Vuonna 2023 Suomi sulki vähitellen Venäjän vastaisen itärajansa kaikki rajanylityspaikat marraskuun loppuun mennessä välineellistetyn maahantulon (ns. "rajakriisi") vuoksi, keskeyttäen kansainvälisen suojelun hakemisen maarajalta ja keskittäen sen lentokentille ja satamiin; sulku jatkui vuoden loppuun ja sen jälkeenkin, ja päätökset jatkettiin toistaiseksi.
Syinä rajasulkuun oli epäilty välineellistetty maahantulon järjestäminen, kun suuria joukkoja turvapaikanhakijoita hakeutui Suomen rajan tuntumaan Venäjän viranomaisten sitä estämättä tai heidän avustuksellaan.
Rajasulusta on ollut haittaa Suomen ja Venäjän kaksoiskansalaisille ja Suomeen turistina haluaville. Sota Ukrainassa ei ole kuitenkaan heidän syytään.
Ehdotan rajan avaamista hallitusti, vaikkapa matkustajaliikenteelle rautateitse ensin? Junamatkustajien viisumit tarkastetaan jo junassa, eikä pelkoa rajavyöhykkeelle luvatta rynnijistä silloin olisi. Venäjän rajaviranomaiset poistaisivat asiattomat matkustajat junasta viimeistään Viipurissa.
Pakotteiden alaisten tavaroiden salakuljetus tuskin toteutuisi suuressa mittakaavassa junamatkustajien käsimatkatavaroissa. Rajanylitys maanteitse itään pysyköönkin toistaiseksi suljettuna.
Junaliikenteen avaamisesta olisi selkeää hyötyä itäisen Suomen elinvoimalle turismin kautta.
Junaliikenne auki venäläisturisteille!
49
240
Vastaukset
- Anonyymi00001
Joo riittävästi kulunut aikaa sodan alkamisesta. Raja auki ja rahat sisään.
- Anonyymi00032
Palataan asiaan sitten kun Venäjä lopettaa sotarikollisen hyökkäyssotansa sekä naapurimaidensa jatkuvan uhkailun.
Mitään sellaista ei ole näköpiirissä. - Anonyymi00047
Kun venäläiset ensixi on lopettanut sodan ja maxaneet aiheuttamiensa tuhot ja kärsimyxet. Ja sitten ku vielä oppivat olemaan ku Euroopalaiset Euroopassa. Mutta eihän ne edes ole Euroopalaisia vaan venäläisiä mongolien sekajätteen jälkeläisiä. Eli siihen voi mennä aikaa ja muistaa vielä että Euroopan hygienia ja tartuntatautien virannanomaisten takiakaan ne ne pääse yli rajan
- Anonyymi00002
Vai että oikeen junakuljetus,Eikös helikopteri tai suihkukone käy?????
- Anonyymi00021
Liian usein on Venäjä saanut olla kahdenvälisissä suhteissa aloitteentekijä ja Suomi altavastaajana vain reagoimassa siihen mitä Venäjä kulloinkin päättää tehdä. Vaihteeksi voisimme olla aloitteellisia ja tehdä jotain ihan itse ja omilla ehdoillamme, kuten Nato-jäsenyydestä päättäminen ja rajasulku olivat.
Junamatkustusta on varsin helppo kontrolloida. Tuskin sitä kautta mitään kovin laitonta tai epäilyttävää voidaan kuljettaa suuntaan tai toiseenkaan. Jos muutaman kilon juustoa vievät mennessään, ei haittaisi ainakaan minua yhtään.
Ei seuraavaan sataan vuoteen!
- Anonyymi00003
Lappiin Norjan kautta saapuneita venäläisturisteja vastikään käännytettiin pois Suomesta. Mielestäni on nurinkurista, että Suomeen saa Venäjän kansalainen edelleen saapua työ- tai opiskeluoleskeluluvalla, mutta ei turistina. Nykyisessä työllisyystilanteessa pitäisi olla tiukempi heikkoperusteisten työlupien ja opiskelijaviisumien kohdalla, kun taas turismin estäminen puree meidän omaan nilkkaamme.
