Jos et työtäs tee, ei syömän pidä. Isovanhempani iskostivat mieleeni ankaran työmoraalin. Ukki ja mamma tekivät raskaan uran torikauppiaina Oulussa, ja jo pienestä pitäen minäkin jaoin lehtiä Heinäpäässä. Olen aina ajatellut, että suomalaiset ovat ahkeraa ja tunnollista väkeä, jotka haluavat tehdä työnsä kunnolla.
Siksi onkin ollut niin vaikeaa hyväksyä maamme oikeistohallituksen arvomaailmaa, joka tuntuu lähtevän siitä, että ihmiset ovat pohjimmiltaan työtä laistavia. Muuta Orpo-Purran arvoista on vaikea päätellä, sillä toimet työmarkkinoilla ovat tähdänneet työntekijöiden kurittamiseen ja perustuneet etuuksien leikkauksilla saavutettaviin kannustinvaikutuksiin.
Tämän politiikan jäljet näkyvät nyt karusti. Suomi on kivunnut koko Euroopan korkeimman työttömyyden maaksi. Alkuvuoden työttömyyslukujen mukaan Suomi ohitti Espanjan 10,6 prosentin työttömyydellä – pahin luku maassamme 15 vuoteen. Pitkäaikaistyöttömyys on ylittänyt jo 130 000 ja lähentelee 90-luvun laman karmeinta tilannetta. Meillä Pohjois-Pohjanmaalla on tuoreimpien tilastojen mukaan 23 500 työtöntä työnhakijaa, missä kasvua edelliseen vuoteen verrattuna on peräti viisi prosenttia.
Nämä luvut kertovat lahjomattomasti siitä, että maamme oikeistohallitus on epäonnistunut työllisyyden hoidossa. Joulukuussa julkaistu VTV:n raportti kertoo siitä, että hallituksen ns. työllisyystoimet ovat hidastaneet talouden elpymistä ja lisänneet työttömyyttä. Leikkaukset työttömyysturvaan ja esimerkiksi asumistukeen on tehty suhdanteessa, jolloin työtä ei ole ollut tarjolla. Kannustimeksi tarkoitetut leikkaukset ovat vain lisänneet köyhyyttä ja ihmisten epävarmuutta.
Olemme SDP:ssä tehneet laajan kasvupaketin, jossa esitämme useita toimia työllisyyden parantamiseksi. Esimerkiksi työttömyysturvaan ja asumistukeen tekisimme uudistetut suojaosat. Sallisimme kaikille opiskelun työttömyysturvalla korkean työttömyyden aikana. Nostaisimme pienyrittäjien alv-velvollisuuden alarajan 30 000 euroon ja vauhdittaisimme asuntokauppaa ensiasunnon ostajien määräaikaisella korkovähennysoikeudella.
Irtisanomislain ja hallituksen nyt kaiken kukkuraksi ajaman määräaikaisten työsuhteiden helpottamisen sijaan me SDP:ssä tukisimme työllistämistä ja antaisimme pienille yrityksille verohelpotuksen ensimmäisen työntekijän palkkaamisesta.
Tällä hetkellä suomalaista yhteiskuntaa kalvaa epävarmuus, joka on suurelta osin hallituksen syytä. Me haluamme palauttaa luottamuksen tulevaan – ja ennen kaikkea siihen, että kaikki pidetään mukana. Työttömyys ei ole oma syy. Olen elämässäni oppinut, että työ on tärkeä osa elämää, mutta kenenkään ihmisarvo ei riipu työmarkkina-asemasta. Kaikki ihmiset on pidettävä leivässä, myös sairaat ja hauraat. Se on sivistyksen mitta.
Tytti: Hallitus on epäonnistunut työllisyyden hoidossa
7
122
Vastaukset
- Anonyymi00001
Tytti on oikeassa.
- Anonyymi00003
Nyt pitää panostaa tuotantoon, ei viedä innovaattoreiden leipää suusta.
- Anonyymi00002
Jos Orpo ei ymmärrä tyhmyyttään mitä hän tekee, niin pahempi on vain, jos hän ymmästää mitä on tekemässä. Eli pelkkää tulonsiirtoa työttömiltä, duunareilta ja pienyrittäjiltä suurpääomalle.
- Anonyymi00005
Oikeassa Tytti on. Palkansaajat on laitettu kuseen kautta linjan. Leikkauksin ajettu heidän asemaansa alas työttömyysturvasta lähtien ja nuo runkut menivät nostamaan eläkeikääkin jotta varmasti ihmiset joutuvat viimeisillään roikkumaan tyhjän päälle .Tuolla nuo kusipäät varmistivat että eläkeläisköyhyys iskee lähes varmasti eläköityville.
- Anonyymi00004
Dunja
Aloittaja analysoi omaa elämäänsä, mutta ei ongelmiin johtaneita syitä: rahapulaa.
Tytti Tuppurainen moittii työllisyydenhoitoa, mutta ei halua esittää hallitukselle
välikysymystä. Tilastokeskuksen raportit työllisyydestä ja työttömyydestä ilmestyvät
noin kuukausi jälkijunassa, mutta seuraukset hallituksen toimenpiteistä voidaan
ymmärtää vasta vuosien päästä.
Tytti ei rupea analysoimaan esimerkiksi velanoton merkitystä koronanhoitoon.
2019...2020 työttömyys pomppasi ja Marin rupesi hoitamaan työĺlisyyttä
ulkomaanvelalla. Nyt kyse samasta asiasta. Tytti hoputtaa hallitusta lisää
velkaa myös Soten rahoittamiseen. Tutki tilastoja ja niiden kuvaajia. Niillä
pystyy selittämään monta asiaa. Takavuosien velkakello on tarkoituksella
unohdetu. - Anonyymi00006
Siinä voi petterin killuttimet olla vaarassa, jos riikka hermostuu ja sillä on sakset kädessä.
- Anonyymi00007
Tytti on epäonnistunut kaikessa, koko elämässään. Ei tainut hänen vanhempansa tienneet ehkäisystä mitään, valitettavasti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1718441KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4527590Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763880Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521603662Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183054Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään542785Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv432050- 1262046
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231883Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211751