Tällasta liirumlaarumia tällä kertaa. Mitäpä veikkaatte että paljonko otetaan huomioon lomakkeen kautta tulleita asioita?
Talouden tasapainottamistyö on käynnissä
Äänekosken kaupungin talouden tasapainottamisen työ on alkanut. Kaikki kaupungin toimialat etsivät parhaillaan ehdotuksia säästökohteista ja mahdollisista uusista tulonlähteistä. Talouden tasapainottamisen työryhmä käy läpi ehdotuksia seuraavan kerran kokouksessaan 2.2.2026 ja ohjausryhmä kokoontuu 12.2.
Asukkailta tullaan kysymään mielipiteitä työn tueksi osana vuosittaista asukaskyselyä. Kysely toteutetaan alkuvuoden 2026 aikana.
Jo tässä vaiheessa asukkaat voivat osallistua lähettämällä ideoita ja ajatuksia säästöjen löytämiseksi kaupungin verkkosivuilla palautepalvelussa osoitteessa
ww.aanekoski.fi/palaute
Talouden tasapainottamiseen liittyvät viestit lähetetään Hankkeet -välilehden kautta. Asukkaiden viestit huomioidaan tasapainottamisohjelman laatimisessa. Viestit toimitetaan talouden tasapainottamistyöryhmälle tiedoksi ja käyttöön, ja sieltä ne viedään priorisoinnin jälkeen ohjausryhmälle.
Äänekosken kaupunki laatii talouden tasapainottamisohjelman vuosille 2027–2029. Talouden sopeuttamistarve vuodesta 2027 alkaen on vähintään 1,5 miljoonaa euroa. Tasapainottamisohjelma valmistuu huhtikuun 2026 loppuun mennessä.
Talouden tasapainottamisen työryhmän tekemän suunnitelman toteuttamisesta päättää lopulta kaupunginvaltuusto osana vuoden 2027 talousarvion valmistelua.
Tavoitteena on löytää kestäviä ratkaisuja, jotka turvaavat palvelut ja talouden pitkällä aikavälillä. Yhdessä rakennamme Äänekoskesta entistä vahvemman ja elinvoimaisemman kaupungin!
Talouden tasapainottamistyö, säästövinkkejä pyydetään
9
293
Vastaukset
- Anonyymi00001
www.aanekoski.fi/palaute
linkki väärin tuossa aloituksessa, pahoittelut - Anonyymi00002
Sinne vaan vinkkiä, laitoin jo sinne aiemmin että jos palkkaatte kokoajan porukkaa lisää niin ottakaa joku laskutaitoinen jossain välissä vaikka kesätöihin, kun vielä ei ole sattunut kohdalle.
- Anonyymi00003
Saako sinne laittaa nimettömästi vai omalla nimellään.
- Anonyymi00004
Kirjota nimeksi vaikka jonkun valtuutetun nimi tai joku palindromi. Jos kirjotat Pers Erkki niin Muonosen Tatti ei lue sun proposalia vaan huomaa sen olevan kalatalousseuralle veetuilua.
- Anonyymi00005
Ei tarvii laittaa nimeä.
- Anonyymi00006
Tuolta voi katsoa toilailuita: https://www.aanekoski.fi/hallinto-ja-paatokset/hallinto-ja-talous/ostolaskut
Jos 2026 hommiakin kahtoo niin voivoi - Anonyymi00007
Somis Enterprises Oy... https://www.someturva.fi/ sitä nuo tollot kyllä tarvihteekin.
- Anonyymi00008
Ehdotuksia annetaan ja sen jälkeen palkataan lisää väkeä ja hätälainoitetaan roskalainafirmoja pinnalle. Sitten ihmetellään kun ei rahat taas riitäkkään.
- Anonyymi00009
Tehdään "koulutus" matkoja sinne ja tänne.Tarvitaan verkostoitumista ja veronmaksajat maksaa.
Mitä ihmeen ostoslaskuja on joltain viinitilalta?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672395- 661377
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww731167EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje41107- 78832
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19780- 43668
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta82660Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe24638- 30616