Jos venäläiset turistit haluavat kantaa rahojansa Suomeen, on se vain hyvä, koska se on poissa Putinin sodankäyntibudjetista. Samalla lientyvät myös kansalaistasolla yleistyvät pahat puheet suomalaisista ja venäläisistä ihmisinä. Kerran saavutettujen kansalaistason kontaktien naapurikansojen välillä ei pidä antaa romuttua.- Anonyymi00015
Kun tyhmyys saa vallan pahuuden rakastajien yhteiskunnassa niin tämä juuri on toimintamalli.
- Anonyymi00018
"ei pidä antaa romuttua."
Kun kansa rakastaa orjuutta ja tottelee ketä tahansa hitleriä joka nousee valtaan niin seuraus ei ole että "annettiin romuttua" vaan "haluttiin aktiivisesti romuttaa."
Kun ihmisparat rakastaa vihaamista niin ne ryhtyy vihaamaan jopa naapuriaan kun hallitus käskee vihata jokaista joka edes näyttää venäläiseltä vaikka ei olisi.
Mutta hitlerin nazisaksan tuho kertoo kuinka tulee käymään nykyisillekin hitlereille. - Anonyymi00026
Anonyymi00018 kirjoitti:
"ei pidä antaa romuttua."
Kun kansa rakastaa orjuutta ja tottelee ketä tahansa hitleriä joka nousee valtaan niin seuraus ei ole että "annettiin romuttua" vaan "haluttiin aktiivisesti romuttaa."
Kun ihmisparat rakastaa vihaamista niin ne ryhtyy vihaamaan jopa naapuriaan kun hallitus käskee vihata jokaista joka edes näyttää venäläiseltä vaikka ei olisi.
Mutta hitlerin nazisaksan tuho kertoo kuinka tulee käymään nykyisillekin hitlereille.Jopa oli kova ennustus Putlerista.
- Anonyymi00004
Perusteet rajasululle 2023 olivat selvät:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Suomen_ja_Venäjän_rajakriisi_2023
Mikään ei kuitenkaan estäisi matkustajaliikenteen jatkumista rajan yli Vainikkalassa. Mikäli ilmenisi Venäjän viranomaisten sallivan junien täyttyvän paperittomista turvapaikanhakijoista, raja on helppo sulkea uudestaan kokonaan.
Allegro-juna ajoi viimeiset vuoronsa Helsingistä Pietariin maalikuussa 2022.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Sm6
Näkisin sen mielelläni uudelleen liikenteessä. - Anonyymi00005
Totta puhut, mutta nyt Trump varmisti, että mitään ei voida tehdä. Sodan haistaa. Kohta alkaa veri virtaamaan 🩸🩸
- Anonyymi00009
No se on kyllä totta ja sen sodan syttymisen eteen suomalaiset ovat taas paiskineet hartiavoimin töitä, kuten niiden aiempienkin sotien, joissa suomalaiset ovat olleet osapuolina.
- Anonyymi00017
Sotahan voi alkaa vain jos Venäjä hyökkää Suomeen.
Sinä olet siis vakuuttunut siitä että Venäjä hyökkää Suomeen. No hyvä että olemme siihen nyt varautuneet ja liittoutuneet, kun ryzzänkätyreilläkin näkyy olevan varma sisäpiirin tieto siitä että Venäjä hyökkää tänne. - Anonyymi00022
Anonyymi00017 kirjoitti:
Sotahan voi alkaa vain jos Venäjä hyökkää Suomeen.
Sinä olet siis vakuuttunut siitä että Venäjä hyökkää Suomeen. No hyvä että olemme siihen nyt varautuneet ja liittoutuneet, kun ryzzänkätyreilläkin näkyy olevan varma sisäpiirin tieto siitä että Venäjä hyökkää tänne.Parempi päästää höyryjä venttiilistä kuin odottaa räjähdystä.
Liian pitkään eristettyinä olleet venäläiset alkavat kohta itsekin uskoa, että jokaisella suomalaisella on häntä ja kaksi sarvea.
