Herra jumala !

Anonyymi-ap

Keskisarja aiotaan päästää kirjastoon levittämään kansallissosialismia, eikö millään ole enään mitään väliä . Tuo on törkeä aikomus, miten on mahdollista tuollainan neuvostovastaisuus ?
Sitten vielä ne tv:ssä olleet skoda mainokset niissä oli kaksi pesukarhun kuvaa, milloin skoda pannaan pyytämään anteeksi.

15

342

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      ”Vihervasemmiston hiljaisuus paljastaa kaksinaismoralismin”

      Antti Kirkkala
      Julkaistu 12.01.2026 | 08:03
      Päivitetty 12.01.2026 | 09:01
      Iran, Politiikka

      Monet poliitikot ovat olleet poikkeuksellisen hiljaa Iranin tilanteesta.
      MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

      Kristillisdemokraattisen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Peter Östman toteaa iranilaisten vaativan vapautta, demokratiaa ja muita perusoikeuksia vuosikymmenten sorron jälkeen. Hänen mukaansa hiljaisuus Iranin sorrosta paljastaa ihmisoikeuspolitiikan kaksoisstandardit.

      – Suomessa monet – usein vihervasemmistoon lukeutuvat – poliittiset toimijat, jotka normaalisti profiloituvat ihmisoikeuksien voimakkaina puolustajina, ovat olleet poikkeuksellisen hiljaa Iranin tilanteesta. Tämä vaikeneminen paljastaa ihmisoikeuspuheen kaksinaismoralismin ja epäjohdonmukaisuuden, Peter Östman toteaa tiedotteessa.
      MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA
      Learn more

      – Erityisesti yleensä naisten oikeuksia puolustavien hiljaisuus on korvia huumaavaa. Iranissa naiset ovat protestien etulinjassa ja maksavat vastarinnastaan kovan hinnan, kun islamistihallinto alistaa ja rankaisee heitä, Östman jatkaa.

      Iranin demokraattisten kansanliikkeiden sivuuttaminen ja tästä seuraava tosiasiallinen myötäily Hamasin, Hizbollahin ja Teheranin teokraattisten vallanpitäjien suuntaan on kansanedustajan mukaan käsittämätöntä ja moraalisesti kestämätöntä.

      Peter Östman muistuttaa, että islamistisen Iranin päävihollisen, Israelin, toimia koskeva kritiikki on Suomessa ja laajemmin Euroopassa on välitöntä, jatkuvaa ja äänekästä. Samaan aikaan Iranin hallinnon harjoittama systemaattinen väkivalta, laaja sensuuri ja joukkovangitsemiset jäävät vähälle huomiolle. Valtioita arvioidaan eri mittareilla sen mukaan, mikä hallinto on kyseessä.

      – Kun Israelin kritiikki on toistuvasti voimakasta, mutta Iranin sortotoimet sivuutetaan, valikoiva solidaarisuus voi muuttua piileväksi antisemitismiksi. Tällöin Israelin valtio asetetaan jatkuvasti vastuuseen maailman vääryyksistä samalla, kun monet vakaviin ja laajoihin ihmisoikeusrikkomuksiin syyllistyvät hallinnot jäävät käytännössä ilman seuraamuksia. Tämä valikoiva lähestymistapa rapauttaa koko ihmisoikeuspolitiikan uskottavuutta, Östman sanoo.

      Ihmisoikeudet eivät voi hänen mukaansa olla ideologinen väline, jota käytetään omien liittolaisten suojelemiseen tai poliittisesti epämieluisten valtioiden yksipuoliseen syyllistämiseen. Universaalit oikeudet menettävät merkityksensä, jos niitä sovelletaan valikoivasti.

      Iranissa on viikkojen ajan nähty yksi maan laajimmista protestiaalloista vuosikymmeniin. Mielenosoituksia on järjestetty kaikissa maan 31 provinssissa vastalauseena taloudelliselle romahdukselle, järjestelmälliselle sorrolle ja teokraattiselle diktatuurille.

