Varokaa siellä etelässä

Anonyymi-ap

Hei nyt on tammikuu siellä etelässäkin. Siis voi sataa lunta siihen tielle.
Voi olla, että keli siellä kehillä ym voi olla talvinen siis tavallista tähän aikaan.
Nyt niille talvirenkaille olisi käyttöä, ei kitkarenkaille.
P Poutakin kertoi, että lunta on yli 10cm. siis aivan hirveesti, varokaa..

7

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      P Poutis tieliikenteen yli profeetta, kannattaa uskoa.

    • Anonyymi00002

      Kakki cityssä on kaaos ja baanat tukossa.

    • Anonyymi00003

      Pieni lumipeite paljastaa myös sen, etteivät ihmiset osaa ajaa kastan oikeassa reunassa, kuten laki velvoittaa. Jopa kaistamerkintöjä näkee ajourissa. Siinä kohtaa pitäisi jokin ratas raksuttaa, mutta jos rattaita puuttuu välistä kokonaan, niin....

      • Anonyymi00004

        "mutta jos rattaita puuttuu välistä kokonaan, niin...." juttu on kirjoittamasi kaltaista.


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        "mutta jos rattaita puuttuu välistä kokonaan, niin...." juttu on kirjoittamasi kaltaista.

        Laki velvoittaa ajamaan ajoradan oikeassa reunassa. Jos ymmärtää, mitä se tarkoittaa ja mihin se velvoittaa ja toimii niin, niin rattaat ovat kunnossa.

        Ajoneuvolla on kaksisuuntaisella ajoradalla ajettava muu liikenne ja olosuhteet huomioon ottaen niin lähellä ajoradan oikeaa reunaa kuin turvallisuutta vaarantamatta on mahdollista. Kääntymiset ja muut ryhmittymistilanteet ovat sitten seikka erikseen.


      • Anonyymi00008
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        Laki velvoittaa ajamaan ajoradan oikeassa reunassa. Jos ymmärtää, mitä se tarkoittaa ja mihin se velvoittaa ja toimii niin, niin rattaat ovat kunnossa.

        Ajoneuvolla on kaksisuuntaisella ajoradalla ajettava muu liikenne ja olosuhteet huomioon ottaen niin lähellä ajoradan oikeaa reunaa kuin turvallisuutta vaarantamatta on mahdollista. Kääntymiset ja muut ryhmittymistilanteet ovat sitten seikka erikseen.

        Tuskin kukaan tahallisesti sijoittuu ajoradalle muuhun kohtaan kuin mitä laki ja turvallisuus edellyttää. Joten oikeassa ja turvallisessa kohdassa sitä lumisateen jälkeen ensimmäisenä ajanut pyrkii ajamaan, vaikka se sitten jälkikäteen hieman liian keskellä ajamiselta saattaakin näyttää.


    • Anonyymi00005

      Olen ajanut vuosikymmeniä etelässä lumessakin ja hyvin mennyt. Totta kai tulee kolareita ja onnettomuuksia, kun autoja on satakertainen määrä teillä ja meihin mahtuu näitä minä ensin tyyppejä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      169
      3081
    2. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      44
      1889
    3. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      31
      1874
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      196
      1817
    5. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      26
      1580
    6. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      77
      1266
    7. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      88
      1206
    8. Martinan pankkikortti

      Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1050
    9. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      179
      1042
    10. Kadonnut Kajaanissa

      Yllättävän hyvät kuvat poliisilla, luulisi löytyvän niiden perusteella?
      Kajaani
      20
      1012
    Aihe