"eikä hän ollut minun? yhdistynyt kaikissa elämän savelissä?
Missä on olento, joka minun tavallani tunsi hänet? mihin peiliin kerääntyivät tämän valon säteet kuin minuun? Eikö hän iloisesti säikähtänyt omaa ihanuuttaan havaitessaan itsensä ensi kerran vasta minun riemussani? Ah! missä on sydän, joka omani tavoin oli kaikkialla hänen lähellään, joka omani tavoin täyttyi hänet ja tuli hänen täyttämäkseen, joka oli olemassa ainoastaan häntä ympäroidäkseen kuin silmäripset ympäröidäkseen silmiä.
Olimme 'yksi' ainoa kukka, ja sielumme elivät sisäkkäin,kuten kukka kun se rakastaa ja kätkee herkän riemunsa suljettuun verhiöönsä".
ja sentään tämäkin
"Minun on uskoteltava itselleni, että hän eli muinaisina aikoina, ikään kuin tietäisin hänestä jotain vain kertomusten välityksellä, jottei hänen elävä kuvansa ottaisi minua tätsin valtoihinsa, niin että ihastus ja tuska tuhoavat minut; jotten kuolisi ilooni hänestä ja suruuni hänestä."
ja tämä
"Mitä ovat kaikki ihmisten vuosituhantiset teot ja ajatukset 'yhteen' rakkauden hetkeen verrattuna? Sehän on luonnossa onnistuneinta, jumalallisinta ja kauneinta! siihen kaikki elämän askelmat ja kynnykset johtavat. Sieltä tulemme, sinne menemme."
Eihän suomenkielessä edes ole osuvaa sanaa kuvaamaan sitä, kun rakastuu. Englanissa sanotaan "fell in love"putosi rakkauteen. Sinä hetkenähän tuntuu, että kaatuisi hitaasti pehmeään ruusupetiin. Sanotaanhan meillä toki myös "langeta loveen"..
En tainutkaan olla ihan hulleroinen, kas
4
279
Vastaukset
- Anonyymi00001
Voi, miten kaunista. Sydämessä soittaa pieniä tiukuja ja linnut rakentavat pesää sirkutellen. Miten kaunista sainkaan näin unettomana lukea!
- Anonyymi00002
Ootko rakastunut saavuttamattomaan. Sellaisia ovat he, jotka tulevat hyvin toimeen itsensä ja ystäviensä kanssa. Eivät halua sitoutumisen taakkaa, haluavat olla rauhassa kaiken vapaa-aikansa.
- Anonyymi00003
Jaaha, pitäisikin jatkaa lukemista, nyt on koko päivä levätty. Jospa sitä sitten kahvia..
- Anonyymi00006
Toi oli hyvä kirja siinä oli muitakin hyviä, pitää lukea joskus uudestaan up
"-Tiedättekö, mitä ystävyys on? hän kysyi.
-Kyllä, vastasi mustalaistyttö; ollaan veli ja sisar, kaksi sielua, jotka koskettavat toisiaan yhtymättä, kaksi sormea samassa kädessä.
-Ja rakkaus? jatkoi Gringoire.
-Oh! rakkaus! tyttö sanoi, hänen äänensä värähti ja hänen silmänsä säihkyivät. - On kaksi ja kuitenkin vain yksi. Mies ja nainen, jotka sulautuvat enkeliksi. Se on taivas."
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1433958Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3593064Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142008Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa101705Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41139Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar69975- 71974
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23851- 71839
- 44794