Arvonlisävero

Anonyymi-ap

Ehdotus:
Miksi tätä veroa ei lasketa, jotta kansa saataisiin kuluttamaan?

Alvi ei lisää kulutusta, muutos olisi kuitenkin hyvin vähän, prosentti, puolitoista?
Muutos on niin vähän, ettei se innosta ostamaan, ei rikkaita, eikä varsinkaan köyhiä.
Ja rikkaat ovat jo muutenkin ostaneet mitä ovat tarvinneet, köyhät eivä voi ostamista lisätä koska kaikki menee jo nyt on rahaa ja velkaa saatu.

8

519

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Ajatuksena sosiaalidemokratiassa on se, että rahat kerätään valtiolle.
      Se on todella huono ajatus, että kuluttaja saisi vastinetta rahalleen ja ostettua jotain.
      Sehän voisi aiheuttaa elintasoeroja.

    • Anonyymi00002

      Valtio tarvitsee veronsa ja alvi on ollut siitä hyvä vero, että sen maltillisella korotuksella ei ole juuri kulutusta laskevaa vaikutusta. Eli valtio saa kerättyä verotulonsa ilman, että kulutuskaan juuri muuttuu. Laski tai nosti, kulutus junnaa samaa rataa....siis maltillisesti tehtynä. Ruuan alvin lasku 0,5% oli vain yritystuki kaupalle. Alennuksesta jäi suuri osa siirtymättä kuluttajille ja vaikka olisi siirtynytkin, niin noin pienestä alesta ei tosiaan kysyntä kasva, mutta valtion verotulot kääntyivät yritystueksi.

      Kansalaiset ovat laittaneet kulutuksen rahahanat kiinni, koska hallitus on tehnyt virheen. Se virhe on ollut työelämän merkittävät uudistukset siinä tilanteessa kun TYÖTTÖMYYS ON KASVUSSA ja samalla myös säästetään niin työllistämistoimista, valtion investoinneista ja työttömyysturvasta. Kansalaiset ovat alkaneet kasvattamaan omaa taloudellista puskuria siltä varalta, että työttömyys osuu omalle kohdalle, ENNEN noususuhdanteen käynnistymistä.

      Oikeasti nuo hallituksen työelämäuudistukset ja myös työttömyysturvan alentaminen olisivat kaikki järkeviä toimenpiteitä, silloin kun työmarkkinoilla on vetoa ja kärsitään työvoimapulasta. Osan toimenpiteistä olisi kuitenkin pitänyt olla jo lainsäädäntövaiheessa kirjoitettu niin, että ne eivät ole voimassa tulevissakaan laskusuhdanteissa kun työttömyys esimerkiksi ylittää 8% rajan. Silloin lainsäädäntö olisi järkevää niin nousukaudella kuin myös silloin kun työvoimasta EI OLE PULAA.

      Itsellä on muutaman vuoden nettopalkkaa vastaavat säästöt ja sijoitukset (n. 7) ja silti oma kantani on se, että ehkä seuraavan kahden vuoden aikana kannattaa mieluummin säästää vielä yhden vuoden nettopalkan verran omalla kireällä kulukurilla, eikä pistää sitä rahaa kulutukseen.

      Tuo nettopalkkojen määrä säästössä on ainakin itsellä se mittari jolla pyrin riittävään turvallisuuden tunteeseen. 7 vuoden nettopalkka tarkoittaa omissa laskelmissa sitä, että heikossa tilanteessa sillä pärjää noin 14 vuotta ilman mitään tukea mistään ja olettaen, että työttömyyskorvaustakin saa jokusen vuoden niin tuo riittää jo 20 vuotta, eli omalla kohdalla hyvin eläkeikään. Toisaalta se pohtimani yksi nettopalkkavuosi lisää, niin myös eläkeleikkuri alkaa tylsyä riittävästi. SIKSI EN KULUTA...kovin hövelisti seuraavanakaan parina vuonna.

    • Anonyymi00005

      Nyt kun alarajahuojennus on poistettu, niin maksettavan alvin määrä nousi huomattavasti eräällä pienyrittäjällä.

    • Anonyymi00006

      Minä ehdotan koko byrokraattisen himmelin purkua. Ei ole edes ympäristön kannalta hyväksi perustaa verottamista kulutuksen maksimointiin.

      Järkevintä on rajoittaa käytössä olevia tuloja ja lisätä tuotteille mahdolliset haittaverot, joita ei voi vähentää kikkailumielessäkään.

    • Anonyymi00007

      alvi 10% niin kulutus 3kertaistuu 🙂

      • Anonyymi00008

        raha lähtee liikkeelle !!! sillä seuraava vajakki hallitus voisi taas korottaa 😠


    • Anonyymi00009

      Jos arvonlisäveroon tehdään muutos yhteen kantaan, niin todennäköisesti se olisi korkein kanta kähellä nykyistä 25,5 kantaa.

      Tuohon edelliseen kommenttiin, ruoka arvonlisävero on hyllyhinnassa lähellä kymmentä. Mutta esim lääkkeitten hyllyhinnasta vero saisi olla ihan reilusti nolla.

      Mä heitän rohkean väitteen. Porukka ei tajua sitä kohtaa missä arvonlisävero laitetaan tuotteen hintaan eikä toisaalta osaa laskea prosenttilaskua.

    • Anonyymi00010

      Ei ALV:n laskeminen lisää sellaista luottamusta, että kansa alkaisi kuluttamaan kun kokoajan hallitus vaan pelottelee tulevista huonommista ajoista ja puutteesta ja leikkauksista.
      Hallitus on vienyt luottamuksen ja sitä ei ihan helpolla takaisin saa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      22
      3008
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      11
      2067
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      65
      1929
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      1793
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      76
      1533
    6. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1272
    7. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1255
    8. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      33
      1241
    9. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      111
      1045
    10. Tulipalo viimeyönä

      Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj
      Jämsä
      15
      1026
    Aihe