onko kellään tietoa minkälaisia merkkejä on markkinoilla? Mitä kannattaa välttää ja mikä hyvä??
Auto mahdollisesti Kia Sorento manuaalirasialla...
Auto mahdollisesti Kia Sorento manuaalirasialla...
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
hyvä mut ei halvin jonka asensin itse xanttiaan on Rosta ameriikalainen Alfaline tuo maahan teknisen neuvonnan numero 040-5379907.kaveri kertoo hinnan ja missä lähin myyjä ja asennus.jos pystyt itse asentamaan saat kirjalliset ohjeet neuvonnasta.
Rostra ja asennusohjeet löytyy kyllä netistäkin.
http://www.rostra.com/cruise-control.htm
...mutta olisiko tiedossa mallia, missä ei olisi tarvetta viikselle, vaan ohjaus tapahtuisi rattiin kiinnitettävällä kauko-ohjaimella..
rostalla on myös ohjauspyörää asennettava kaukoohjattava malli ,siis ilman johtaja.itselläni on sellainen.
Unohtakaa Rostra!!
Niin paljon olen kuullut huonoa tuosta laitteesta. Liteonin AP50 perussäädin on ollut ainakin omassa autossani erittäin toimiva, ja edullinen! Lahdessa ainakin Keskustan Varaosa myy ja asentaa niitä. Nettisivuilla www.lahdenkeskustanvaraosa.com on ko. säätimestä lisää.
Sulla taitaa olla oma lehmä ojassa.
Miettisit vähän mitä mainostat, ja haukut.
Rostra on LAADUKAS, amerikkalainen, ja toimii SÄHKÖLLÄ!
Tuo perhanan AP-50 toimii ALIPAINEELLA!!!! Mitään sen typerämpää ratkaisua vakkariksi ei ole, kuin tuo alipaineella toimiva säädin!
Ja selkään pitäisi antaa sille joka tuonkin sivuston tehnyt. Karmea!
Itselläs on lehmä ojassa! Turha käydä piruilemaan!
Minä puhun vaan alipainesäätimen vuosien käyttökokemuksella. Kyllä noita säätimiä toki muutkin myy, tuo oli vaan esimerkki mikä sattui löytymään. Nykyajan alipainesäätimet ovat sen verran kehittyneitä, että ne kilpailevat selkeästi sähkötoimisten laitteiden kanssa. Tietenkään autossa ei saa olla vuotoja alipainejärjestelmässä jos sellaisen asentaa. Uusissa ja uudehkoissa autoissa ei ongelmaa ole. Ja kuten kerroin, hinta on huomattavasti alhaisempi. Jokainen tietenkin tekee valintansa itse.
Haeppa kuukkelilla "liteon ap-50" ja kato mitä tulee ruudulle. Ei nimittäin tule mitään
maahantuojan faktaa, sitä pitää osata ettiä Atoyn
sivulta. Elektroninen on puolet kalliimpi kun
mainittu perusmalli. Jos 150,- ei tunnu missään
niin sitten vaan säätimeksi ap-300 tai 500. Mulla
tuntui ja siksi otin kehuja saaneen perusmallin.
Kyllä alipaine toimii vanhassakin, kuten ittelläni
kohta 20 v auto.
Nettisivujen arvostelun jätän muille pilkuttajille.
ostin tollasen ja asennus onnistui hyvin, kuitenkin nopeus ei pysy vakiona vaan heittelee 5-10km/h ja tuntuu kuin se toimis on/off kaasulla.
onks jollai ideoita miten sais toimimaan kunnolla?
noni nyt toimii komiasti, vika oli tossa nopeusanturissa.
Minulla on kyseinen vakionopeudensäädin mutta se ei toimi. Kun painaa on nappia syttyy punainen valo, sit ku ajaa autoa ja painaa set nappia ei tapahdu mitään. missähän mahtaa olla vika???
paska mikä paska
Laittelin Waeco MS50:n (tod.näk. sama kuin LiteOn AP50) rollaattoriin. Mulla oli vastaavia ongelmia kunnes pääti itsekseni, että tehdäänpä kerrankin joku asia kunnolla ;). Siispä:
1. rosvoliittimet veks ja liitokset juottamalla.
2. nopeuspulssi paketin mukana tulevasta magneettianturista. Otin ensin moottorinohjausboxilta, mutta purkki ei suostunut kunnolla syömään 8V kanttipulssia.
3. Testaus seuraamalla asennusohjeen vuokaaviota, on erittäin havainnol
Monissa autoissa vakionopeussäädin on jo valmiina, ohjausnamikat vain puuttuu.