20 milj. euroa Jää halli maksoi.
Nyt Penttilä haluaa maksumiehiksi kaikista muista toiminnoista saatavat eurot.
Nämä järjettömät metsäkaupat ovat osa suunitelmaa.
Pois muilta, jäähallin eduksi.
Tälle Ukolle "Ajolähtö".
Menköön Keskolle takaisin.
Jäähallin maksatus metsäkaupoilla Penttilän idea!
28
338
Vastaukset
- Anonyymi00001
Metsää pitäisi hakata sen minkä kerkeää nyt hinta on huipussa, jos ei sitäkään osata tehdä niin maankehittäjät ostavat alueet ja tekee sen kaupungin puolesta, jos nyt ei tehdä asialle mitään kunnallisverolle ainakin 5 snt korotus heti!
- Anonyymi00010
Eipä kannata koska metsä kasvaa hitaasti ja muutenkin ihan luonnonkin takia ei kannata kaikkea laittaa palhaaksi.
Ahneella on...jne - Anonyymi00017
Siis Metsät on hakattava puhtaaksi jonkun jääkiekkoilun takia? Parille kymmenelle sählääjälle miljoona taskuun vaikka Joensuulla on mahtavat velat joista se ei ikinä selviä muutenkuin kusettamalla sairaita,vanhuksia ja muita avun tarvitsijoita. Urheilijat töihin veteloehtimästä. Ajat ovat nyt muuttuneet ja on pakko lopettaa urheilu verovaroilla. Omalla kustannuksella voi sirklata järvien jäillä.Eskelisen ja Penttilän tuhlaus lopetettava.Täällä ei ymmärretä yhtään mitään mihin olemme joutuneet. Menkää päättäjät ensitilassa peruskoulun nala-asteelle oppimaan elämän perusasioita joita ette oppineet lapsina.
- Anonyymi00002
Ei snt vaan prosentin!
- Anonyymi00003
Kontiolahden on lunastettava Lykynlammen metsät.
- Anonyymi00004
Penttilän kosto Kontiolahden kuntapäättäjille on pistää Lykynlammen metsät aukoksi. Lykynlampihan toi verotuloja Kontiolahdelle.
- Anonyymi00005
Höpö höpö elä puutu toisten omaisuuten tyhjätasku.
- Anonyymi00006
Olisi komea näky kuin Ponsse vetäisi koko metsän matalaksi niinkuin Huhmarissa toimittiin ja tontit myyntiin yksityisille. Kyllä metsää Itä-Suomessa riittää muutenkin.
- Anonyymi00008
Eikö huhmarissakaan olisi omistaja saanut tehdä metsälleen mitä haluaa😂
- Anonyymi00023
Ponsset hyytyy kyllä metsän laitaan kun öljy loppuu.Metsureita tässä jo tarvitaan.
- Anonyymi00007
Nurin vain ja kurkusta alas.
- Anonyymi00009
Ilmankos K- kauppa on kallis.
- Anonyymi00011
Eikö jokiporsaat maksa mitään tuosta rempasta.
- Anonyymi00012
Jäähallista saa hyvän kirpparin parin vuoden päästä.ei kiekko pojat liigassa pärjää.käy kuin Sportille tänä vuonna häviät katsojat velkaa tulee Mestis joukkue.
- Anonyymi00019
Suomi häviää halli kerrallaan.Utopistit kahlaa länteen.
- Anonyymi00022
Joensuusta ei löydy enää kirpparin pitäjääkään.Kelpaisiko korkee halli edes heinäladoksi kun maatalous muuttuu taas 50 luvuksi.Kehitys on aivan hurjaa ja poliikot pudonneet kokonaan kelkasta.Turha kenenkään enää haaveilla mitään suuria kun vanhat velatkin on maksamatta.Siksi kansan pitää demokratian säilyttämiseksi vaihtaa tämä vallankumousporukka pois vallasta.
- Anonyymi00013
Lykynlammen metsät on Joensuun omaisuutta ja nyt Kontiolahti määrää mitä Joensuu saa tehdä omassa metsässään.
Nyt olisi hyvä aika metsän myymiseen, olisi hinnat kohdallaan, mutta Kontiolahti sabotoi kaupat.
