Mikkelin kaupungin johdolla on kyllä muutakin hävettävää, kuin pelkästään Suonsaari.
1. Miksi ei maakuntajohtaja Heini Utuselta vaadita tekoja?
2. Miksi ei kaupata/lobata sitä 37h tonttia Visulahdessa, jonka kaupunki
osti kalliilla?
3 Miksi kauppapuisto(veturitalli) hanke ei etene?
Paljon muitakin asioita, jotka ovat Mikkelissä pielessä. Mm luontoarvot ovat Mikkelissä päättäjiltä hukassa.
Hävetkää kaupunginjohto osa 2
35
706
Vastaukset
- Anonyymi00001
4. Odotetaan vaan jotain ulkopuolista tahoa tekemään ja kehittämään
esimerkiksi ns puhistamo hanketta. Entinen vedenpuhdistamo on tällä
menolla pystyssä vielä 2035, ellei kauemmin. - Anonyymi00002
annilanrantaan uppos kaupungin veromaksajien rahaa kolmatta miljoonaa, muutama tontti myyty! ainoat jotka tienas,oli maat myynyt tuukkasten perikunta 645.000e.
- Anonyymi00003
Miten meni 3milliä veronmaksajien rahoja, jos kauppahinta oli se 645 000?
- Anonyymi00005
Anonyymi00003 kirjoitti:
Miten meni 3milliä veronmaksajien rahoja, jos kauppahinta oli se 645 000?
infran teko sinne: tiet viemärit vedet sähköt ym.
- Anonyymi00008
Anonyymi00005 kirjoitti:
infran teko sinne: tiet viemärit vedet sähköt ym.
No, niin tietenkin, olisihan tuo pitänyt käsittää.
- Anonyymi00009
Anonyymi00005 kirjoitti:
infran teko sinne: tiet viemärit vedet sähköt ym.
On siinä asfaltilla, viemärin renkailla ja sähkökaapeleilla ollut hintaa, siihen työt, joita ei tietenkään tehnyt paikkakuntalainen yritys, päälle.
- Anonyymi00038
Anonyymi00003 kirjoitti:
Miten meni 3milliä veronmaksajien rahoja, jos kauppahinta oli se 645 000?
Virhe laskelmissa taas.
- Anonyymi00004
Jatkoa
4. Miksi kaikessa pitää aina turvautua ulkopuolisiin konsultteihin?
Eikö luoteta omaan osaamiseen? - Anonyymi00006
Hyviä nostoja. Samoin talous on kuralla edelleen. Sähköyhtiöstä puolet myytiin ulkomaiselle veroparatiisiyhtiölle. Isänmaanpettureita !
- Anonyymi00013
Ja kaupungin,,ns sanottu kaupungjohtaja palkittiin ruhtinaallisella palkan korotuksella.
- Anonyymi00035
Anonyymi00013 kirjoitti:
Ja kaupungin,,ns sanottu kaupungjohtaja palkittiin ruhtinaallisella palkan korotuksella.
Totta kai, että osaa pitää ns turpansa kiinni ja aukoo sitä vaan kun käsketään.
Mikä oli entisen valtionvarain ministeri Iiro Viinasen, joka oli silloin 90-luvun alun laman
aikana virassa, suosikki lemmikki eläin? Kultakala, sen suun aukomisesta ei tarvinnut
maksaa.
- Anonyymi00007
Tämä maakuntajohtaja on kyllä osoittanut miten turha koko maakuntaliitto on. Utunen kiertää kaikki mahdolliset kissanristiäiset ja löpisee tyhjänpäiväisiä latteuksia. Aivan naurettava ja epäuskottava henkilö ja turha veronmaksajien maksama virka.
- Anonyymi00030
Kuvastaa hyvin tuo lehmä maakunnan alasmenoa.
- Anonyymi00010
Hyviä kysymyksiä.
