että hyväluonteinenkin henkilö ei kaikkea siedä. Eli jos käyttäydyt toista kohtaan huonosti, niin muista että jokaisella on omat rajat. Äläkä uhriudu jos kohtelet toista huonosti.,
Se myös kannattaa muistaa
Anonyymi-ap
4250
7Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Joo mä myös komppaan tätä. Sanoisin myös sen että se ettei ihminen huonoon käytökseen mitään sanovtai reagoi ei tarkoita sitä etteikö se huono käytös vaikuttaisi väleihin pitkällä aikavälillä esimerkiksi siihen mihin suuntaan tunteet kehittyy/latistuu tai arvostus, sitoutuminen jne Toinen voi alkaa näyttämään ihan urpolta kun toilailu jatkuu ja jatkuu.
Nehän ne uhriutuu eniten jotka yrittävät kaikin keinoin pilata toisen elämän.
Noille tyypeille ei saa mitään sanoa takaisin.
Aloituksessa on paljon hyvää tietoa, mut mitä jos toinen onkin herkempi mieleltään, jolloin ylireakointien mahdollisuus kasvaa ja kärjistymiset asioille enemmän todennäköisiä? Sellainen toimii arvaamattomasti, helposti uhriutuu ja näkee kaikessa vain toisen pahantekijänä?
Tällainen tahtomattaan ruokkii omalla käytöksellään toista luulemaan muuta kuin oikeasti on? Herkkä voi esittää kovista/ kilttiä, mutta tosipaikan tullen juoksee vahvempien selkien taakse turvaan? Ovat raukkamaisia muita kohtaan ja ovat monesti narsistisia luonteeltaan.
Kuka haluaa, että pienistä asioista tehdään paljon suurempia kuin ovat? Tarkoituksenaan lopuksi uhriutua heikompana ja saa sillä aina muut puolelleen? Tällaisia kohdannut ja kuullut myös muiden vastaavia kokemia.
Perättömien puheiden levittäjät ne parhaiten pärjää. Mitäs väliä sillä on jos toisesta puhuu puuta heinää.