Asia pitää viedä oikeuskäsittelyyn ja vaatia Kontiolahdelta täysimääräiset korvaukset kaikesta haitasta ja menetyksistä.- Anonyymi00014
Ei oo hinnat kohillaa.Reilu vuosi taaksepäin olisi ollu hyvä hinta puulla.
Muuten jokiporsaat ei pärjää edes puulaakisarjassa.Rahan tuhlausta tukea jokiporsaita. - Anonyymi00016
Oletko ihan tosissasi. Taidat olla varsinainen ruudin keksijä. MUHAHAHAHAAAAAAAAAAAA
- Anonyymi00015
Miks Pentti maksattaa mehällä hallikulut? Onko Pentti nyt tietonen jotta ei saa mehtiä kaataa?
- Anonyymi00020
Seppo se varsinainen palloilija on.
- Anonyymi00021
Höpöhöpö
- Anonyymi00024
Pohjois-Karjalan metsäkiinteistömarkkinat ovat tällä hetkellä (tammikuu 2026) vakaassa vaiheessa. Vuosi 2025 oli maakunnassa vahvan kasvun aikaa, ja nyt hinnat ovat asettuneet korkealle tasolle. Tässä on koottu katsaus Pohjois-Karjalan metsien myyntihintoihin: 2024 (toteuma) n.5 250€/ha. Voimakas nousu edellisvuodesta. 2025 (toteuma)n.5 600 – 5 700€/ha. Historiallinen huipputaso saavutettiin 2026 (nykyhetki) n.5 600 – 5 800€/ha.
- Anonyymi00025
Pohjois-Karjalan metsien keskikasvu on noin 6,4 m3 /ha vuodessa, mikä ylittää valtakunnan keskiarvon.
- Anonyymi00026
Anonyymi00025 kirjoitti:
Pohjois-Karjalan metsien keskikasvu on noin 6,4 m3 /ha vuodessa, mikä ylittää valtakunnan keskiarvon.
Uudistushakkuun eli päätehakkuun tuotto Pohjois-Karjalassa on hehtaaria kohden keskimäärin ja tyypillisesti 5 000 ja 10 000 euron välillä, mutta parhailla kohteilla se voi nousta jopa 15 000 euroon. Puun hintataso tammikuussa 2026. Pohjois-Karjalassa hinnat ovat tyypillisesti 1–3 € valtakunnallista keskiarvoa korkeammat johtuen kovasta kilpailusta ja alueen vahvasta teollisuuskeskittymästä (Stora Enso, UPM, Binderholz, Versowood).Puutavaralaji, pystykauppa (€/m³) Mäntytukki76 – 81 € Hinta on pysynyt vakaana; kysyntä järeälle puulle on kovaa. Kuusitukki79 – 84 € Edelleen kallein laji, vaikka sahatavaramarkkinan vaihtelu näkyy tässä herkästi. Kuitupuu24 – 30 € Hinnat ovat laskeneet hieman vuoden 2025 huipuista (~32–33 €). Koivutukki60 – 66 €Arvokas erikoislaji, jonka kysyntä vaneriteollisuudessa jatkuu
- Anonyymi00027
Etelä savon ja hämeen kaupoissa järeät kuusikot tukki yli 90e kuitu lähes 40e koivuvaneri 70 - 80 e kuutio pystykaupat 2024-2025.P karjalan hinnat joitain euroja huonommat.
- Anonyymi00028
Puun hinta vaihtelee Suomessa perinteisesti siten, että Etelä-Suomessa ja Järvi-Suomen alueella (kuten Etelä-Savossa ja Hämeessä) hinnat ovat usein hieman korkeammat kuin Itä- ja Pohjois-Suomessa. Tämä johtuu lyhyemmistä kuljetusmatkoista tehtaille ja kovemmasta kilpailusta.
- Anonyymi00029UUSI
Kuumat naiset verkossa just nyt ❤️ Liity! https://Stacy.loveme.lat/Stacy#/?/?/b2nvnaf49
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?2085173- 211906
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka641654Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s111581Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1271547Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit541244Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.971098Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-202082493121012- 196955
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö7890