- Anonyymi00011
Sulla on aivotoiminta hukassa...muuta Pieksämäelle tai Juvalle, kunhan poistut pian...
- Anonyymi00014
Miks? totuus noin kirveltää, toi maakuntajohtajan virka o ihan turha.
- Anonyymi00015
Anonyymi00014 kirjoitti:
Miks? totuus noin kirveltää, toi maakuntajohtajan virka o ihan turha.
Samaa mieltä. Mihin tuollaista isopalkkaista veronmaksajien elättiä tarvitaan ? Käy kissanristiäisissä, puhuu latteuksia, mitään ideoita, hölisee norpasta kansalliseläimenä. Ei ihme että Suomen talous on kuralla, maailman korkeat verot ja velkaa otetaan silti, miljoona ihmistä julkisella sektorilla, terveysasemia lakkautetaan, vanhukset jää hoitamatta. Saatana kun pistää vihaksi tämä touhu ja nämä tyhjänpäiväiset herran virat !!!
- Anonyymi00017
Anonyymi00015 kirjoitti:
Samaa mieltä. Mihin tuollaista isopalkkaista veronmaksajien elättiä tarvitaan ? Käy kissanristiäisissä, puhuu latteuksia, mitään ideoita, hölisee norpasta kansalliseläimenä. Ei ihme että Suomen talous on kuralla, maailman korkeat verot ja velkaa otetaan silti, miljoona ihmistä julkisella sektorilla, terveysasemia lakkautetaan, vanhukset jää hoitamatta. Saatana kun pistää vihaksi tämä touhu ja nämä tyhjänpäiväiset herran virat !!!
Allekirjoitan tämän myös. Erityisesti tämä utunen on kyllä näyttänyt miten turha maakuntajohtajan virka on. Tällaiset virat pitäisi lopettaa. Tuhlausta.
- Anonyymi00020
Sitä se on mikkeliläisillä, omaa kuplaa.
- Anonyymi00016
Harmittaa, kaupunginjohtaja ei saanu tälle vuodelle kunnolla korotusta, reilua, tai jos se hoidettu hiljaisuudessa.
- Anonyymi00018
Vastaus 3:
Menetettiin kunnon Prisma. Nyt ei lokit näytä haittaavan. Nykyisessä ollaan edelleen kuin sillit purkissa ja vaikka ison remontin tekikin, niin ollaan nykyaikaisia Prismoja jäljessä valokauden tarjonnassa. Hyvä Mikkeli. Ei täänne saada mitää rakennettua mikä kutsuisi mökkiläisiä kuluttamaan sen enempää, kuin ennenkään. Kihittäminen tässä kylässä on mahdotonta.- Anonyymi00019
Mitä hyvää ss-rymässä? Itse en ole käynyt kolmeen vuoteen yhdessäkkään s-kaupassa, mainoksissakin vaan kurttunaama vinoilee, miltäs teille maistuu, o ihan sairaan hyvältä, k kaupan tuoretta laatua, ei mitää kymmentä päivää siel myydä tuoreena! niiku ss kaupoissa.
- Anonyymi00021
Anonyymi00019 kirjoitti:
Mitä hyvää ss-rymässä? Itse en ole käynyt kolmeen vuoteen yhdessäkkään s-kaupassa, mainoksissakin vaan kurttunaama vinoilee, miltäs teille maistuu, o ihan sairaan hyvältä, k kaupan tuoretta laatua, ei mitää kymmentä päivää siel myydä tuoreena! niiku ss kaupoissa.
"Mainoksissa"??? Elätkö jotain kuvitelmatodellisuutta?
- Anonyymi00022
Anonyymi00021 kirjoitti:
"Mainoksissa"??? Elätkö jotain kuvitelmatodellisuutta?
Käyn vain cittarissa suhteessa siellä vähiten köyhiä ja lihavia, rumia ihmisiä.
