Olisi tyrkyllä Xantia 1.8ix 5D vuosimallia 94.
Kuinka pitkään elinikää koneella, kun ajettu jo 190 tmk. Kaikki määräaikaishuollot hoidettu 180 tkm:iin saakka.
Mitä vikoja kanattaa tarkistaa tuon ikäluokan autosta?
Kuinka pitkään elinikää koneella, kun ajettu jo 190 tmk. Kaikki määräaikaishuollot hoidettu 180 tkm:iin saakka.
Mitä vikoja kanattaa tarkistaa tuon ikäluokan autosta?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Eihän tuo ole kuin vasta kevyesti sisäänajettu. Enpähän muista, mistä sen luin, mutta joka tapauksessa bensa-Xantiat ovat yksiä eniten ajettuja bensamalleja. Eli jos ne eivät kestäisi, eihän niillä sitten ajettaisi vai mitä?
Sen verran laiskottaa, että pistänpä tuohon linkin, josta voi käydä vilkaisemassa vähän vastaavaa keskustelua. Toivottavasti siitä on apua.
http://communities.msn.fi/sitruunapatonki/general.msnw?action=get_message&mview=0&ID_Message=3385&LastModified=4675372415173366273
Hyvä linnki. Vielä kun jäsenanomus menisi läpi,että pääsee lukemaan käyttäjien kokemuksia....
Kyllä se anomus läpi menee, kun maltat vähän aikaa odotella. En tiedä ollenkaan, että minkä verran jäsenanomuksia tipahtelee, mutta ilmeisen "tasaisen tappavaan tahtiin", koska jäseniä on jo yli 200 sekä yhteisö on perustettu viime heinäkuussa.
Tämä taas oli näitä asiantuntija lausuntoja. Kehtaatkin väittää että yli 8 vuotta vanha 200 tkm ajettu linko olisi vasta sisäänajettu. Kyllä mullakin muisti pettäisi jos pitäisi löytää yksikin paljon ajettu bensakone. Ehkä sillä ajetaan enemmän kilometrejä kuin Brings & Strattonilla, mutta jos autoista puhutaan niin.......
Minulla on -94 1,8 Xantia, ajettu karvan verran yli 190000km, moottori on vielä täydessä iskussa. Käytä autoa kuntotestissä, siellä kyllä selviää esim. moottorin kunto, onko ohivuotoja ym. Varmaan joku lähellä asuva "patonkilainenkin" voisi vilkaista autoa ja antaa subjektiivisen ;) mielipiteen auton kunnosta.
Ja sinunko lausunto muka oli sitten asiantuntevampi? Saanen olla eri mieltä.
TM:n 50 000 km:n kestotestien jälkeen puretusta moottorista mitatut kulumiset ovat järjestään olleet "tuskin mitattavia" tms. 200 000 km:n kohdalla siis kuluminen on tuohon nähden nelinkertaista eli kai sitten juuri mitattavissa, mutta taatusti merkityksetöntä. Kulumisen puolesta useimmat koneet kestäisivät 300 000 - 600 000 km, mutta muut viat aiheuttavat yleensä aikaisemmat autojen romutukset. Jos auton hoitaa hyvin, voi sen ikä olla mitä tahansa.
Ihan kaikkea lukemaansa ei tarvitse ottaa kirjaimellisesti. Tuo "kevyesti sisäänajettu" kuuluu samaan kastiin sanonnan "alle satakiloiset punnitaan neuvolassa" kanssa. Ymmärrätkö vai pitääkö vielä vääntää rautalangasta?
Kaikesta huolimatta tuolla 1.8 moottori kehrää vielä pitkään, tuo nykyinen mittarilukema kun ei kovin suuri ole. Kaikki riippuu kaikesta eli miten autoa on huollettu ja ajettu. Repimällä loppuu varmasti matka lyhyeen kuin kanan lento.
...ainakin 2-litrainen. Minulla on XM 2.0i 16V -95 (sama kone kuin Xantiassa) ja mittarissa 638tkm eikä koneeseen ole vielä tarvinnut koskea. Päästötkin meni vielä katsastuksessa läpi. Eli ainakin tähän verrattuna voidaan olettaa, että alle 200tkm ajettu Sitikan kone on tosiaankin "vasta sisäänajettu".
Kyllähän joillakin sakemanneilla ja Volvoillakin ajetaan pitkään, mutta ei näin pitkään kunnostamatta tai vaihtamatta konetta välillä.
Yoman voisi ystävällisesti ilmoittaa yhteystiedot sen oikean "auton" omistajasta, jolla on enemmän ajettu koskematon bensakone...
Minulla ainakin pelaa mainiosti vielä 289tkm ajettunakin, joten miksipä sata tuhatta vähemmän ajettu olisi "loppuunajettu"? Malli on 2.0i-16v SX vuodelta 95.
Viittaan tällä palstalla aiemmin käytyyn hyvinkin vilkkaaseen keskusteluun otsikolla Historian paskin auto, kehotan lukemaan keskustelun parin viikon takaa. Karu totuus Xantiasta.
Mistähän johtuu, että näitä karuja totuuksia ei ole muille Xantian omistajille sattunut? Älä sinäkään yleistä liikaa yhden tapauksen perusteella.
Tuossa kirjoituksessa ja sen aikaansaamassa keskustelussa tuli mielestäni selväksi karu totuus eräistä automyyjistä, mutta automerkin viaksi ei voine panna, jos myydään huonosti hoidettu ja loppuun rääkätty yksilö hyvänä. Lainaan alkuperäisen jutun kirjoittajalta pari lausetta: "Umpikiero VEHOn roisto ei sitten vaivautunut mainitsemaan, että auto on romutuskypsä, sillä toimihan se hyvin - koeajon ajan! Pyydän, pho - lee - ze : älkää IKINÄ ostako käytettyä Xantiaa älkääkä missään nimessä ainakaan VEHOlta !"
Ymmärrän kirjoittajan tunteet, mutta sama voisi tapahtua minkä hyvänsä automerkin kohdalla, jos ostaja ei ole tarkkana.
on minulla mittarissa -92 mallisen BX 19:n mittarissa. Onhan autossa ratti kulunut ja maalikin oven yläreunasta (käsi kuluttaa), mutta ei siitä muuten ikää huomaa. Paitsi mitä muotoilu nyt on jo vanhahtava. Mitään isompaa remonttia ei ole tarvittu. Tavanomaisia pikkukorjauksia vain. Vuosittaiset huoltokulut tuskin ylittävät 200€. Luulen ajavani sillä ehkä vielä 5-6 vuotta eli tuonne 450 000 - 500 000 km:n hujakoille.
Xantia on sen perillinen ja moottorit kai aika samantapaiset. Mutta jossain varhaisessa Xantian moottorimallissa oli muistaakseni joku kai öljynkiertoon liittyvä moka, joka olisi kuulunut korjata heti alkuun takuukorjauksena. Kertokaa muut, jotka muistatte! Tämä asia kannattaa tarkistaa. Muut tarkistuskohteethan löytyvät tuolta sitruunapatongista, mutta minä tarkistan aina myös ostettavana olevan auton moottorin puristuspaineet. Niistä näkyy ainakin yksi syy mahdollisesti pian odotettavissa olevalle moottoriremontille. (Siis liian pienet paineet = suuri ohipuhallus = venttiilivikaa tai männänrengasvikaa.)