Suomen tilanne on lievästi sanottuna katastrofi. Katsoin juuri uutisen, että Suomen työttömyysasteesta tuli Euroopan korkein. Suomi on ollut liian epäitsekäs jo monia vuosia, ollaan siirretty rahaa liikaa ulkomaille, esim. liika Ukrainan tukeminen ja on ollut myös Suomen sisällä monia turhia investointeja. Huolestuttavinta on, että Orpon hallitus ei tajua, että leikkaaminen ei tuota tulosta, jos säästörahoja ei mene suurelta osin yllätys yllätys, työllisten palkkaamiseen, rahaa on mennyt suurelta osin aivan muualle. Orpon hallitus on leikannut monia miljardeja, joten jos rahat olisi käytetty oikein, eli OIKEASTI ihmisten palkkaamiseen, olisi taloustilanne huomattavasti parempi nyt. Noin suurella säästömäärällä kyllä sen työllisyyden pitäisi lähteä nousuun. En usko, että tämä on näin vaikeaa. Jos hallitus jatkaa samalla linjalla, en usko että talous lähtee nousuun, vaikka leikattaisiin kuinka paljon ja miten tahansa.
Kun viranomaiset keskustelevat siitä, miten Suomi saadaan nousuun, aina puhutaan vaan siitä, että pitäisi saada vientiä enemmän ulkomaille ja ulkomaisia investointeja Suomeen. Ei puhuta melkein ollenkaan siitä, että investoitaisiin suoraan ihmisten palkkaamiseen. Luin juuri, että Orpon hallitus ei juuri ollenkaan investoi suoraan ihmisten palkkaamiseen, vaan yritetään kikkailla muilla tavoilla työllisyyden nostamiseksi, jotka eivät ole tuottaneet tulosta.
Suomi olisi jo monta vuotta sitten pitänyt laittaa "virransäästötilaan". Virransäästötilalla tarkoitan sitä, että oltaisiin säästetty monista turhuuksista (ei nyt tule mieleen mitä ne ovat, mutta kyllä niitä on ollut) ja Ukrainan liiasta tukemisesta. Kun Suomi olisi tällaisessa tilassa, leikkaukset tehoaisivat paremmin. Oltaisiin laitettu työllisyyden nostaminen ykkösijalle, se on talouskasvun yksi tärkeimmistä kulmakivistä. Suomi on tukenut Ukrainaa yli 3 miljardilla eurolla. Ukrainan tukeminen on ollut tärkeää ja hyvä, että ollaan tuettu, mutta Suomella ei olisi ollut ja ei ole varaa tukea noin paljon, ehkä parempi summa olisi ollut 1,5 miljardia. Suomen työllisyyden nostamisen pitäisi mennä Ukrainan tukemisen edelle, tämä ei ole itsekkyyttä, Suomen tilanne on ollut ja on vaan yksinkertaisesti niin paha. Ukrainan sota saattaa loppua aika piakkoin, jolloin ei tarvitse tukea enää niin paljoa, mutta kyllä siellä edelleenkin taistellaan.
Toisena suurera investointina tulee mieleen tuo Turun "tunnin" juna, johon uppoaa rahaa muistaakseni noin 10 miljardia. SIIS TÄH?!?!?!?!
Kyllä sen rakentaminen työllistää ihmisiä, mutta sekin kalpenee Turun tunnin junan hintalapun rinnalla. Meillä ei missään nimessä ole varaa noin suuriin investointeihin näin huonoina aikoina.
Voitaisiin myös jonkin verran leikata maanpuolustuksesta, ei paljon, mutta jonkin verran, ei meillä oikeasti ole hätää ainakin niin pitkään kun ollaan NATOssa.
Orpon hallituksen on nyt viimeistään aloitettava laittamaan Suomi mainitsemaani "virransäästötilaan", jotta talouden ylikuumeneminen saadaan loppumaan ja laitettava pääpaino oikeasti työllisten palkkaamiseen käyttämällä iso osa leikkausrahoista siihen.
Meillä on kaksi vaihtoehtoa, jatketaanko nykyisellä mallilla, jolloin tulemme ajan kuluessa käymään lähellä konkurssia ja Suomesta tulee lähes toimintakyvytön, vai jarrutetaanko, hoidetaan Suomi kuntoon, ei jouduta konkkaan, saadaan talouskasvua ja hyvinvointi kasvaa ja jos oikein hyvin käy, voidaan auttaa liitolaisiamme, ei liikaa, mutta jonkin verran. Jotta Suomi voi auttaa muita, on ensiksi hoidettava Suomen talous kuntoon.
"Jotta pystyy auttamaan muita on ensin autettava itseään."
"Ladan koneesta ei voi ottaa Ferrarin kierroksia."
Nyt alkaa olla viimeiset hetket lähellä Suomen työllisyyden nostamiseksi ja Suomen pelastamiseksi
Anonyymi-ap
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-659556Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain1378369Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1056699Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1915082- 1734849
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1013598- 1702501
- 692406
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1642333- 582162