Monesti kuulee kysyttävän, onko avaruudessa elämää. Tähän on vastattava niin, että ei ole muuta, kuin ne, jotka raketeilla itsensä sinne saattaneet ovat. Avaruudessa ei voi elää maailman tappiin saakka ja aina jossain vaiheessa on laskeuduttava kamaralle haukkoo happea ja hakemaan safkaa, koska avaruudessa ei ruokiin tarvittavat tykötarpeet kasva.
Jos kysyy elämää maapallomme ulkopuolista elämää, on kysyttävä, onko muilla palloilla elämää. Siihen vastata voi, että hyvin todennäköistä on, että Jumala on luonut joillekkin muillekin palloille elämää. Olisikin vähintään outoa, jos maapallomme olisi ainut. Jumalan kerrotaan olevan suuri. Niin on avaruuskin lukuisine aurinkokuntineem ja ehkä universumeineenkin. Olisikin jännää, että Jumala olisi niin pienisieluinen, että olisi luonut vain tälle pallolle elämää ja olisi jättänyt kaikki muut pallot tyhjiksi elämältä. Elämää ei siis sinänsä avaruudesta löydy, vaan avaruudessa sijaitsevilta elämälle kelvollisilta palloilta!
Elämää avaruudessa?
Anonyymi-ap
4
128
Vastaukset
- Anonyymi00001
Kun "älykäs" luoja tuli suuruudenhulluudessaan luoneeksi miljardeja galakseja, niin mitä todennäköisimmin elämää esiintyy lukemattomilla planeetoilla. Ainakaan jumala tai sen juoksupoika ei ole ehtineet pistäytymään näillä kulmilla sen koommin kun pisti teinitytön paksuksi. Nolottaisi tietysti minuakin moinen temppu.
- Anonyymi00002
😃😃
- Anonyymi00003
sitä leipää syöt kenen palvelukdessa olet
- Anonyymi00004
Anonyymi00003 kirjoitti:
sitä leipää syöt kenen palvelukdessa olet
Kenen leipää sinä kuvittelet syöväsi?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka363545- 113278
- 1443064
Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1032635Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv742615- 441435
Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t61388Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli3971148Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos511067Kaikkea hyvää kaikki
Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa6900