Kukaan ei olisi nähdä tätä hallitusta !
https://yle.fi/a/74-20203447
Suomen työttömyys Euroopan pahin. Orpo myöntää: Kukaan ei olisi halunnut nähdä näitä lukuja
20
189
Vastaukset
- Anonyymi00001
Miten Orpo voi kääntää maahanmuuton piikkiin ? Välillä vika oli Venäjässä.
Ei koskaan hallituksessa itsessään . . .- Anonyymi00003
kyläse oli marriinin syy iha kakki
- Anonyymi00006
Anonyymi00003 kirjoitti:
kyläse oli marriinin syy iha kakki
Kansalaisten vika ihan selvästi. Kaksi pölvästiä kun kohtaa, kokoomus ja kansa, tuho on varmaa
- Anonyymi00007
Anonyymi00003 kirjoitti:
kyläse oli marriinin syy iha kakki
On on ja median ajojahti ....
- Anonyymi00021
Suomessa Euroopan karmein työttömyystilanne – tämä on SAK:n näkemys syistä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011739040.html
"Selvää on, että talouspolitiikka on pääsyyllinen, kun meidän kehityksemme on ollut ihan eri suuntaista kuin muulla euroalueella, palkansaajajärjestö SAK:n pääekonomisti Patrizio Lainà sanoo Ilta-Sanomille.
Palkansaajajärjestö SAK:n pääekonomisti Patrizio Lainà. Kuva: Jaakko Lukumaa
Suomen talous on matanut alamaissa pitkään ja työttömyystilanne on jatkanut pahenemistaan. Vienti ei vedä eivätkä yritykset investoi.
Hallitus on monenlaisilla toimilla yrittänyt helpottaa yritysten tilannetta ja väljentää niiden toimintaympäristöä muun muassa irtisanomisia helpottamalla. Samaan aikaan hallitus on tehnyt ankaria menoleikkauksia, jotka arjessa näkyvät sosiaaliturvan heikennyksinä ja julkisen sektorin kiristyneenä toimintaympäristönä.
Lainà näkee hallituksen talouspolitiikan heikentävän työllisyyttä kahta kautta. Ensimmäinen on finanssipolitiikka eli valtiontalouden menoleikkaukset.
– Tietenkin se väistämättä näkyy talouden aktiviteetissa, joka heikkenee ja sitä kautta työllisyys heikkenee myös.
Talouden kasvu onkin toistuvasti jäänyt ennustettua heikommaksi. Lainàn mukaan tämä johtuu nimenomaan siitä, että kasvun ja kotimaisen kysynnän tukemisen sijaan menoja on leikattu.
Epäluottamuksen kasvu on toinen reitti, jonka kautta talouspolitiikka heikentää työllisyyttä."
Asiaahan tässä on.
- Anonyymi00002
Äänestäjillä ei ole minkäänlaista kuluttajansuojaa. Niinpä nämä saa pettää lupauksensa sataan kertaan ja toimia maalle tuhoisasti joutumatta vastuuseen.
- Anonyymi00004
Todella härski väite Orpolta on, että työttömyys mukamas olisi vielä pahempi ilman hallituksen ns "uudistuksia". Niillä "uudistuksilla" on oma osuutensa kriisiin, mutta suurin syy on se, että hallitus ei ole täyttänyt lupaustaan taittaa velkaantuminen vaan on ajanut maan velkakierteen vähentämällä valtion verotuloja, mikä on johtanut leikkaamiskierteeseen, kotimaisen kulutuksen romahtamiseen, konkurssikierteeseen, työttömyyden rajuun lisääntymiseen, erittäin heikkoihin kasvunäkymiin ja yleiseen uskonmenetykseen Suomen kyvystä selvitä tässä kovassa maailmassa.
- Anonyymi00010
orpo näkee MUSTANKIN valkoisena, hihaan vaan riepu ja kansaa kiihottamaan TUHLAAMISEEN, sitten voi kyykyttää lisää, kun niillä ei ole edes säästössä mitään. 🤓💩
- Anonyymi00008
HALLOOOHALLITUS ! Itä-Euroopan entisten sosialistimaittenkin talous kasvaa,
mutta Suomen talous on kurjassa tilassa. Lupasitte "Vahvan Suomen", mutta
sosialisoittekin kansan yhteisen omaisuuden. Joku selittämätön ristiriita .... ?- Anonyymi00009
Ihanaa hallitus ei tarvi lähteä töihiin.
- Anonyymi00011
Vielä Orpo jaksaa:
"Vaalien alla katsotaan kuinka pitkälle on päästy. En halua antaa yhtään periksi tässä vaiheessa, vaan viedä uudistuksia eteenpäin, löytää uusia keinoja kasvun aikaansaamiseksi ja ja työllisyyden parantamiseksi."
Uusia keinoja ??? Hallituksella ei ole ollut tähän mennessä yhtäkään !!!
"Orastavaa kasvua nurkan takana" ei näy.
Lähes 400000:n ihmisen työttömyys maksaa yhteiskunnalle noin 15 miljardia vuosittain !!! Se ei hetkauta hallitusta tippaakaan, - Anonyymi00012
Vielä Orpo jaksaa:
"Vaalien alla katsotaan kuinka pitkälle on päästy. En halua antaa yhtään periksi tässä vaiheessa, vaan viedä uudistuksia eteenpäin, löytää uusia keinoja kasvun aikaansaamiseksi ja ja työllisyyden parantamiseksi."
Mitä u u s i a keinoja ? Ei ole nähty ensimmäistäkään.- Anonyymi00014
Perintöveroon tuli pieni muutos, ehkä "Nallen" ehdotuksesta, mutta "orastavaa
kasvua" se ei tuonut . . . - Anonyymi00017
uudistukset tarkoittaa aina sitä että kurjistetaan huono osaisten elämää ja elinmahdollisuuksia niin pitkään kunnes joku "isompi päättäjä" älähtää asiasta ja pistää hommalle stopin
"nopea kasvun aikaansaanti" olisi lopettaa tämä nykyinen massiivinen työttömyyskoneisto ja ottaa tilalle se perustulo niille jotka työttömiä, vaikkapa se 590e/kk verojen jälkeen, säästyisi heti miljardeja ja työttömät voisi rauhassa yrittää työllistää itsensä ilman pelkoa rangaistuksista
- Anonyymi00013
Hallitusohjelman laatijat EK, kauppakamari ja Suomen Yrittäjät ovat päättänee nitistää Suomen kansan hallituksen kanssa, mutta eivät älyä ottaa huomioon, että heidän asemansa riippuu työtätekevästä kansasta.
- Anonyymi00019
Yrittäjät näkevät Orpon hallituksen vaikutukset pienempänä kysyntänä.
- Anonyymi00015
Hallitus tavoittelee maailmanennätystä työttömyydessä.
Euroopan ennätys sillä jo on. - Anonyymi00016
HEI, MEILLÄ LUKUISA MAÄÄRÄ VAIHTOEHTOISIA TOTUUKSIA VARASTOSSA, PETTERI ORPO HEHKUTTAA.
- Anonyymi00018
Työttömien syytää 😂😂🤣🤣 ja lammas karja usko paska hallituksen valheita.
- Anonyymi00020
piilotyöttömyys mukaan luettuna lähellä 20%?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain31811962Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-15511099Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2606435Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2295242Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1703700- 1743568
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin522554Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3292000Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov121844Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi171745