Muualta maasta maakuntaan muuttaneena ihmetyttää maakunnassa oleva kuppikuntaisuus. Muita suomalaisia syrjitään täällä ja eletään kuin omistettaisiin maakunta. Tämä maakunta on suomalaisten!
Kuppikuntaisuus johtaa vain sisäsiittoisuuteen ja se taas johtaa älykkyyden laskuun ja sairauksiin. Tarvittaisiin siis muualta tulleita suomalaisia paljon P-karjalaan että tulisi geeneihin variaatiota lisää ja muutenkin elämänasenteita muualta.
Täällä itä-suomessa kun tuntuu olevan juoruilu ja selkäänpuukotus ihan tapakulttuuria. Ei osata kunnioittaa yhtään toisia ihmisiä. Kiusaamiskulttuuri ja kateus, se vasta on hurjissa mitoissa.
P-karjalan kuppikuntaisuus ihmetyttää
20
669
Vastaukset
- Anonyymi00001
Kyllä täällä selkään puukotetaan ihan "omiakin" jos teet jotain poikkeavaa eli teet muutaki kuin oot jouten ja valitat...
Pahansuopaisuus ja katkeruus paistaa ihmisissä. Toisen epäonnistumisesta saadaan voimaa ja onnistuminen aiheuttaa hirvittävä kateuden ja se onnistuminen koetetaan kyllä kaataa ainakin puheissa.
Oma eukko on maailman paras vaikka oisikin oikeasti särkilammen ruutana lahnan liikeradoilla sängyssä.
Onneksi osa porukkaa on älynnyt ottaa puolison omaa kylää kauempaa ja toisaalta osa on älynnyt olla lisääntymättä. Osa heikosta perimästä lisääntyy sitten toisten edestäkin valitettavasti- Anonyymi00002
Tällainen selkäänpuukotus ja patologinen kateus yhdessä eräiden muiden piirteiden kanssa, kuten vastuuttomuuden, kertoo narsistisesta persoonallisuushäiriöstä.
olisi mielenkiintoista tietää montako prosenttia on aitoja, ei-kateellisia ja luotettavia paikallisväestöstä. Ehkä 10 prosenttia? - Anonyymi00003
Perimälleen kukaan ei voi mitään mutta sille voi miten asennoituu elämään ja muihin ihmisiin. Kateus ja selkäänpuukottaminen ei liity perimään vaan asenteisiin ja tai narsismiin,
- Anonyymi00017
Vai jotta oma eukko paras...kaverin eukko se vielä parempi on. On aivan uskomatonta miten näin pieneen kylään mahtuu niin paljon paskaa
- Anonyymi00004
Enpä ole törmännyt moiseen asenteeseen. Hyvin minut on täällä otettu vastaan. Eiköhän se ole ihan itsestä kiinni miten toiset kohtelee. Elät ihmisiksi niin sinua kohdellaan ihmisenä.
- Anonyymi00005
Paljon omasta käytöksestä kiinni. Yhden tänne muuttaneen olemus ja puheet totisia ja äksyileviä. Ärhenteli miksi muutti Ilomantsiin, kun ei saa täältä tuttuja ja paikallisten käytös hiljaista epäystävällisyyttä.
- Anonyymi00006
Erittäin monet ellei jopa kaikki muualta maakuntaan muuttaneet on kertoneet miten umpirasistista suhtautumista täällä on muualta tulleisiin. ja tämä täysin riippumatta heidän käytöksestään. Itsekin olen kohdellut reilusti ihmisiä ja puukkoa on tullut selkään systemaattisesti. paikalliset on kertoneet että puukkoa tulee selkään paikallisillekin.
Ihan narsistisesta persoonallisuushäiriöstä täällä on kyse useimpien kohdalla. Johan siitä kertoo vastuuttomuus ja patologinen kateus ja juoruilu. Jonninjoitava länkytys täällä onnistuu mutta heti kun pitäisi puhua täkäläisten paskasta käytöksestä, niin keskustelu ei enää onnistukkaan. Nokka ollaan muiden asiossa ja katkeruus paistaa läpi.
Ihan siis turhaa selittää että "elät ihmiksi niin sinua kohdellaan ihmisenä". Tälainen on projisointia ja valetta. Nimenomaan täällä kiusataan niitä ihmisiä jotka on aitoja, kivoja ja empaattisia. - Anonyymi00007
Anonyymi00005 kirjoitti:
Paljon omasta käytöksestä kiinni. Yhden tänne muuttaneen olemus ja puheet totisia ja äksyileviä. Ärhenteli miksi muutti Ilomantsiin, kun ei saa täältä tuttuja ja paikallisten käytös hiljaista epäystävällisyyttä.
Täällä ei hyväsytä muualta tulleita. Tämä on fakta. Käyttäytyi nämä miten hyvin tahansa, ei hyväksytä. Syykin on selvä. Muualta tulleilla on yleensä terve itsetunto kun tass paikallisilla on vaikeita itsetunto-ongelmia.
Kokevat muualta tulevat uhaksi itselleen koska muualta tulleet on yleensä erilaisia ja fiksumpia. ja sama koskee paikallisia harvoja aitoja ja kivoja ihmisiä joilla on itsetunto. hekin saavat kylmää kyytiä. Narsismi täällä kukoistaa. viat ulkoistetaan aina muiden syyksi eikä nähdä omassa käytöksessä mitään korjattavaa. - Anonyymi00008
Anonyymi00005 kirjoitti:
Paljon omasta käytöksestä kiinni. Yhden tänne muuttaneen olemus ja puheet totisia ja äksyileviä. Ärhenteli miksi muutti Ilomantsiin, kun ei saa täältä tuttuja ja paikallisten käytös hiljaista epäystävällisyyttä.
