Keskisarja aiotaan päästää kirjastoon levittämään kansallissosialismia, eikö millään ole enään mitään väliä . Tuo on törkeä aikomus, miten on mahdollista tuollainan neuvostovastaisuus ?
Sitten vielä ne tv:ssä olleet skoda mainokset niissä oli kaksi pesukarhun kuvaa, milloin skoda pannaan pyytämään anteeksi.
Herra jumala !
15
340
Vastaukset 15
- Anonyymi00001
”Vihervasemmiston hiljaisuus paljastaa kaksinaismoralismin”
Antti Kirkkala
Julkaistu 12.01.2026 | 08:03
Päivitetty 12.01.2026 | 09:01
Iran, Politiikka
Monet poliitikot ovat olleet poikkeuksellisen hiljaa Iranin tilanteesta.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)
Kristillisdemokraattisen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Peter Östman toteaa iranilaisten vaativan vapautta, demokratiaa ja muita perusoikeuksia vuosikymmenten sorron jälkeen. Hänen mukaansa hiljaisuus Iranin sorrosta paljastaa ihmisoikeuspolitiikan kaksoisstandardit.
– Suomessa monet – usein vihervasemmistoon lukeutuvat – poliittiset toimijat, jotka normaalisti profiloituvat ihmisoikeuksien voimakkaina puolustajina, ovat olleet poikkeuksellisen hiljaa Iranin tilanteesta. Tämä vaikeneminen paljastaa ihmisoikeuspuheen kaksinaismoralismin ja epäjohdonmukaisuuden, Peter Östman toteaa tiedotteessa.
MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA
Learn more
– Erityisesti yleensä naisten oikeuksia puolustavien hiljaisuus on korvia huumaavaa. Iranissa naiset ovat protestien etulinjassa ja maksavat vastarinnastaan kovan hinnan, kun islamistihallinto alistaa ja rankaisee heitä, Östman jatkaa.
Iranin demokraattisten kansanliikkeiden sivuuttaminen ja tästä seuraava tosiasiallinen myötäily Hamasin, Hizbollahin ja Teheranin teokraattisten vallanpitäjien suuntaan on kansanedustajan mukaan käsittämätöntä ja moraalisesti kestämätöntä.
Peter Östman muistuttaa, että islamistisen Iranin päävihollisen, Israelin, toimia koskeva kritiikki on Suomessa ja laajemmin Euroopassa on välitöntä, jatkuvaa ja äänekästä. Samaan aikaan Iranin hallinnon harjoittama systemaattinen väkivalta, laaja sensuuri ja joukkovangitsemiset jäävät vähälle huomiolle. Valtioita arvioidaan eri mittareilla sen mukaan, mikä hallinto on kyseessä.
– Kun Israelin kritiikki on toistuvasti voimakasta, mutta Iranin sortotoimet sivuutetaan, valikoiva solidaarisuus voi muuttua piileväksi antisemitismiksi. Tällöin Israelin valtio asetetaan jatkuvasti vastuuseen maailman vääryyksistä samalla, kun monet vakaviin ja laajoihin ihmisoikeusrikkomuksiin syyllistyvät hallinnot jäävät käytännössä ilman seuraamuksia. Tämä valikoiva lähestymistapa rapauttaa koko ihmisoikeuspolitiikan uskottavuutta, Östman sanoo.
Ihmisoikeudet eivät voi hänen mukaansa olla ideologinen väline, jota käytetään omien liittolaisten suojelemiseen tai poliittisesti epämieluisten valtioiden yksipuoliseen syyllistämiseen. Universaalit oikeudet menettävät merkityksensä, jos niitä sovelletaan valikoivasti.
Iranissa on viikkojen ajan nähty yksi maan laajimmista protestiaalloista vuosikymmeniin. Mielenosoituksia on järjestetty kaikissa maan 31 provinssissa vastalauseena taloudelliselle romahdukselle, järjestelmälliselle sorrolle ja teokraattiselle diktatuurille.
– Hallinnon vastauksena ovat olleet massapidätykset, internet-yhteyksien katkaiseminen tiedonkulun estämiseksi sekä tappavan voiman käyttö rauhanomaisia mielenosoittajia vastaan, Peter Östman sanoo.
– Suomen ulkopolitiikan ja ihmisoikeuslinjan on perustuttava universaaleihin periaatteisiin. Ihmisoikeudet ovat jakamaton kokonaisuus, jota on puolustettava riippumatta siitä, minkä hallinnon rikkomuksista on kyse, kansanedustaja sanoo. - Anonyymi00002
Ihmisoikeusjärjestöjen hiljaisuus käy tosiaan korviin ja pettymys asioiden saamaan käänteeseen paistaa vihervasemmiston valtamediassa.
Ei sosialismia missään muodossa ole persuissa, se liittyy vasemmanlaidan sankareihin jotka sitä ajavat tänne kuin käärmettä pyssyyn.
- Anonyymi00003
Eri otuksia nämä ovat, minkälainen diktatuuri tahansa käy islamista Pohjois-korean juche aatteeseen.
Miksikähän meidän protestanttinen uskonto ei tunnu kelpaavan, onhan tässäkin diktatuurisia palvottavia piirteitä ja lahkoja esim. vanhoillislesdaatinlaisuus ?
- Anonyymi00004
Kuka muistaa vielä ne "risuparta radikaalit" niitäkin piti halata kun ne saivat itkupotkuraivareita.
- Anonyymi00005
Kalsarit esiin , paljastetaan piilofasistit !
- Anonyymi00006
Onko pikkareissa karvaturrien kuvia , salat julki.
- Anonyymi00007
Mäyrää pesukarhua ahmaa tai jotakin muuta pikkupetoa, ulos kaapista vaan !
- Anonyymi00008
Tarkistetaanpa sitten taas uudestaan ne fasistien vanhat synnit, käydään vielä uudestaan somekirjoitukset ja kuvat ja käydään taas läpi ne kirjoitetut kouluaineetkin.
- Anonyymi00009
Eikös silloin ollut äitiyspakkauksissakimn hakaristejä.
Sosialismi kuin sosialismi, olette samaa porukkaa persujen kanssa jos heitä sosialismista syytätte!
- Anonyymi00010
Minä kyllä ainakin näin täysin selkeänä heteromiehenä tykkään kyllä tytöistä todella kovasti peljon enemmän kuin jostain sosialismista tai persuista.
Mutta tykkää sinä nyt vaan jostain sosialisteista tai persuista, ei se kyllä minua yhtään mitenkään haittaa mistä sinä tykkäät. Mutta epäilen kyllä nyt sinua homoksi. Anonyymi00010 kirjoitti:
Minä kyllä ainakin näin täysin selkeänä heteromiehenä tykkään kyllä tytöistä todella kovasti peljon enemmän kuin jostain sosialismista tai persuista.
Mutta tykkää sinä nyt vaan jostain sosialisteista tai persuista, ei se kyllä minua yhtään mitenkään haittaa mistä sinä tykkäät. Mutta epäilen kyllä nyt sinua homoksi.Tuo kommenttisi kertoo vain sen, että aivotoimintasi ovat jääneet kehittymättä etkä edes ymmärrä lukemaasi!
- Anonyymi00012
YXKAXEX kirjoitti:
Tuo kommenttisi kertoo vain sen, että aivotoimintasi ovat jääneet kehittymättä etkä edes ymmärrä lukemaasi!
Siis osu ja upposi.
- Anonyymi00011
Kommunisti vihaa nykyään homoja , se on tullut kommunismiin islamin myötä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän521043Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll20955Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl504821- 48776
- 45702
- 37649
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE180589Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan59558Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37550