Ystävänpäivä on 14.2. ja siihen on vielä aikaa. Mutta koska posti kulkee nykyään hitaasti ja osoitetietoja joutuu etsimään sieltä täältä. Niin näin jo hyvissä ajoin muistutan, että siinä on yksi mahdollisuus muistaa vaikka niitä unhoon jääneitä ystäviä, joita ei ole vuosiin tavannut eikä muistanut.
https://www.youtube.com/watch?v=W6O0wC8Bg8w
Laitan itse muutamia ystävänpäiväkortteja kauempana asuville ystäville. Osa ystävistä saa ystävänpäivätoivotukset tekstiviestillä.
Laitatko ystävänpäiväkortteja?
16
287
Vastaukset
- Anonyymi00001
Ystävä sanaa käytetään väärin. Oikeita ystäviä on harvassa, monilla ei ole ensimmäistäkään. Kaiken maailman ystävänpäiväkortit on niin tekopyhää hömppää vailla merkitystä. Itsellä on vain yksi ja ystävyytemme ei mitään kortteja kaipaa.
Posti tosin kulkee ihan kiitettävän nopeasti. Kaukana maaseudulla asuvana olen paljolti verkkokaupan varassa ja pari kolme päivää, niin paketti on tullut.- Anonyymi00004
Täytyy aina ihmetellä näitä "ystävä sanaa käytetään väärin" -kommentteja, joita joku muka-tietävä laukoo
Kuka käyttää ja miksi sinun mielestäsi väärin?
Jokainen määrittelee ystävä sanalle omista lähtökohdistaan sen merkityksen, niin kuin kaikille muillekin sanoille. Ei varmasti ole yhtään sanaa, jonka merkitys olisi jokaisella samanlainen ja jokainen käsittäisi sen priulleen samalla lailla. Luulisi tähän ikään mennessä tuon jo olevan suhteellisen selkeää!! - Anonyymi00010
Tuttava ja ystävä on eri asia.
Kylläpäs nykyään paperiset ystävänpäiväkortit on jääneet samoin kuin joulukortitkin . Tekstiviesteinä sen sijaan tulee lähetettyä mitä lähetän. Tai wa:ssa.
Laitan heille joiden kanssa olen ylipäätään muutoinkin tekemisissä ja sitten muutama joiden kanssa satunnaisemmin. Ns ystävyys ja yhteydenpito säilyy vaikka ei olisi oltu sen kummemmin tekemisissä. Jatketaan aina siitä mihin jäätiin.
Minusta muistaminen on kiva tapa ilahduttaa ja tuoda iloa päivään. Positiivisuutta ja hymyäkin parhaassa tapauksessa jopa naurua jos nauruhermoon kolahtaa :).
Kyllä tämä maailma tarjoaa harmautta ja joskus murhettakin niin ilonpisarat on enemmänkin kuin tervetulleita.
Ystävät vähenee iän myötä. Toiset jäävät kelkasta ja harvoin varsinaisia uusia ystäviä tässä iässä enää tuleekaan. Siksi pitää pitää kiinni heistä joita vielä on.- Anonyymi00002
Lähetän vanhalle entiselle työkaverilleni toiselle puolelle maata kortin. Pitääkin muistaa kaupasta katsoa joku kaunis tai hauska kortti.
Laitan kortin menemään myös Pääsiäiseksi, nimipäiväksi, ja Jouluksi, joskus olen laittanut syksykortinkin.
Hän lähettää myös minulle, käsialansa jo vapisevaa mutta vielä on kortti tullut tännekin. - Anonyymi00003
Joulukortit ainoat mitä lähetän ja niistäkin vuosi vuodelta vähentynyt kun joku poistuu listalta
- Anonyymi00005
En lähetä, kyseessähän on Valntine's day eli sydämen valitun päivä, joka SUomessa on saanut ystävänpäivä merkityksen.
Ystäviä minulla on ja itse asiassa yhden ystäväporukan kanssa käymme aina iltaa istumassa juuri Ystävänpäivänä. Mä voisin nyt lähettääkin - ihan vain protestin omaisesti, kun kaikki on nykyään niin kauhian virtuaalia ja sähköistä =) niinku ihan piiirrruuttaan =)
Joulukortitkin sain postiin ajallaan, luulisin että kaikki ovat menneet perille, laitoin siinä Postin punaisessa kuoressa.
Kaunis idea Ystävänpäivä - kortti!- Anonyymi00007
Se on yllättävää ja mukavaa kun postissa tulee ihan fyysinen kortti. Harvinaista nykypäivänä.
Anonyymi00007 kirjoitti:
Se on yllättävää ja mukavaa kun postissa tulee ihan fyysinen kortti. Harvinaista nykypäivänä.
Mulla oli ennen vanhaan oikeita kirjeenvaihtokavereita. Oli mukavaa kun postin mukana sai oikean kirjeen :).
- Anonyymi00006
En ole koskaan laittanut, laitan tekstiviestin jos alkaa tuntuun et pitää osallistua hömpötykseen....
- Anonyymi00008
Laitan ystäväpiirilleni synttäri- ja joulukortit kirjeineen. En muistele heitä erikseen ystävänpäivänä. Tänä vuonna ystävänpäivä osuu lauantaiksi ja sunnuntaina15.2 on jo laskiaissunnuntai. Huh, kun tuo aika rientää.
- Anonyymi00009
Totta, tuntuu et aika suhahtaa täysillä, päivät menee yhtäkkiä iltaan, äsken oli perjantai, ja huomenna on taas perjantai, joulukin jo kaukana, päivät on paljon pitempiä, ja se on myönteistä.
- Anonyymi00011
Nyt on aikaa vielä laittaa töpinäksi.
- Anonyymi00012
En laita mitään kortteja tai kirjeitä enää, koko ajan postimaksut ja korttien hinnat nousevat.
Laitan tekstiviestin, jos jotai laitan. Kaikki "kirjeenvaihto" nykyisin minulla tapahtuu verkossa. - Anonyymi00013
Muutamia kortteja laitan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1433196EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje403002- 1101463
Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi1451217Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621087Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661057- 601017
Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j373979Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne23833- 41827