"Paljon omasta käytöksestä kiinni."
Jos on kateellinen, laiska ja juoruava niin saa olla aika rauhassa. Eli tosiaan käytös ratkaisee.
Jos on ahkera, ei juorua tai kadehdi ja on aito sekä rehti niin ei saa olla rauhassa. - Anonyymi00018
Anonyymi00006 kirjoitti:
Erittäin monet ellei jopa kaikki muualta maakuntaan muuttaneet on kertoneet miten umpirasistista suhtautumista täällä on muualta tulleisiin. ja tämä täysin riippumatta heidän käytöksestään. Itsekin olen kohdellut reilusti ihmisiä ja puukkoa on tullut selkään systemaattisesti. paikalliset on kertoneet että puukkoa tulee selkään paikallisillekin.
Ihan narsistisesta persoonallisuushäiriöstä täällä on kyse useimpien kohdalla. Johan siitä kertoo vastuuttomuus ja patologinen kateus ja juoruilu. Jonninjoitava länkytys täällä onnistuu mutta heti kun pitäisi puhua täkäläisten paskasta käytöksestä, niin keskustelu ei enää onnistukkaan. Nokka ollaan muiden asiossa ja katkeruus paistaa läpi.
Ihan siis turhaa selittää että "elät ihmiksi niin sinua kohdellaan ihmisenä". Tälainen on projisointia ja valetta. Nimenomaan täällä kiusataan niitä ihmisiä jotka on aitoja, kivoja ja empaattisia.Se on juuri näin. Vähemmän tarvii olla toisten hampaissa kun jättää sen auttavaisuuden ja ystävällisyyden tullessa vaikka tuonne Heinävaaraan. Eikä tarvi pitkään Ilomantsissa asua kun tämän ymmärtää.
- Anonyymi00009
Kyllä olen huomannut että jos et ole syntynyt täällä niin katsotaan että mikä tuo yhteiskunnan elätti on.vaikka olet tehnyt pitkän työuran muualla.
- Anonyymi00010
Aloittajan sanavarasto lisääntyy viikottain. Nyt on tullut uusi sana, "kuppikuntaisuus". Tähän asti hän on käyttänyt meistä seuraavanlaisia arvonimiä: " juoruaja, selkäänpuukottaja, sisäsiittoinen yms yms". Suunnittelevat somen käytön kieltämistä alle 15 vuotiailta. Taitaisi olla paikallaan kieltää se aloittajan kaltaisilta jonkin ihmisryhmän silmätikukseen ottaneiltakin, olkoonpa minkä ikäinen tahansa.
- Anonyymi00011
Älä yleistä. Minä en ole sanonut että kaikki maakunnassa olisi juoruajia tai selkäänpuukottajia taikka kateellisia. Mutta ihan paikallisten omien puheiden mukaan suurin osa on kateellisia ja juoruavia. Mutta sen sanon että hirmuiden suuri enemmistö valitettavasti näitä vääryyksiä täällä harrastaa. Se kertoo narsismista alueella.
- Anonyymi00012
Onhan täällä se hyvä puoli että voit käydä kysymässä juorupiiriltä miten mulla menee.
- Anonyymi00013
Sehän olisikin jos oikein tympäisee juoruilijat niin menis ihan vaan kysymään että miten mulla tänään menee. Vaan tokkopa se juoruja vähentäisi. Innostaisi vaan. Aikuiset miehet juoruaa eniten eikä edes häpeä sitä.
- Anonyymi00014
Ulkopaikkakuntalaisia mm. kauppiaita on Ilomantsissa syrjitty ja kaltoinkohdeltu niin että jopa henki lähtenyt. Tälläisestä paikkakunnasta kyse.
- Anonyymi00016
Höpöhöpö. Ilomantsiin muutin n. 8 - vuotta sitten ja ei ole pahaa sanottavaa kunnasta, eikä kuntalaisista. Aivan ihanaa aikaa olen täällä saanut viettää.
- Anonyymi00015
Maaseudulla on aina hieman oma laki, mutta meillä ekumeenisuus siis uskontojen yhteiselo on saanut aikaan oman hierarkian. Alunperin karjalaiset ortodoksisuvut oli hyvin vieraanvaraisia mutta tänne työnnetyt savolaiset ja läntiset luterilaissuvut, jotka valloittivat ortodoksien asuinsijat saivat aikaan vuosisatoja kestävän kaunan. Osa Venäjälle paenneista suvuista ei koskaan palannut Suomeen ja sijoilleen. Tämä vähättely ja lieroutunut käytös on näiden luterilaisten sukujen pahansuopaisuutta ja mukanaan tuomaa, joka on tarttunut myös paikalle jääneille ortodoksiasukkaillekkin.
- Anonyymi00020
Jotka tuolla lailla valittaa huonoa kohtelua on niitä narsisteja viimesen päälle. Ei ole koskaan mikään hyvin ja kaikki on niille aina jotain velkaa, erityiskohtelua vaan halutaan ja sitten itketään kun ei pidetä kun prinsessaa.
Tuollaiset ihmiset joutaa muualle. Mitään myönnytyksiä ja sympatiaa niille ei pidäkkään antaa.- Anonyymi00021
No nyt kirjoitit umpinarsistisen kommentin.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3644301Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1463745KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti912634Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92421Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei152249Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1521910Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181828- 1191818
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241409Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1551095