Päästetään turistiliikenne kulkemaan, niin näkevät taas kuinka vainoharhainen heidän johtajansa on ollut maalatessaan kaikista naapureista Venäjän vihollisia. - Anonyymi00030
Anonyymi00022 kirjoitti:
Parempi päästää höyryjä venttiilistä kuin odottaa räjähdystä.
Liian pitkään eristettyinä olleet venäläiset alkavat kohta itsekin uskoa, että jokaisella suomalaisella on häntä ja kaksi sarvea.
Päästetään turistiliikenne kulkemaan, niin näkevät taas kuinka vainoharhainen heidän johtajansa on ollut maalatessaan kaikista naapureista Venäjän vihollisia.Olet todella naiivi jos uskot näin käyvän. Venäläiset uskovat mitä Venäjän hallitus käskee heidän uskovan.
- Anonyymi00031
Anonyymi00022 kirjoitti:
Parempi päästää höyryjä venttiilistä kuin odottaa räjähdystä.
Liian pitkään eristettyinä olleet venäläiset alkavat kohta itsekin uskoa, että jokaisella suomalaisella on häntä ja kaksi sarvea.
Päästetään turistiliikenne kulkemaan, niin näkevät taas kuinka vainoharhainen heidän johtajansa on ollut maalatessaan kaikista naapureista Venäjän vihollisia.Venäläiset ovat Suomen vihollisia, emmekä halua Suomen vihollisia tänne.
Ryzzänkätyrit myöntävät jo itsekin että Venäjä aikoo hyökätä tänne. - Anonyymi00036
Anonyymi00022 kirjoitti:
Parempi päästää höyryjä venttiilistä kuin odottaa räjähdystä.
Liian pitkään eristettyinä olleet venäläiset alkavat kohta itsekin uskoa, että jokaisella suomalaisella on häntä ja kaksi sarvea.
Päästetään turistiliikenne kulkemaan, niin näkevät taas kuinka vainoharhainen heidän johtajansa on ollut maalatessaan kaikista naapureista Venäjän vihollisia.Mitään rajaa ei avata niin kauan kuin Venäjä käy aloittamaansa brutaalia hyökkäysotaa naapurivaltiotaan vastaan ja tekee päivittäin sotarikoksia siviilejä murhaamalla.
Sotarikollisten murhaajien kanssa ei neuvotella mistään kunnes lopettavat rikollisen hyökkäysotansa, eikä mitään sellaista ole näköpiirissä. - Anonyymi00048
Anonyymi00022 kirjoitti:
Parempi päästää höyryjä venttiilistä kuin odottaa räjähdystä.
Liian pitkään eristettyinä olleet venäläiset alkavat kohta itsekin uskoa, että jokaisella suomalaisella on häntä ja kaksi sarvea.
Päästetään turistiliikenne kulkemaan, niin näkevät taas kuinka vainoharhainen heidän johtajansa on ollut maalatessaan kaikista naapureista Venäjän vihollisia.Venäläiset rusnyat on vaan venäläisiä rusnya ja täällä Suomessa Suomalaiset niitä kaipaa vaan rusnyat itse itkee sitä .
- Anonyymi00006
Junalla pääsee hyvin Venäjältä Siperiaan, ei mitään ongelmaa. Suomen itäraja pysyy kiinni.
- Anonyymi00007
Allegrossa raja- ja tullitarkastukset suoritettiin liikkuvassa junassa matkustajien ollessa paikoillaan. Matkustajilla oli myös mahdollisuus vaihtaa valuuttaa junassa. Junassa oli 342 paikkaa sekä kaksi paikkaa liikuntarajoitteisille. Allegrolla tehtiin noin puoli miljoonaa matkaa vuodessa.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Sm6 - Anonyymi00008
Ei ja vielä kerran ei.
- Anonyymi00010
Että raja auki desanteille, ei ikinä
- Anonyymi00025
Desantit löytävät tiensä helpommin länsi- kuin itärajan kautta.
Kunnon James Bondin itäinen vastine tuskin istuu Allegrossa Pietarista Helsinkiin.