      – Hallinnon vastauksena ovat olleet massapidätykset, internet-yhteyksien katkaiseminen tiedonkulun estämiseksi sekä tappavan voiman käyttö rauhanomaisia mielenosoittajia vastaan, Peter Östman sanoo.

      – Suomen ulkopolitiikan ja ihmisoikeuslinjan on perustuttava universaaleihin periaatteisiin. Ihmisoikeudet ovat jakamaton kokonaisuus, jota on puolustettava riippumatta siitä, minkä hallinnon rikkomuksista on kyse, kansanedustaja sanoo.

    • Anonyymi00002

      Ihmisoikeusjärjestöjen hiljaisuus käy tosiaan korviin ja pettymys asioiden saamaan käänteeseen paistaa vihervasemmiston valtamediassa.

    • Ei sosialismia missään muodossa ole persuissa, se liittyy vasemmanlaidan sankareihin jotka sitä ajavat tänne kuin käärmettä pyssyyn.

      • Anonyymi00003

        Eri otuksia nämä ovat, minkälainen diktatuuri tahansa käy islamista Pohjois-korean juche aatteeseen.
        Miksikähän meidän protestanttinen uskonto ei tunnu kelpaavan, onhan tässäkin diktatuurisia palvottavia piirteitä ja lahkoja esim. vanhoillislesdaatinlaisuus ?


    • Anonyymi00004

      Kuka muistaa vielä ne "risuparta radikaalit" niitäkin piti halata kun ne saivat itkupotkuraivareita.

    • Anonyymi00005

      Kalsarit esiin , paljastetaan piilofasistit !

      • Anonyymi00006

        Onko pikkareissa karvaturrien kuvia , salat julki.


    • Anonyymi00007

      Mäyrää pesukarhua ahmaa tai jotakin muuta pikkupetoa, ulos kaapista vaan !

    • Anonyymi00008

      Tarkistetaanpa sitten taas uudestaan ne fasistien vanhat synnit, käydään vielä uudestaan somekirjoitukset ja kuvat ja käydään taas läpi ne kirjoitetut kouluaineetkin.

      • Anonyymi00009

        Eikös silloin ollut äitiyspakkauksissakimn hakaristejä.


    • Sosialismi kuin sosialismi, olette samaa porukkaa persujen kanssa jos heitä sosialismista syytätte!

      • Anonyymi00010

        Minä kyllä ainakin näin täysin selkeänä heteromiehenä tykkään kyllä tytöistä todella kovasti peljon enemmän kuin jostain sosialismista tai persuista.

        Mutta tykkää sinä nyt vaan jostain sosialisteista tai persuista, ei se kyllä minua yhtään mitenkään haittaa mistä sinä tykkäät. Mutta epäilen kyllä nyt sinua homoksi.


      • Anonyymi00010 kirjoitti:

        Minä kyllä ainakin näin täysin selkeänä heteromiehenä tykkään kyllä tytöistä todella kovasti peljon enemmän kuin jostain sosialismista tai persuista.

        Mutta tykkää sinä nyt vaan jostain sosialisteista tai persuista, ei se kyllä minua yhtään mitenkään haittaa mistä sinä tykkäät. Mutta epäilen kyllä nyt sinua homoksi.

        Tuo kommenttisi kertoo vain sen, että aivotoimintasi ovat jääneet kehittymättä etkä edes ymmärrä lukemaasi!


      • Anonyymi00012
        YXKAXEX kirjoitti:

        Tuo kommenttisi kertoo vain sen, että aivotoimintasi ovat jääneet kehittymättä etkä edes ymmärrä lukemaasi!

        Siis osu ja upposi.


    • Anonyymi00011

      Kommunisti vihaa nykyään homoja , se on tullut kommunismiin islamin myötä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1369
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      46
      748
    3. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      64
      683
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      87
      678
    5. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      669
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    7. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      133
      597
    8. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      592
    9. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      591
    10. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      61
      561
    Aihe