Onko pelkkä sukulaisuus peruste yhteydenpidolle ja vierailuille jos sukulainen on täysi m*lkku?
Missä menee sukulaisrakkauden raja?
Missä menee sukulaisrakkauden raja?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Jos ihminen on hyvin ilkeä ja tympeä, kauniita sanoja käyttääkseni, niin miksi ihmeessä pitäisi olla tekemisissä?
Kukaan ei ole täydellinen ja emme voi sellaista odottaa keltään koska emme ole itsekään täydellisiä. Kuitekin on niin mulkvisteja ihmisiä, eli esim kaksinaamaisia pahanpuhujia ja kateellisia yms kieroja ettei sellaisten epäluotettavien kanssa ole mitään syytä pitää yhteyttä.
Vaikkako olisi veli, sisko, isä, äiti, serkku, täti, setä...?
En voi ottaa toisen puolesta kantaa mitä tulisi tehdä.
Yleisesti ottaen on kuitenkin olemassa ihmisiä jotka vievät kaikki energiat ja voimat jos ovat esim narsistisia. Sellaiset yksilöt voi kohdella kaltoin ja mustamaalata tai mitätöidä läheisiäään. Sellaisessa seurassa oleminen kuluttaa ihmisen loppuun.
En tunne tapaustasi eli en ota kantaa siihen miten tulisi toimia mutta voit ainakin miettiä, että onko tilanteessa odotettavissa muutosta? Kuluttaako yhteydenpito kaikki voimasi? Liittyykö kyseiseen ihmissuhteeseen henkistä väkivaltaa, mitätöintiä tai muuta kiusantekoa? Voisit avautua asiasta jollekin ammatti-ihmiselle ja pohtia hänen kanssaan vaihtoehtoja.
Mitä soopaa ne vainoharhakerholaiset täällä taas jauhaa?
Suku on ydinyksikkö josta yksilö saa suojaa, tukea ja turvaa ja jota ilman ihminen on yksin maailmassa.
Eläimetkin kulkee perhepiiristään muodostuvissa laumoissa, koska tuntevat olonsa turvallisemmaksi ja saavat lauman suojaa, ei ihminen ole sen kummempi laumaeläin.
Lauma, klaani, suku, miksi sitä nyt kutsutaankin on ihmiselle välttämättömyys jo yksin suvun monipolvisuuden takia ja kokemattomat lapset ja nuoret saavat tietoa ja oppia elämäänsä omilta vanhemmiltaan ja suvun vanhimmilta ihmisiltä.
Tätä pitää kunnioittaa ja antaa suvulle ja sen viisaille vanhuksille niille kuuluva arvo.
Ihmisen pitää olla todella vahva jos hän selviytyy elämässään ilman sukunsa apua ja tukea.
"Suku on ydinyksikkö josta yksilö saa suojaa, tukea ja turvaa ja jota ilman ihminen on yksin maailmassa."
Ideaalitasolla noin. Monasti suvuissa on kylmää ja raadolistakin toimintaa. Häiriintyneet ihmiset on nekin joidenkin sukulaisia yleensä. Pitäisikö ihmisen sukulaisuuteen vedoten sietää esim mitätöimistä tai kylmää kohtelua?
Laumoissa asuu yleensä tyhmyys. Tämän osoittaa jo historiakin kattavasti. Fiksuimmat ihmiset on usein erakoita tai heidän piirinsä on aika pienet.
Ikä ja suvun vanhimmuus ei takaa yhtään mitään. Esim pohjois-karjalassa aikuiset ikämiehet näyttää nuorille usein kelvotonta esimerkkiä kadehtimalla, juoruamalla tai puhumalla pahaa muista.
Näkee että sinulla ei ole suvun turvaa, olet yksinäinen kulkija.
Ikämiehissä on paljon tupakkariippuvaisia, joten monilla savuaa kuin entisaikoina.
Eivät silloin uusina Joensuun kodit asukkaina noudata parveketupakointikieltoa.
Mitä sellaista suku voisi antaa mitä Jumala ei voisi? En viihdy laumoissa yhtään. Laumoissa on tyhmyys, ei turva.
Voin paljon paremmin ja oloni on vapautunut kun pysyn mahdollisimman kaukana kaikista sukulaisista.
Lieksassa tykätään sukulaisista.
Lieksassa ja koko maakunnassa ollaan aika kiinni suvuissa. Jopa siinä määrin että pariutumistilanteissa vanhemmat tai sukulaiset häärää mukana urkkimassa. Yksityisyyttä ei suoda yhtään ja kaikki asiat levitetellään pitkin kyliä. Enempikin henkistä väkivaltaa kuin tervettä toimintaa.
Lieksassa pariudutaan suvun kesken.
Eikös se ole aika sairasta.
Itsehän sen päätät.
en päätä
Nuorinta serkkulikkaa vois nusasta muuten ei juuri suku kiinnosta
Kusipäisiä mulkkuja suurin osa.
Ei pidä tykätä.