Persut/smp on aina hajonnut...

...hallituksessa ollessaan.

Käykö nyt samoin, kun Westerholm on kuulemma blokattu ulos?
7117
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Smp köyhien puolueen tuhosi jo Pekka Vennamo . Oikeisto populisti LTA Soinilta persupuolueen ryöväsi äärioikeisto klikki Halla-ahon johdolla .

Äänestä
  • Nyt moni haluaisi Westerholmin johtoon!
    Vahva johtaja sekä monialainen asiantuntemus!

    Äänestä

Persujen eliitti tavoittelee omaa etua, valta-asemaa, kuten muissakin puolueissa.

Äänet on perinteisesti kerätty systeemiin tyytymättömiltä. Heitä riittää aina. Ongelma tulee siinä kohtaa, kun persut päätyy hallitukseen, jossa se osoittautuu osaksi systeemiä.

Populismilla ei ole kestävyyttä ja perinteitä toisin, kuin puolueilla, jotka pohjaavat kantokykynsä osoittaneisiin ideologioihin ja osaavat muuttua aikojen saatossa.

Persuilla on ollut kansanpuoluekausi Vennamon ja Soinin aikoina. Hallitusvastuu painoi silloinkin liikaa.

Halla-ahon natsilarppaajat perustivat olemassa olonsa mamutuksen vastustamiselle, mutta hallituksessa homma kääntyi tavallisten kantasuomalaisten kampittamiseen. Osoittautui myös, ettei asiaosaamisen puuttuminen korvattiin kokoomuksen hännystelyllä.

Eväitä jatkoon ei hallapurrapersuilta löydy. Tilausta uudelle populistipuolueelle on aina. Jää nähtäväksi syntyykö sellainen SMP-persujen raunioille vai lähteekö joku rakentamaan uutta puoluetta. Ilmeisesti nykyinen persueliitti tekee kaikkensa, ettei heiltä jääviä puoluerakenteita ja rahoja pääsisi kukaan hyödyntämään.

Äänestä

Aikoinaan SMP ja Urpo Leppänen kompastuivat työttömyyteen.

PS:n Soini piti kuulemma liikaan ministeri-Audin takapenkistä, joten häneltä kaapattiin puolue.

Mitä ovat saaneet aikaan Halla-aho ja Purra? Toinen väisti vastuun ottamalla puhemiehen pallin. Toinen on syytellyt edellisiä ja vastuuttanut tulevia hallituksia. Työttömyys ja valtion velka ovat tapissa, talouskasvu on kadonnut. Siinä on laitaoikeistohallituksen työnäyte vailla vertaa.

Toivotamme HallaPurran kaudelle persuissa pikaista päättymistä.

1Äänestä
  • Jonkun pitäisi taluttaa kansanhuijarit korvasta ulos!

    Äänestä

Hajoamista odotetaan ja toivotaan aivan malttamattomana.

Äänestä

Populistista sontaa, sillä persut höynäyttää tyhmiä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

...hallituksessa ollessaan.

Käykö nyt samoin, kun Westerholm on kuulemma blokattu ulos?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu