Aamun Kainuun Sanomat tuo julki loistavassa artikkelissaan kaavaillun Tehomaksun varsin tyhjentävästi. Foliohattujen kannattaa lukea artikkeli tarkkaan.
-Tehomaksu ei ole maksu entisen siirtomaksun päälle vaan uusi tapa periä sama siirtomaksu. Vähän kuluttava hyötyisi, törsääjä häviäisi.
-Kallis Perusmaksu halpenisi ja kukin voisi omalla käytöksellään vaikuttaa siirtohintaan.
-Kaikkien ei olisi pakko ottaa Tehomaksullista siirtohintaa vaan voisivat valita Tehomaksuttoman vaihtoehdon.
Loistava artikkeli tehomaksusta Kainarissa.
13
155
Vastaukset
- Anonyymi00001
Toivoisi että tehomaksu artikkeli julkaistaisiin maksumuurittomana tai viimeistään Koti-Kajaanissa. Jäisi turha pelottelu vähemmälle.
- Anonyymi00002
Kyllä. Persut haluavat maksattaa omakotitaloasukkailta ja sähköautoilijoilta enemmän. Itse asuvat jossain neukkukuutiossa jossa vain sähkölamppu, telkkari ja jääkaappi syömässä virtaa. Eli tulonsiirto työssäkäyviltä veronmaksajilta luukkujen persusossupummeille.
- Anonyymi00003
Kainuussa on asuminen niin edullista, että ei sähkön hinnalla ole suurtakaan väliä.
Ja mukavaakin täällä on, paljon mukavampaa kuin esim. pääkaupunkiseudulla. - Anonyymi00004
Voisi kuvitella sähköauton omistaja hankkii myös pörssisähkön. Sähköauton lataaminen kun on Yöllä jopa ilmaista.
Siksi kuka saunoo läpi yön. Eikö voi ensin saunoa ja laittaa vasta sitten sähköauton lataukseen.
Sähköauton lataukseen kun löytyisi vaikka sellainen rajoitin joka lataa ensin 7,5 minuuttia ja on sitten sammuksissa 7,5 minuuttia. Näin tehomaksu puolittuu. - Anonyymi00005
Eipä tuolla pelkällä sähkönhinnalla ole merkitystä.Tuo siirtohinta on aivan järkyttävä
+ perusmaksuosuus.Ja tuossa artikkelissa mainittu yösähkön hinnoittelu peruste on kyllä jotain muuta kuin tasapuolistamista.Se on taas tapa kerätä lisää tuloja verkkoyhtiön kassaan. - Anonyymi00006
Turha kuvitella että maksut säilyvät samalla tasolla tai että tehomaksullisella sopparilla voisi säästää senttiäkään.
- Anonyymi00007
On aivan selvää että vähän sähköä käyttävät hyötyy tehomaksusta ja kaikki sähkölaitteet yhtä aikaa päälle laittavat vähän kärsii, mutta ei paljon.
- Anonyymi00008
Eipä ollutkaan! Miten kuvittelet Kajaven käärivän samat rahat esim. kaikilta mökkiläisiltä? Fakta on se että tehomaksullisen sopparin perusmaksu pitää olla ISO, että rahavirrat ei pysähdy.
- Anonyymi00010
Anonyymi00008 kirjoitti:
Eipä ollutkaan! Miten kuvittelet Kajaven käärivän samat rahat esim. kaikilta mökkiläisiltä? Fakta on se että tehomaksullisen sopparin perusmaksu pitää olla ISO, että rahavirrat ei pysähdy.
Mökkiläiset maksaa jatkossa vähemmän siirtomaksua ja sähkön tuhlaajat enemmän, mikä on oikein. Maksuosuus vain eri sähkön käyttäjien välillä muuttuu.
- Anonyymi00011
Anonyymi00010 kirjoitti:
Mökkiläiset maksaa jatkossa vähemmän siirtomaksua ja sähkön tuhlaajat enemmän, mikä on oikein. Maksuosuus vain eri sähkön käyttäjien välillä muuttuu.
No eipä ollut kun siirtomaksut per asiakas ei voi nousta ja pakko ei ole valita tehomaksullista sopparia. Ne joilla on isompia tehopiikkejä jäävät vanhoihin soppareihin, joiden hinta uutisoinnin mukaan 'ei voi nousta'.
- Anonyymi00012
Anonyymi00011 kirjoitti:
No eipä ollut kun siirtomaksut per asiakas ei voi nousta ja pakko ei ole valita tehomaksullista sopparia. Ne joilla on isompia tehopiikkejä jäävät vanhoihin soppareihin, joiden hinta uutisoinnin mukaan 'ei voi nousta'.
Siirtohinta voi nousta yhdessä taloudessa huomattavastikin tehomaksun takia. Mutta kaikkien kotitalouksien siirtomaksut yhteen laskettuna ei voi nousta entisestä.
Tehomaksuton sopimus tulee olemaan varmasti niin kallis että tehomaksu houkuttelee.
Kuten johtavat asiantuntijat kertoo niin tehomaksu tarkoittaa sitä että Perusmaksuja pitää laskea. Silloin mökkiläisten siirtomaksu laskee, jollei ole tapa matkustaa kerran kuussa mökille ja laittaa kaikki mahdolliset sähkölaitteet mitä keksii yhtä aikaa päälle. - Anonyymi00013
Anonyymi00012 kirjoitti:
Siirtohinta voi nousta yhdessä taloudessa huomattavastikin tehomaksun takia. Mutta kaikkien kotitalouksien siirtomaksut yhteen laskettuna ei voi nousta entisestä.
Tehomaksuton sopimus tulee olemaan varmasti niin kallis että tehomaksu houkuttelee.
Kuten johtavat asiantuntijat kertoo niin tehomaksu tarkoittaa sitä että Perusmaksuja pitää laskea. Silloin mökkiläisten siirtomaksu laskee, jollei ole tapa matkustaa kerran kuussa mökille ja laittaa kaikki mahdolliset sähkölaitteet mitä keksii yhtä aikaa päälle.Juuri päinvastoin. Tehomaksu voisi olla vaikka 60€/kk ja halpa siirtomaksu. Näin on esim Helenillä. Hassua että joku kuvittelee että mökkiläiset vapautettaisiin korkeista sähkömaksuista.
- Anonyymi00009
Disinfirmaation levittäjille tällaiset artikkelit on myrkkyä. On luettu roskalehdistön lööppi ja nyt julistetaan kuinka kauheita asioita tapahtuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986208KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495687Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602703Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072128Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071828- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811290- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331068