- Anonyymi00011
Pinkin hyökkäystä odotellessa. Hän haluaa nopeita tuloksia.
- Anonyymi00012
Onko taas viisi ehdotusta, joista valitaan kaksi.
- Anonyymi00013
Suomen rajaliikenteestä ei päätä Nato, Venäjä eikä USA, vaan Suomi itse omista lähtökohdistaan käsin. Mikään ei kiellä meitä ajattelemasta omaa hyötyämme ja toki omaa turvallisuuttamme.
KUN rajaa lopulta avataan, on tärkeää, ettei se tapahdu hallitsemattomalla tavalla, vaan juuri sellaisena kuin se meille sopii. Ei Venäjän painostuksesta, ei Naton tahdon vastaisesti, ei, oli Trump siitä tänään tai huomenna mitä mieltä tahansa. - Anonyymi00014
..ja v-tut , kilometriä syvä ja kahta leveä kanava Suomenlahdelta Jäämerelle ilman ensimmäistäkään siltaa , lauttaa tai muutakaan ylitysmahdollisuutta , loppuu rosvoilevien ja salakuljettavien ketkujen kuljeskelu nyt , aina ja iankaikkisesti ...
- Anonyymi00016
Emme kaipaa tänne moraalittomia ali-ihmisiä eli barbaariryzziä. Rypekööt keskenään omassa mädässään siellä maailman pahimmassa roistovaltiossa.
Jos joskus kasvavat ihmisiksi ja hankkivat jonkinlaisen moraalin, eivätkä aina vain valehtele kaikesta, niin rajojen avaamista voidaan varovasti harkita.
Mitään sen tapaistakaan ei tietenkään ole näköpiirissä kansasta, joka ihailee vain sotaa ja tappamista ja kunnioittaa sekä palkitsee ryöstömurhaajat sankareina.- Anonyymi00033
Tuo on totta joka sana.
- Anonyymi00019
Aivan hyvä esitys tuo on. Tuskin tuossa olisi mitään haittatekijöitä.
- Anonyymi00020
Junat vaunut myyty viime vuonna Ruotsiin ei oo junia venäjälle
- Anonyymi00024
Suomesta loppui junaliikenne, vai?
🤣
Vanha Allergo suhaa nyt Helsingin ja Oulun väliä Pendolino Plus -nimisenä.
"Maaliskuussa 2023 VR kuuli, että Ukrainan rautatiet on pyytänyt luovuttamaan junat. Junat omisti Karelian Trains, joka on VR:n ja Venäjän rautateiden puoliksi omistama. Pääministeri Sanna Marin oli muutamia päiviä aiemmin sattumalta tavannut Ukrainan rautateiden toimitusjohtajan vieraillessaan Kiovassa. VR tiedotti joulukuussa 2023 lunastavansa junat Karelian Trainsilta, koska RŽD oli laiminlyönyt yhteisyrityksen lainavastuita ja veroja. Samalla VR kertoi ottavansa Sm6-junat käyttöön kotimaan kaukoliikenteessä vuonna 2025.Tuotenimeksi tulee Pendolino Plus, ja ensimmäiset reitit ovat Helsinki–Turku sekä Helsinki–Oulu."
https://fi.wikipedia.org/wiki/Sm6 - Anonyymi00027
Anonyymi00024 kirjoitti:
Suomesta loppui junaliikenne, vai?
🤣
Vanha Allergo suhaa nyt Helsingin ja Oulun väliä Pendolino Plus -nimisenä.
"Maaliskuussa 2023 VR kuuli, että Ukrainan rautatiet on pyytänyt luovuttamaan junat. Junat omisti Karelian Trains, joka on VR:n ja Venäjän rautateiden puoliksi omistama. Pääministeri Sanna Marin oli muutamia päiviä aiemmin sattumalta tavannut Ukrainan rautateiden toimitusjohtajan vieraillessaan Kiovassa. VR tiedotti joulukuussa 2023 lunastavansa junat Karelian Trainsilta, koska RŽD oli laiminlyönyt yhteisyrityksen lainavastuita ja veroja. Samalla VR kertoi ottavansa Sm6-junat käyttöön kotimaan kaukoliikenteessä vuonna 2025.Tuotenimeksi tulee Pendolino Plus, ja ensimmäiset reitit ovat Helsinki–Turku sekä Helsinki–Oulu."
https://fi.wikipedia.org/wiki/Sm6Allegro-junat kulkivat Helsingin ja Pietarin välillä ja olivat VR-Yhtymän ja Venäjän rautateiden (RŽD) yhdessä omistaman Karelian Trainsin omistuksessa. VR tiedotti joulukuussa 2023 lunastavansa junat Karelian Trainsilta, koska RŽD oli laiminlyönyt yhteisyrityksen lainavastuita ja veroja.
Jotta junaliikenne voitaisiin uudelleen avata Pietarin ja Helsingin välillä, vaatisi se VR:n ja Venäjän rautatieyhtiön uutta sopimusta. Tämä ei voi toteutua ennen poliittista tahtotilaa maiden välillä solmia tällainen yhteistyösopimus. - Anonyymi00040
Anonyymi00027 kirjoitti:
Allegro-junat kulkivat Helsingin ja Pietarin välillä ja olivat VR-Yhtymän ja Venäjän rautateiden (RŽD) yhdessä omistaman Karelian Trainsin omistuksessa. VR tiedotti joulukuussa 2023 lunastavansa junat Karelian Trainsilta, koska RŽD oli laiminlyönyt yhteisyrityksen lainavastuita ja veroja.
Jotta junaliikenne voitaisiin uudelleen avata Pietarin ja Helsingin välillä, vaatisi se VR:n ja Venäjän rautatieyhtiön uutta sopimusta. Tämä ei voi toteutua ennen poliittista tahtotilaa maiden välillä solmia tällainen yhteistyösopimus.Pankit eivät enää siirtäneen venäläistä rahaa lainoista ja veroista suomeen, samoin eivät siirtäneet junien lunastusrahoja suomesta venäjälle.
- Anonyymi00023
Allegrot ehdittiin jo maalata vihreiksi ja anastaa pois venäläisiltä, lainvastaisesti. Voi olla hieman nihkeää tehdä uutta yhteistyötä rzd:n kanssa. Voi olla herneenpalko siellä puolella syvällä sieraimissa.
- Anonyymi00028
Miksi? Venäjän mukaan Suomi on natsimaa, niin se tarkoittaa että kukaan venäläinen ei olisi turvassa Suomessa.
- Anonyymi00041
Avaamalla rautatieyhteys voitaisiin mitata, kuinka moni venäläinen uskaltaisi vielä matkustaa "Natsi-Suomeen"...
Mutta voi olla, että asia toteutuakseen vaatii hallituksen vaihtoa.
Suomen vai Venäjän?
Todennäköisesti molempien. - Anonyymi00043
Anonyymi00041 kirjoitti:
Avaamalla rautatieyhteys voitaisiin mitata, kuinka moni venäläinen uskaltaisi vielä matkustaa "Natsi-Suomeen"...
Mutta voi olla, että asia toteutuakseen vaatii hallituksen vaihtoa.
Suomen vai Venäjän?
Todennäköisesti molempien.Venäjällä on sotarikollinen hallinto, Suomessa ei ole.
Voidaan keskustella rajojen avaamisesta sitten kun Venäjällä ei enää ole sotarikollinen hallinto.
- Anonyymi00029
Suomen alasajo on käynnissä. Kokomustat demokraatit näivistön johdolla sen aloitti, vuoteen 2027. mennessä konkurssi on todellisuutta.
- Anonyymi00034
Joka päivä toistetaan sama aloitus vaikka venäläiset ovat ilmoittaneet, että Suomi on vihollismaa eivätkä he halua koskaan matkustaa tänne.
- Anonyymi00037
Vaikka raja aukeaisi, mitään entisen kaltaista turistivyöryä nykyiseen raivotautisen russofobiseen Nato suomeen turha odottaa.
Taitaisi olla enempi sitä, että ihmiset menisivät molemmin puolin tapaamaan läheisiään.
Lisäksi Venäjä kehittää parhaillaan voimalla kotimaansa matkailua Karjalan alueella.- Anonyymi00038
Venäjä todennäköisesti avaisi yhden pienen raja aseman juuri tätä lähiomaistapailua varten.
Moskovan suurlähetystössä työskentelee tällä hetkellä varmaan alle 5 henkilöä, pietarin pääkonsulaatin avaamista voidaan ajatella aikaisintaan 30:n vuoden kuluttua. - Anonyymi00039
Venäjää johtaa kansainvälisesti etsintäkuulutettu sotarikollinen, jota venäläiset palvovat ja jonka määräämää hyökkäyssotaa naapurivaltioon kannattavat täysillä. Tuhannet venäläiset värväytyvät jatkuvasti vapaaehtoisina päästäkseen naapurimaahan tappamaan ukrainalaisia siviilejä ja ryöstämään näiden omaisuudet ja koska muutenkin ihailevat sotaa ja tappamista.
Tekevät siellä Ukrainassa päivittäin liukuhihnalla kammottavia sotarikoksia, joista ei ole koskaan rangaistu ainoatakaan venäläistä sotilasta millään tavalla. Ei vaikka tekijät tiedetään etenkin kun usein videoivat karmeat rikoksensa. Joita Venäjällä vain ihaillaan ja joista palkitaan mitaleilla. Venäläiset pitävät kiduttajia ja ryöstömurhaajia sankareina.
Näiden ikävien faktojen toteaminen ei ole mitään raivotautista russofobiaa, vaan kaikkien näkemien tosiasoiden toteamista. - Anonyymi00044
Anonyymi00038 kirjoitti:
Venäjä todennäköisesti avaisi yhden pienen raja aseman juuri tätä lähiomaistapailua varten.
Moskovan suurlähetystössä työskentelee tällä hetkellä varmaan alle 5 henkilöä, pietarin pääkonsulaatin avaamista voidaan ajatella aikaisintaan 30:n vuoden kuluttua.Ja juuri Pietarin kanssa meillä pitäisi olla lämpimät välit.
Moskovasta viis. - Anonyymi00049
Teitä rusnya täälä kaivata ja haluta
- Anonyymi00042
Tavallisen venäläisen kaduntallaajan ostovoima on nelivuotisen sodan ja jo sitä kymmenen vuotta edeltäneen inflaation jäljiltä niin alamaissa, että turistiryntäystä tuskin tulisi vaikka raja avattaisiinkin.
Venäläinen voi vain haaveilla vanhoista hyvistä ajoista, kun Pietarista saattoi poiketa Suomeen lomailemaan monta kertaa vuodessa, nauttia luonnosta ja tehdä kivoja ostoksia, joita ei Venäjältä löytänyt.
Samalla suomalainen voi vain muistella aikaa kun pääsi halvan vodkan makuun Pietarissa, ihaili Eremitaasia ja pohjoisen suurkaupungin kulttuurista ilmapiiriä.
Kaikki tämä oli vain reilun kolmen tunnin junamatkan päässä.
Mikä meni maailmassa pieleen? - Anonyymi00045
Kelloja ei voi kääntää taaksepäin.
Mikä Suomen ja Venäjän suhde kansalaistasollakin oli vielä 1990-luvulla ja 2000-luvulla sen KGB-eversti meni neuvostonostalgiassaan pilaamaan 2014 ja lopullisesti 2022.
Mahtaako Venäjän kansa edes ymmärtää mihin se on joutunut?
Paras sen on opetella nyt kiinaa.
Oikein hyvin, että osaavat palvella uusia isäntiään. - Anonyymi00046
"Euraasialaiselle" Venäjälle jäi vain Aasia. Eikä oikein sitäkään.
https://suomivenajaseura.fi/historia-ja-yhteiskunta/venajan-idea/
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie807042Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1346523Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816323Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3644122Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532512Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62419Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant662206Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1431519- 141512
- 1981240