuki voisi olla hyvin pienipalkkaisille, romutuspalkkio ja päälle vielä muutama tonni että sais ostettua tuoreemman, vähäpäästöisemmän käytetyn auton. Silloin siinä olisi järkeä.
        Tosin noissa nykyajan rimpuloissa kalliimmat korjaukset kun vanhoissa -90 luvun autoissa. Joten köyhällä voisi mennä ojasta allikkoon.

        Onko nykyautoissa huonot lämmityslaitteet?
        Olen liikenteessä pannut merkille, että uudenkarheissa autoissa istuvat pipo päässä talvella.
        Omassa vuosimallin -98 kulkupelissä tarkenen paljain päin kovallakin pakkasella.


    • Anonyymi00003

      Autoni täyttääkin tänä vuonna kolme vuotta, pitää alkaa uutta tilaamaan. Hitto, kun kiinnostavilla malleilla on vuosi toimitusaikaa.

      • Anonyymi00004

        Vaihda äkkiä sillä alkaa olemaan jo kriittinen ikä autollas, ei kestä enempää.


      • Anonyymi00006
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Vaihda äkkiä sillä alkaa olemaan jo kriittinen ikä autollas, ei kestä enempää.

        Nyt ja äkkiä sieltä autoliikkeeseen. Hyvässä lykyssä joku joppari ottaa kolmevuotta vanhan vielä liikkeeseensä lojumaan. Nyt kun tilaa uuden ja odottaa sitä vuoden , niin vuoden vanha se uusi jo on ja kahden vuoden kuluttua pitää jo tilata uusi kiinostava malli.
        Köyhällä ei ole tuollaiseen varaa.


    • Anonyymi00007

      Kaikkien muiden autojen verotus keveni mutta sähköautojen verotus nousi. Sillä tavalla!!

      • Anonyymi00008

        Nyt kun vielä diesel ja bensa halpenee tänä vuonna ja sähkön hinta ja siirto nousee niin suosittelen diesel- tai bensa-autoa.


      • Anonyymi00009
        Anonyymi00008 kirjoitti:

        Nyt kun vielä diesel ja bensa halpenee tänä vuonna ja sähkön hinta ja siirto nousee niin suosittelen diesel- tai bensa-autoa.

        Kommentteja tullut noista uusien autojen tekniikoista. Ratissa mm hipaisunäppäinet jotka toimii miten sattuu esim kosteilla hanskoilla tai ei toimi lainkaan...näytön näpyttely saa auton seilaamaan laidasta laitaa kun tarkkaavaisuus herpaantuu.
        Kaistavahti meinaa välillä viedä linja-autopysäkille tai vastaantulevien kaistalle.
        Piippauksia piippausten päälle. Auton oma nopeus järjestelmä tulkitsee muitakin numeroita kuin vain liikennemerkit.


    • Anonyymi00010

      Rinta-Joupilla Opel Ascona 1985 vm. Hinta noin 6500e.
      Ennemmin otan tuollaisen kun jonkun alle viisi vuotta vanhan auton jossa nykyajan herkkää rimpulatekniikkaa ja romua konepellin alus täynnä..nyt vaan en tarvitse koska on -99 vm. Boxer paku.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      274
      3487
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      129
      1869
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      300
      1619
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      77
      1462
    5. 77
      1446
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      53
      1156
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1140
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1021
    9. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      997
    10. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      67
      990
    Aihe