- Anonyymi00028
Pieneen Pohjanmaan kaupunkiin rakennettiin uusi Prisma, entinen jäi tyhjilleen. En tiedä miten
iso se entinen Prisma oli, mutta sinne olisi varmaan vaikeaa saada uutta toimijaa, kun Anttiloitakaan ei enää ole. - Anonyymi00034
Ihmetyttää miten ne lokit haittasivat uuden Prisman rakentamista, mutta eivät tuota
Veturitalli (Kauppapuisto) hanketta.
- Anonyymi00024
4. Miksi kaupunginjohtajan, tai no...ns...johtajan palkkaa nostetaan yli yleisen kuntatason?
- Anonyymi00025
Meillä on johtamisongelma. Kukaan ei vain puhu siitä. Kaupunkia ei johdeta. Ei ongelmat korjaantuneet Timo Halosen erottamisella, vaan pahenivat.
Siitä nämä kaikki ongelmat, kymmenien miljoonien tappiot veronmaksajille, biosairila, jätevesiputsari, tonttikaupoissa yms. sekä mainekatastrofit aiheutuvat.
Kaupungin talouttakaan ei ole johdettu kuntoon, tehtiin vain helppo ratkaisu ja myytiin sähkölaitos. Kuvaavaa senkin hoitamisessa on, että ei edes aina olla kärryillä kuka sen toisen puoliskon edes omistaa.
Mihinkään ongelmiin ei puututa eikä niitä silloin ratkotakkaan.
Pääongelma on tietysti kaupunginjohtaja Janne Kinnunen, jonka johtamisesta pitäisi vastata. Lepsu hyörijä, jonka kapasiteetti ei riitä tämän tasoiseen tehtävään. Kuultiinhan näistä hänen ”puutteistaan” jo silloin valintaprosessissa. Toinen ongelma on tehosekoitin, joka saa sählätä ilman vastuunkantoa. Kukaan ei puutu. Kolmas ongelma on tietysti sitten poliittisen johdon lepsuus, joka ei puutu alisuoriutuvaan kaupungin johtamiseen.- Anonyymi00026
Asiallinen ja pätevä kirjoitus.
- Anonyymi00027
Kinnunen ei osaa johtaa, myötälee, muut sanelee. Eli siksi eräs ehdotti runsasta palkan korotusta toissa vuonna! Ja sen sai! Ja kuka ehdottikaan? :D
- Anonyymi00033
Anonyymi00027 kirjoitti:
Kinnunen ei osaa johtaa, myötälee, muut sanelee. Eli siksi eräs ehdotti runsasta palkan korotusta toissa vuonna! Ja sen sai! Ja kuka ehdottikaan? :D
Ei Kinnusen ole tarkoituskaan johtaa, vaan juurikin myötäillä. On jees jees, mies siksihän
hänet valittiin. Muut olisivat vihdoin laittaneet kapuloita hyvä veli kerhon karusellin rattaisiin ja sehän ei olisi käynyt, ei.
- Anonyymi00029
5. Hänskin huoltorakennus. On jotenkin hassua, siis ei oikeasti hassua, että seisoo
siinä tyhjän panttina. Toivottavasti joku urheilutoimittaja tarttuisi aiheeseen myös.
Se huoltorakennuksen raato näkyy tv:sa. Pitäs saada enempi julkisuuttua tuokin asia
niin oppisivat ainakin....- Anonyymi00031
ois vaan kuunneltu nuija1 tieto miehiä. heti näki että pieleen menee.
- Anonyymi00032
Kamppareitten pelejä varmaan näytetään tv.sä ja rotisko näkyy taustalla, pitäs jonkun vähän
vihjaista sen tahon urheilutoimitusta, mikä kuvaa bandyliigan otteluita, että ottaa tuon
huoltorakennus asian esille ja kuva mainostaulusta; tätä tilattiin, tämä saatiin.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1164895Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1153978Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2153896Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202275Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801396- 1371374
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1721369En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531155