Mitä jos me Sastamalan eläkeläiset löisimme ns. hynttyyt yhteen ja perustettais oma rekisteröity puolue ajamaan meirän etua kunnallisella tasolla? Seuraavissa kuntavaaleissa meitä eläkeikäisiä on jo lähes 10.000, eli joukkovoimaa on tarjolla eikä mitään tapahdu ilman meidän tahtoa. Ja wanha sanontahan kuuluu, että valtaa ei anneta vaan se otetaan!
Asialistana olisivat erilaiset eläkeläisalennukset sekä luontaiset edut. Esimerkiksi ilmaiset uimahallikäynnit ja periferiaan ulottuvat kaupunkibussikyydit. Lisäksi meille eläkeläisille suunnattua kulttuuritarjontaa voisi lisätä vaikka millä mitalla. Kotihoidon palveluiden kuntoon laittaminen on sitten tietysti aivan oma lukunsa tulevien vuosien budjettineuvotteluissa. Kaupunginjohtaja lyö kantapäät yhteen aina kun Sastamalan eläkeläisten edustaja yskäisee salissa.
Sastamalan Eläkeläiset -puoluehanke
13
608
Vastaukset
- Anonyymi00001
Nonni! Värvätään Suoteelta joukko voimaa. t. Suodenniemen paapit
- Anonyymi00002
Toivottavasti aloittaja itse on valmis laittamaan tuon aktiivisten eläkeläisten toiminnan alulle. Ettei vaan jäis siihen, että huhuillaan muita mukaan, ja toivotaan niiden tekevän koko homman.
Kun ei sellaista aktiiviseen tekemään valmista eläkeikäistä väkeä sadoin, taikka tuhansin kappalein löydykään, niin sellaiseen nämä kuivahtaa. - Anonyymi00003
Se olisi viimeinen naula Sastamalan arkkuun, jos tuollainen neropattiporukka pääsisi täällä päättämään yhtään mistään.
- Anonyymi00004
Ehdottomasti ilmaiset uimahallikäynnit!
T: Sammaljoki- Anonyymi00006
Ja ne ilmaiset bussikyydit pari kertaa viikossa!
T: Illo
- Anonyymi00005
Superille lisää konsultentteja maistattaan! t. Suodenniemen paapit
- Anonyymi00007
Paulun lähteeltä putki Sylvään uljaan Uimahallin saunaan. Lähdevettä kiukaalle.
T: Kiikka - Anonyymi00008
Lisäks sitte Alko ja apteekki takas keskustaan että huonojalkaisetkin pääsee helpommin asioille.
- Anonyymi00009
ILMAISET SASTAMALA LOUNAAT V. 2026 KAIKILLE ELÄKELÄISILE PURTE JA LÄÄKKEET RAVINTOLOISSA!!
- Anonyymi00010
Peukkua paljon saataville ja halvalla.
t. Huittisten nistit - Anonyymi00011
Jaa. No paljonkos sitä rahaa sitten saataisiin?
t. seniorinkatu - Anonyymi00012
Sitten viä semmonen vaatimus että kaupungin tulee paremmin tiedottaa eläkeläisiä kaikista etuisuuksista. Etenkin nyt sitten kun niitä alkaa seuraavien vaalien jälkeen tuleen.
- Anonyymi00015
Meitin on tullu aika järjestyä ku se uimahalli aukee kuulemma jo tänä vuonna
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3702864SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis662294Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781959Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis691610- 1401552
- 691159
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021029Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön264965Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li9946- 39821