Veden lämpötila

Anonyymi-ap

Mitä kuuman veden lämpötila kuuluu kerrostaloissa olla

9

451

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      38 astetta.

      • Anonyymi00005

        MIkä tuo luku on? Mulla on uusitun kylppärin suihkun sekoittajan perusasetus 37, mutta saa kuumemmalle, ei mielestäni kumminkaan johonki 60 asteesee. Joku superherkkähän voi saada tartunnan suihkussa, kun aluksi ilmaan leviää aerosoleja pahimmillaan vuorokausia seisseestä vedestä. Tällai kai epäillään Juhani Palmunkin saaneen tartunnan mutta heikon vastustuskyvyn saa sen vaikka itseltään, ei näille voi mitään. Tärkeintä on kumminkin estää bakteerikasvu varaajassa.

        lajijasuris


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        MIkä tuo luku on? Mulla on uusitun kylppärin suihkun sekoittajan perusasetus 37, mutta saa kuumemmalle, ei mielestäni kumminkaan johonki 60 asteesee. Joku superherkkähän voi saada tartunnan suihkussa, kun aluksi ilmaan leviää aerosoleja pahimmillaan vuorokausia seisseestä vedestä. Tällai kai epäillään Juhani Palmunkin saaneen tartunnan mutta heikon vastustuskyvyn saa sen vaikka itseltään, ei näille voi mitään. Tärkeintä on kumminkin estää bakteerikasvu varaajassa.

        lajijasuris

        Onkin sama 38 astetta. En tiedä miks viime vuosina on alettu niin kauheesti varottamaan leginellasta. Onko termostaatteja väänmnetty pienemmälle liiallisen ilmastohössötyksen vuoksi, kun siinä nyt ei mitään ihmeelistä ole eikä dramattista, jos joku heikkokuntoinen vanhus tai muu saa pahan tartunnan. Entisessä asuinpaikassa vanha ja uusittu varaaja oli 70 asteessa, kun putkimies sanoi sillä saatavan paras hyötysuhde

        lajijasuris


    • Anonyymi00002

      Kerrostalo tai ei niin vesivaraajan termostaatti oli hyvä olla vähintään 60 asteen kohdalla bakteerikasvuston minimoimiseksi. Mieluiten 65-70 ja eräs putkimies sanoi taannoin tämän olevan hyötysuhteeltaan paras. Tänne kun laitettiin uus varaaja, siinä oli jotain 55 mutta kyllä mä vähän nuppia käänsin 😉 Hanasta tuleva vesi kun on enemmän tai vähemmän kylman ja lämmitetyn veden seos nykyaikaisilla.

      Jos tarkoitat hanasta tulevan veden lämpötilaa, en tiedä mistään säännöistä, mutta jos joku herkkäihoinen tai lapsi polttaa käsiään, niin on olemassa semmosia hanoja, joissa on rajoitin ettei vahingossa polta käsiä. Mä ainakin pystyn lykkään käden niin kuumaan veteen kuin hanasta tulee esim. rätin huuhtelua varten, kun joskus pyyhin keittiön pintoja. Kone hoitaa päivittäiset tiskit ja sekin muuten lämmittää veden suurimmassa osassa ohjelmia 65-70 asteeseen.

      lajijasuris

    • Anonyymi00003

      Vähintään 55'C (legionellabakteerien takia) ja enintään 65'C. Yläraja määräytyy usein verkkoon liitettyjen kalusteiden ja lämmityslaitteiston teknisten vaatimusten perusteella.

    • Anonyymi00004

      Tässä on 58 et kyl kai se sit riittää. Ei tommosta legionella bakteereista kauan ennen puhuttu mitään ja nyt sen voi saada vedestä ja kesällä mullasta

    • Anonyymi00006

      Hai sie, mane ole lämpö aina, joka on 260 astetta.

      Valdemar

      • Anonyymi00008

        Hitlerin uuneissa oli sama lämpötila.


    • Anonyymi00009

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      96
      2666
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      15
      1005
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      853
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      48
      775
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      52
      759
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      664
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      626
    8. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      69
      612
    9. 50
      605
    10. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      604
    Aihe