Siponen suomii tiedotteessaan kovasanaisesti pääministeripuolue kokoomuksen talouspolitiikkaa ja vaalilupausten kariutumista. Siponen muistuttaa, että kokoomus nousi valtaan lupaamalla loppua valtion velkaantumiselle ja 100 000 uutta työpaikkaa.
– Tulostaulu näyttää valitettavasti tällä hetkellä lähes 100 000 työtöntä lisää, ja maan velkaantuminen on kovempaa kuin millään muulla hallituskaudella historiamme aikana, Siponen lataa.
Siposen mukaan kokoomuksen riveistä tarjotaan selitykseksi jatkuvasti samoja tekijöitä: edellistä hallitusta, maahanmuuttoa ja Venäjän aiheuttamaa turvallisuustilannetta. Kansanedustaja pitää tällaista vastuunpakoilua huolestuttavana.
– Joku voisi kutsua ylimieliseksi ajattelua, jossa virheentekijät löytyvät aina muualta kuin omasta poterosta.
Siponen myöntää Ukrainan sodan vaikutukset, mutta kysyy, miksi muut Venäjän ja Ukrainan rajanaapurit pärjäävät Suomea paremmin. Hänen mukaansa muiden naapurimaiden talous kasvaa, kun taas Suomi vajosi vuodenvaihteessa Euroopan heikoimmaksi työttömyystilastoissa.
Kansanedustaja peräänkuuluttaa itsekritiikkiä ja viittaa asiantuntija-arvioihin, joissa on kritisoitu muun muassa kotitalousvähennyksen heikentämistä ja huonosti ajoitettuja leikkauksia. Siposen mukaan hallituksen luomat uhkakuvat ja pelottelu ovat nakertaneet kuluttajien luottamusta.
– Ei ole ihme, jos tavallisten suomalaisten luottamus talouteen on heikkoa eikä kuluttaminen virkoa.
Suomennostaminen ”ankeuden ilmapiiristä” vaatii Siposen mukaan nopeita kasvutoimia ja uskon palauttamista tulevaisuuteen yritysten toimintaedellytyksiä parantamalla.
Erityisen kriittisenä Siponen pitää rakennusalan tilannetta. Hän vaatii hallitukselta passiivisen odottelun sijaan aktiivisia toimia, kuten korjausrakentamisen kasvuohjelmaa, jotta ”vasarat saataisiin jälleen paukkaamaan”.
Siponen suomii tiedotteessaan kovasanaisesti pääministeripuolue kokoomuksen talouspolitiikkaa ja vaa
4
94
Vastaukset
- Anonyymi00001
`
########################################################
____________ - Siitä Huolimatta - ME - Kaikki Tiedämme -Että ;
-SYYLLISIÄ- Ovat Vain - SDP ja Vasemmisto ja Vihreät ja VasemmistoKEPU -!
#########################################################
, - Anonyymi00002
Tulos on helppo laittaa positiiviseksi...väliaikainen lentomatkustamisen vero...30 euroa per aikuinen henkilö lapset 5 euroa...tuo summa ei näkyisi missä kuluttajalla ,mutta yhteisvaikutus olis suuri....olihan aikoinaan tuulilasiverolappu joka autossa....raha pitää ottaa sieltä missä on kulutusta..eli ulkomaan matkustamisesta.....ei köyhiltä voi enää ottaa ja leikata heidän tulojaan..
- Anonyymi00003
Juurikin näin...nyt on valtiolla rahat loppu ja pitää ottaa sieltä missä on kulutusta..
- Anonyymi00004
Laitetaanko sama vero myös junalla, laivalla ja taksilla matkustamiseen?
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain36812359Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2565403Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2153947Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2002645Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151992Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191834Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167900Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271862No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74782Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59736