https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011725564.html
"Rupla vahvistui – tästä se kertoo
Ruplan vahvistuminen kertoo myös pakotteiden vaikutuksesta.
Venäjän rupla oli viime vuonna jyrkimmässä laskussa sitten 1990-luvun puolenvälin. Nyt rupla liikkuu dollariin nähden suunnilleen samoilla tasoilla kuin ennen Ukrainan sodan syttymistä.
Kertooko tämä Venäjän sotatalouden vahvistumisesta?
Näin yksinkertainen asia ei ole.
Ruplan vahvistuneeseen kurssiin vaikuttaa kaksi asiaa eli kansainväliset pakotteet ja keskuspankin edelleen kireänä jatkuva rahapolitiikka, kertoo Suomen Pankin vanhempi neuvonantaja Laura Solanko.
– Ruplan kurssi ei kerro mitään Venäjän talouden vahvuudesta tai heikkoudesta. Se kertoo pakotteiden vaikutuksesta Venäjän ulkomaankauppaan, mikä vaikuttaa myös valuuttakurssiin, Solanko sanoo."
Hei kyllä oltiin sitä mieltä, että Venäjän talous romahtaa, kun ruplan arvo romahti.
Nyt sitten, kun ruplan arvo nousee, niin heti seli, seli ei olekaan kyse Venäjän talouden vahvistumisesta.
Venäjän talous vahvistuu ja venäjällä on taloudellisesti paremmin asiat, kuin suomella, mutta sitähän ei haluta myöntää.
Valtamedia koko ajan toitottaa, että venäjällä kaupan hyllyt ovat tyhjät ja ihmiset jonottavat polttoainetta kanisteritä kädessä, ei pidä paikkaansa!
Seli seli ruplan vahvistumisesta
Anonyymi-ap
1
201
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää432218Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten652088Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211950HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363931697Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1041655Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241484Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821102Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75945
- 27909