Ilmastoinnin asennus.

Olen miettinyt sellaista vaihtoehtoa, kun omassa 9k:ssa ei ole ilmastointia, niin kuinka paha homma sen asennus jälkikäteen on? Tietenkään siitä ei kannata tehdä automaattista, silloinhan säädinpaneeli pitäisi vaihtaa, mutta jos nyt saisi ainakin manuaalisen.. Onnistuuko helposti? Paljonko mahtaa tulla maksamaan?
6679
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Täälläkin pohditaan ja pähkäillään samaa ilmastointi broblematiikkaa. Mulle on tarjottu käytettyä automaatti-ilmastointia kaikkine laitteineen, kuuluu jopa se kojataulupaneelikin.

MUTTA asennus ja se on käytetty?!?!? On tässä miettiessä mennyt jo pari viikkoa ;)
No hinta ois 2tmk eli 336 eunukkia.

Äänestä
  • eli Themasta.
    Ja ei se mikään mahdoton homma ole.
    Mutta tarkistapa ensin mitä kylmäainetta se systeemi tarvitsee.
    "Oikeaa" freonia et enää helposti saa, ja korvaavilla aineilla voi tulla yllätyksiä!

    Pitää muistaa asentaa uusi kuivain ja tarkistaa vuodot täytön yhteydessä, (kustannus 100-200 Eur.)
    Ja kompuran öljyt ovat erilaisia uusilla kylmäaineilla, vanhan jäänteet voivat olla ongelma!
    Myös O-renkaiden materiaali tulee olla oikea ettei tule vuotoja, jos joudut vaihtamaan kylmäaineen freonittomaan.
    Alkuperäinen automatiikka tarvitsee sähkökäyttöiset himmelit myös kojelaudan sisään, joten jos sinulla on ihan mekaanisin vääntimin oleva lämppäri, niin tulee hommia!
    Mutta napilla toimivakin ajaa asiansa.

    Monta muttaa on edessä, joten harrastuneisuutta tarvitaan.
    Ja ammattilaiset eivät sitten käytetyihin tykkää koskea pitkällä tikullakaan!

    Äänestä

  • Minkä vuotisesta laitteesta on kysymys? Eli jos et sitä ota, niin vois kiinnostaa. Omani ois -97.

    Äänestä

  • tk kirjoitti:

    Minkä vuotisesta laitteesta on kysymys? Eli jos et sitä ota, niin vois kiinnostaa. Omani ois -97.

    Se on vm. -86 9k:sta.
    Eli varmaankin freonia käyttävästä systeemistä. Taidan jättää tilaisuuden käyttämättä ja odottelen parempia aikoja/tilaisuuksia.

    Kaverilla on ilmoitus keltaisessapörssissä:
    Autovaraosat Myynti
    SAAB 9000 TURBO CC, osina, mm. autom. ilmast., vak.nop.säädin, sähkölasit, peltiosia, turbo, valoja, vaihdelaatikko ym. XXX-XXXXXXX

    Äänestä

  • Eikös se automaatti ilmastointi vaadi anturit ympäri kabiinia,
    joilla se voi "haistella" ilmaa???

    Äänestä

  • Vai ihan väärässä?? kirjoitti:

    Eikös se automaatti ilmastointi vaadi anturit ympäri kabiinia,
    joilla se voi "haistella" ilmaa???

    se vaatii.
    Myös sekin tulisi mukana ja vielä auringonpaisteen havaitseva anturikin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


"kaurakeksi" kirjoitti:

Olen miettinyt sellaista vaihtoehtoa, kun omassa 9k:ssa ei ole ilmastointia, niin kuinka paha homma sen asennus jälkikäteen on? Tietenkään siitä ei kannata tehdä automaattista, silloinhan säädinpaneeli pitäisi vaihtaa, mutta jos nyt saisi ainakin manuaalisen.. Onnistuuko helposti? Paljonko mahtaa tulla maksamaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu