Paperilaskut saapuu eräpäivän jälkeen, korvaako jakeluyhtiö mahdolliset viivästysmaksut. Näin tapahtui tänään Sirpinkaaren alueella, tuli pari laskua joissa viimeinen maksupäivä oli jo ohitettu.
Paperilaskut saapuu eräpäivän jälkeen
31
605
Vastaukset
- Anonyymi00001
Minullekin tuli Savipellolla Savon Voiman lasku vasta eräpäivänä. Olikohan Savon jakelu tai joku vastaava sen jakelufirman nimi.
- Anonyymi00002
Ei ole Savon Jakelua enää ollut vuosiin. Möi ihtesä Postille.
- Anonyymi00003
Muistin väärin. Tarkistin laskusta ja siinä lukee Jakeluyhtiö Suomi Oy.
- Anonyymi00004
Myös keskikaupungilla jaettiin postiluukusta Savon Voiman lasku eräpäivän jälkeen. Kirje viipynyt matkalla yli kaksi viikkoa. Väreen laskua ei ole vielä tullut. Tuleeko myös jälkijunassa...
- Anonyymi00005
E-laskut ei ole myöhässä kuten monesti kirjepostit.
- Anonyymi00006
Valituksia voi laittaa myös Traficomille, niille kuuluu myös postin jakelu ongelmat.
- Anonyymi00007
Traficomilta käskevät "toiselle luukulle"
- Anonyymi00008
No entäs verokortti 2026 tuli kotio 16.1.
Tilipäivä oli 15.1.- Anonyymi00010
No oisit omaverosta senkin katsonut. Nyt oli omaa tuhmuutta jo kyllä.
- Anonyymi00009
Hyvä posti! 3 laskua tuli tänään ja kaikissa oli eräpäivät jo menny tälle viikkoa...
- Anonyymi00011
E-Lasku. Ovat ajallaan. Toki silloin jää pois tuo tärkein eli vinkuminen kun kaikki on muitten vika.
- Anonyymi00012
No eikös se sitten ole muitten vika, jos lasku viipyy matkalla kaksi viikkoa.
- Anonyymi00014
Se on muitten vika jos lasku ei saavu ajoissa. Ei ole mitään velvollisuutta ottaa e laskua.
- Anonyymi00015
Anonyymi00014 kirjoitti:
Se on muitten vika jos lasku ei saavu ajoissa. Ei ole mitään velvollisuutta ottaa e laskua.
Älä vingu sitten. Vai velvollisuus vielä. Mitään en tee jos ei ole pakko ihmisiä taidat olla.
- Anonyymi00016
Anonyymi00012 kirjoitti:
No eikös se sitten ole muitten vika, jos lasku viipyy matkalla kaksi viikkoa.
Mutta silti et tee asialle mitään? No et tietenkään kun ei ole pakko.
- Anonyymi00018
Anonyymi00014 kirjoitti:
Se on muitten vika jos lasku ei saavu ajoissa. Ei ole mitään velvollisuutta ottaa e laskua.
Juuri näin. Kyllä paperilaskujen täytyisi tulla 2viikkoa ennen eräpäivää. Ketään ei voi pakottaa e-laskujen käyttöön, eikä netin käyttöön esim. ikäihmisiä, jotka eivät näe kunnolla, eivät ole koskaan älypuhelimia ja tietokoneita käyttäneet, eivät edes omista sellaisia.
Ja monta muuta syytä.
Vika on täysin postikuljetusten, kuka niistä lie vastuussa, taitaa olla useampi jakelija. Vieläkö post nord jakaa kirjeposteja? ei ole tullut seurattua. Meille tulee n. 5kpl paperilaskuja, usein eräpäivän jälkeen, maksan kylmästi sitten kun maksan. Ei ole kukaan vielä valittanut asiasta.
Aion kieltää myös suomi.fi postilaatikot, kunhan ne sellaiset tellää väkisin. - Anonyymi00025
Anonyymi00015 kirjoitti:
Älä vingu sitten. Vai velvollisuus vielä. Mitään en tee jos ei ole pakko ihmisiä taidat olla.
Muuthan täällä ei vingu kuin sinä.
- Anonyymi00029
Anonyymi00025 kirjoitti:
Muuthan täällä ei vingu kuin sinä.
Vingutaan nyt kaikki vaan yhdessä
- Anonyymi00013
Sairaanhoitopiiri lähettää laskut niin myöhään että noin käy muuallakin Suomessa.
- Anonyymi00019
Varhassa taitaa tulla laskuja usean vuoden takaa :d
- Anonyymi00017
Posti nykyään kulkee milloin sattuu ja vie myös?? Siinäpä ihmettä kerrakseen?? Kaikenko pitää olla jupeille Sähköistä?? Työpaikkoja vielä Pitäisi tukea?? Ei ihmekkään kun kaikki häviää. Kiitos viisaiden päättäjien???? Pyh!
- Anonyymi00020
Ja kun hakkerit tunkeutuu milloin mihinkin ja vievät ihmisten henkilötiedot, niin on kivaa. Vähän väliä sivut kaatuvat milloin mistäkin teknisestä viasta. Ihmiset ihan sekopäitä kun somessa ovat melkein 24/7. Seurataan julkkiksia, haukutaan ympäri nettiä kaikkia ja kaikkea. Kaikki normaali on noloa, ovat vieraantuneet täysin normaalista elämästä.
Huijauksia netti täynnä, tekoälyllä tehdään milloin mitäkin vahingoittaakseen jotain toista jne.jne.
Joissakin asioissa netti on ihan ok, mutta enin osa on täyttä paskaa.
- Anonyymi00021
Täällä sitä netissä aikaihmiset itkee että minähän en laskujani netissä maksa 😅👍 kai teille vielä jallukin tulee kotiin?
- Anonyymi00022
Tietysti, sitä voi selata kynttilän valossa ja hakata tattia jos tulee pitempi sähkökatko senkin jälkeen kun sinun puhelimesta ja läppäristä on virta loppunut.. 🤗
- Anonyymi00027
Mikäs sen romanttisempaa kuin gei liite kynttilöiden kera.
- Anonyymi00023
Niin kauan kun paperilasku on viraliinen vaihtoehto, on turha opettaa toisille miten pitää tehdä. Laskuttajan ja postin ongelmat eivät kuulu kuluttajan vastuulle.
- Anonyymi00026
Ei ole mitään ongelmaa. Postinjakelu on nipistetty minimiin kannattamattomana touhuna. Maksakaa laskunne myöhässä, niin kuin olette maksaneet aina ennenkin. Muistanpa kun ihmiset valitti että laskut tulee liian aikaisin, ettei sitten edes muista maksaa. Koittakaa päättää mikä se nyt olis se hyvä.
- Anonyymi00024
Ei korvaa, jakelu ja Posti ovat vastuusta vapaat.
Sellainen on Suomi. - Anonyymi00028
Savon Voiman mielestä vastaanottaja on vastuussa myöhässä tulevasta laskusta.
- Anonyymi00030
Aina on ajoissa tullut laskut
- Anonyymi00031
Tuskin ovat niin sanoneet.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain31711921Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-15211069Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2526397Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2235212Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1663673- 1743548
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin502513Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3291990Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov121834Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi171725