Turha luulla että alistun

Anonyymi-ap

Turhaa on luulla että alkaisin samanlaiseksi. Olen minä ja en ala yhteisön paineen takia mukauttamaan arvojani täkäläisiin arvoihin.

Siitä vain juoruamaan tai kyttäämään mutta hiihdän omia latuja. Niillä laduilla ei kysytä paikallisväestön mielipiteitä vaan ainoastaan kiinnostaa se mitkä asiat on Jumalan mieleen ja mitkä asiat eivät ole.

En ala kadehtimaan, en juoruamaan, en matkimaan toisia enkä alistumaankaan ala. Päin vastoin kritisoin ja vastustan täkäläisiä vastenmielisiä tapoja kuten kaksinaamaisuutta, kieroilua ja juoruilua.

Saman neuvon annan muillekin. Älkää alistuko vaan elämää omaa elämäänne Herran pelossa. Pohjois-karjalaista ahdasmielistä laumaa teidän ei tarvitse pelätä tai kysyä muilta mitä saatte elämässänne tehdä, kunhan noudatatte lakeja ja moraalia ja Raamatun ohjeita. Vain näillä reunaehdoilla on merkitystä.

12

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Ootko koskaan ollut töissä ja maksanut veroja? Ai et. Eläkkeelle 18 vee ja päivät kuluu haukkuessa niitä ihmisiä, jotka sinut elättää.

      • Anonyymi00002

        Pohjois-karjalassa on tapana haukkua ja parjata ihmisiä. Se mitä esitän on kritiikkiä joka on täysin eri asia kuin haukkuminen.

        Kritiikki tulee asiasta ja aiheesta. Lisäksi puhun yleisellä tasolla enkä edes kohdistä kritiikkiä tässä tiettyyn ihmiseen vaan yleiseen alueen ilmapiiriin joka edustaa pitkälti pahuutta.


      • Anonyymi00003

        Mene töööiihiii mene tööiihiin


    • Anonyymi00004

      Aloittajaa silminnähden harmittaa kun hän narsistisen luonteensa avulla ei ole onnistunut muovaamaan ympäristöä mieleisekseen, eikä ympäristö häntä hyväksy.

      Hän ressukka ei tajua että homma toimii yleensä toisin päin, eli yksilön pitää mukautua ja sopeutua ympäristöön ja yhteisöön, eikä ympäristön ja yhteisön yksilöön.

      Hänen narsistisuuteensa on niin syvää että se estää häntä ymmärtämästä ihan yksinkertaista asiaa jonka muut vallan hyvin näkee.

      • Anonyymi00012

        Yksilön ei pidä sopeutua ja mukautua sellaiseen yhteisöön jossa harjoitetaan laajasti vääryyttä.


      • Anonyymi00013
        Anonyymi00012 kirjoitti:

        Yksilön ei pidä sopeutua ja mukautua sellaiseen yhteisöön jossa harjoitetaan laajasti vääryyttä.

        Jos yksilö ei sopeudu, niin silloin on lähdettävä muualle.
        Niin että voisitko ystävällisesti...?


    • Anonyymi00005

      Elämää herran pelossa....?! 🤣😂
      Kylläpä kuulostaakin houkuttelevalta elämältä, sopii varmaan hyvin sinunlaisellesi älykääpiölle....🤣😂

    • Anonyymi00006

      Kaikeen tulee lopulta loppu. Mutta ei kannata missään nimessä koskaan enneaikojaan luovuttaa. Vaikka olisi sattunut syntynyt 1900-luvun alkuvuosina.

      • Anonyymi00007

        Missään nimessä ei pidä kesken luovuttaa. Tullaanhan sitä vielä elämään 2100-luvullakin lieksassa...


      • Anonyymi00009
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        Missään nimessä ei pidä kesken luovuttaa. Tullaanhan sitä vielä elämään 2100-luvullakin lieksassa...

        Niin siis lieksan paikalla


      • Anonyymi00010
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        Missään nimessä ei pidä kesken luovuttaa. Tullaanhan sitä vielä elämään 2100-luvullakin lieksassa...

        Tämä maailmanaika päättyy muutamien vuosien kuluessa. Pian on uskossa olevien ylösotto ja alkaa 7 vuotinen Jumalan vihan aika. Hän vihaa syntiä. Kaikki päättyy ydinsotaan ja Jeesuksen näkyvään paluuseen jolloin perustetaan 1000-vuotinen valtakunta.

        Nyt on viimeiset ajat tehdä parannus ja uskoa evankeliumi.


      • Anonyymi00011
        Anonyymi00010 kirjoitti:

        Tämä maailmanaika päättyy muutamien vuosien kuluessa. Pian on uskossa olevien ylösotto ja alkaa 7 vuotinen Jumalan vihan aika. Hän vihaa syntiä. Kaikki päättyy ydinsotaan ja Jeesuksen näkyvään paluuseen jolloin perustetaan 1000-vuotinen valtakunta.

        Nyt on viimeiset ajat tehdä parannus ja uskoa evankeliumi.

        1000 vuotta lieksassa. HUHUHUH


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      81
      7185
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6543
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6343
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      364
      4142
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2522
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2429
    7. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      65
      2218
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1532
    9. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      143
      1519
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      198
      1250
    Aihe