Jotenkin kun seurailee menoa täällä idässä, tulee vaikutelma kuin täällä ei edes kyettäisi olemaan luotettavia. Kaikki asiat juorutaan täysin piittaamatta siitä mitä siitä seuraa toiselle ihmiselle. Täällä vielä keksitään tarinoita muista ja levitellään niitä. Asiota tehdään kyliltä kuultujen juorujen perusteella.
Missään en muualla tiedä tällaista olevan tässä mittakaavassa. Ihan kuin järki tai moraali puuttuisi kokonaan idässä.
Havaittuna asia on myös lapsentasoinen kieroilu joka on laajaa.
Missään en muualla tiedä tällaista olevan tässä mittakaavassa. Ihan kuin järki tai moraali puuttuisi kokonaan idässä.
Havaittuna asia on myös lapsentasoinen kieroilu joka on laajaa.
Vastaukset 22
Vanhimmat
olet asian ytimessä. Pelkkää paskasakkia kaikki.
Kateus joka karjalassa on hyvin laajaa ja voimallista, ei selity köyhyydellä. Tiedän täällä rikkaitakin paikallisia jotka on todella kateellisia. Se kateus liittyy narsismiin. Ei ole itsetuntoa. Puukotetaan siksi muita selkään
Kyllä sieki olisit katteelinen lännessä asuville ku ei sinne tykistö kanna.
Tulin tänne lännestä jossa olen syntynyt ja elänyt. Ja suuresti ihmettelen itä-suomalaista menoa jossa ei tunnu olevan mitään moraalia. Kaikki juorutaan, kateus on sanoinkuvaamattoman suurta, kytätään, seurataan, keksitään tarinoita yms sekoilua.
Narsistinen persoonallisuushäiriö on täällä suurella osalla. Tämän osoittaa sekin että ovat vastuuttomia. heitä ei saisi kritisoida edes silloin kun toimivat väärin. Itsetunto nollissa täällä tai kokonaan kehittymätön. Lapsia opetetaan esimerkillä kieroilemaan ja muuta sairasta. Rasismia muita suomalaisia kohtaan heidän omassa maassaan jne.
Kytätään ja seurataan toisia ihmisiä jopa autoilla. Kaikki nämä liittyy narsismiin.
Se mikä osoittaa tyhmyyttä idässä on kieroilun lapsellisuus. Monissa tilanteissa joissa sovitaan joku esim urakka. Vaikka lumenluonti per kerta tms. niin laskun tullessa se voi olla tuplaten sovitusta. Sitten ihmetellään ja harmitellaan kun asiakkaat kaikkoaa. Tällaista vastaavaa täällä tehdään paljon ja se jos mikä on tyhmää. Kieroilun takia jopa konkursseja tullut täällä.
Joensuussa on heikko kolutustaso.Sivistyksen nostaminen vie vuosikymmeniä opetuksen hitaan muuttumisen takia. Kun päästiin eroon monista valtaa pitäneistä despooteista niin tilalle nousee uusia joilla saattaa olla samat lähtökohdat. Ahneus voi jatkua pitkään jos sille ei löydy vastavoimaa.Eduskunnasta käsin sitä ei näköjään tule. Se on paha juttu kun elintaso on romahtamassa ja kansa jakautuu kahtia. Koulujen opetus pitäisi saada ajan taselle heti. Mikään tekoälyhömppä ei auta meitä.
Toisaalta on muuallakin maassa ja maailmassa huonosti koulutettuja joilla on sydämen sivistystä ja käytöstapoja ja normaali kunnioitus muita ihmisiä kohtaan. Koulutus tai sen puute ei siis selitä Pohjois-karjalassa vallalla olevaa pahuutta ja kieroutta juoruiluneen. Narsistinen persoonallisuushäiriö selittää koska täällä täyttyy hyvin monet ellei kaikki klassiset narsistisen persoonallisuushäiriön tunnusmerkit.
Missä tahansa on epäluotettavia ihmisiä siellä täällä. P-karjalassa ihmetyttää eniten heidän määränsä. Vaikuttaa että suurin osa on epäluotettavia juoruilijoita ja kateellisia.
Tosi epäisänmaallista kun pilataan suomalaisten mainetta P-karjalassa ja itä-suomessa surkealla käytöksellä.
Vai sitä vaan ihmisiä seuraillaan. Jättäisit jo tuon toisten kyttäämisesi.
Tuo hullu teki aloituksen ja vastasi itselleen 4 kertaa, onko tuollainen normaalin ihmisen touhua?
Täysin sekopolla akka.
Kakki kyttää sinua ja juoruaa sinusta ja viimeisenä päivänä kakki tempaisee sinut pylpyrään polttelemaan sumutusvaloja sukkahouissa.
Köyhien ulinaa taas
Ihan yhtä epäluotettavia olleet täällä rikkaatkin. Ja kateellisia. Narsisteja isoin osa väkeä
Onneksi olet täydellinen :D
Niksu kukaan olisi mieltään sairaalle kateellisia?
Miksi siis
Enpä aloittaja tiedän mistä sairaudesta puhut. Sen tiedän että narsisti on kateellinen kaikille ja mistä tahansa. Kuten eräs paikallinen sanoi "pohjois-karjalassa kaikki kadehtii kaikkia"
Olet mieleltäsi sairas ihminen. Toivottavasti saat apua.
Kun tarpeeksi toistat tuota niin uskot että minä uskoisin väitteesi?
Korjaus: Aloittajana*
Tuskinpa uskot. Sairas kun olet.
En usko, koska olet täysin sairaudentunnoton.
Ainoa toivosi olisi tahdonvastainen hoito.