Mukavaa ku on pakkasta. Olen aina siitä tykännyt.
1960 luvun lopuilla ajelin moottoripyörällä savottaan vielä 25 asteen pakkasilla. Kyllähän sitä aika koppurassa tuli oltua varsinkin illanhämyssä työmaalta pois hurruutellessa. Vaen en valita, hyvin män ja kunnossa ruoto vieläki.
Pakkanen, siitä suomalaiset tykkää....
15
303
Vastaukset
- Anonyymi00001
Tulis -40
- Anonyymi00002
Olen pannut -49 pakkasessa ulkona. Paljaalla 🤠. En valittanut vaan tikkasin menee kuin siksak singeri.
- Anonyymi00006
Tykkäsikö lumiukko?
- Anonyymi00011
Anonyymi00006 kirjoitti:
Tykkäsikö lumiukko?
Ei ollut lumiukkoa vaan kiihoituin kun naapurissa oli äijän kalsarit kuivumassa pihalla narulla. Vedin käteen ja hyvin tarkeni.
- Anonyymi00003
Ei inise itikat, eikä pörise mopot.
- Anonyymi00004
Minä lähdin savotaan työkaverin kanssa kun pakkasta oli aamulla 35 astetta. Pidettiin varmana että sää lauhtuu jo aamupäivällä ja päivän mittaan. Ei haluttu ottaa rokulipäivää kun rahasta oli kapelo
Ei lauhtunut. Pakkanen kävi jalkoihin kun oli teräskärkiset turvakengät ja myös kädet paleli niin että piti nuotiolla käydä lämmittelemässä usein .
Kun tultiin pois niin matkan varrella olevan talon elohopeamittari näytti -42 astetta.
Laittakaapa nykynuoret vastaaviin oloihin niin ne jo traumatisoivat ja tulisi hulluksi. - Anonyymi00005
Ennemmin nämä pakkaskelit kuin +30 tukalat helteet
- Anonyymi00008
80 luvulla kun olin työtön käveltiin 87km työvoimatoimistoon pakkasta oli -49. Ei valitettu vaikka meinasi kylmä tulla. Toimistossa lyötiin vielä karenssia ei valitettu siitäkään. Paluumatkalle haettiin kylmää Amiraalikaljaa ja sitten käveltiin takaisin kotiin.
- Anonyymi00009
Nykyään työttömät hurauttaa uusilla can-am kelkoilla työkkäriin, kuittaa isot rahat ja jatkavat kelkoilla matkaa kolille kylpemään, syömään kobehärkää ja peuhaamaan pimujen kanssa. Skumppaa ja kozeliakin nautitaan.
- Anonyymi00010
Hyvä niin.
- Anonyymi00013
Onneksi moskovassa on isolta porukalta sähköt ja vedet poikki.😆😆😆😅
- Anonyymi00014
Anonyymi00013 kirjoitti:
Onneksi moskovassa on isolta porukalta sähköt ja vedet poikki.😆😆😆😅
Venäläiset saa nauttia liikunnasta lumitöissä ja puhtaasta valkoisesta lumesta.
https://www.youtube.com/watch?v=QEZlpCxs4Pc - Anonyymi00015
Anonyymi00013 kirjoitti:
Onneksi moskovassa on isolta porukalta sähköt ja vedet poikki.😆😆😆😅
Tämä on se vuosi jolloin Venäjä romahtaa ja USA romahtaa. Nyt on sellainen tutina
- Anonyymi00016
Anonyymi00014 kirjoitti:
Venäläiset saa nauttia liikunnasta lumitöissä ja puhtaasta valkoisesta lumesta.
https://www.youtube.com/watch?v=QEZlpCxs4PcOnkohan ano jelppimässä lumitöissä, voi löhöttäneekö sohvalla odottaa kun toiset on tehneet?
- Anonyymi00017
Anonyymi00016 kirjoitti:
Onkohan ano jelppimässä lumitöissä, voi löhöttäneekö sohvalla odottaa kun toiset on tehneet?
Nyt ukrainan kannattaisi pommittaa venäläisren voimaloita, että sähkö loppuisi. Saisivat nauttia pakkasesta kunnolla, ilman lämmitystä. Ukrainassakin on sähköt poikki, niin samallä mitalla takaisin.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1728451KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4527620Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763880Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521613685Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183054Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään552825Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv432060- 1262056
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231893Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211801