Suomen toivo on EUn onnistumisessa

Saimme vihdoin kuulla todella hyviä uutisia. Ursula von der Leyenin hymystä oli luettavissa kaikki olennainen. Kyse on tietysti EUn ja Intian solmimasta vapaakaupasta. Tullien poistaminen avaa Intiaan valtavan markkina-alueen EU:lle. Saksalaiset autotehtaat ovat nyt innoissaan. Muutos ei tietenkään tapahdu käden käänteessä, mutta jo seuraavien viiden vuoden aikana tulemme näkemään melkoisen lisäyksin kauppaan. Tämä luo eurooppalaisille maataloustuotteille erinomaisen vientikohteen. Intialle se voi puolestaan tarjota mahdollisuuden nousta Kiinan jälkeen seuraavaksi suureksi talousmahdiksi. Intia.n tullit ovat olleet kymmeniä prosentteja, paikoin yli 100 prosenttia, joten tullittomuus luo todella paljon vientitilaa EUlle. EU pyrkii nyt avaamaan lukuisia uusia vapaakauppasopimuksia.

Tämä on kova isku USAlle, joka on jäämässä eristyksiin näistä diileistä. USAssa Trumpin politiikkaan kriittisesti suhtautuneet ovat tiedostaneet tämän ja pelkäävät Trumpin vastaavan tähän uusilla tulleille, jotka entisestään eristävät Yhdysvaltoja. Maailmanjärjestys on muuttumassa totaalisesti. EU hakee uusia kumppaneita, kun Trump on hylännyt uskollisimman liittolaisensa. Nyt on nähtävissä selvä käänne, Trumpin pokkurointi on saavuttanut loppupisteen. USAssa paineet Trumpin syrjäyttämiseen tulevat kasvamaan, koska yhä useampi selväjärkinen on alkanut huomaamaan millaista hallaa hän tekee USAlle ja sen taloudelle. Kun Trump haluaa alistaa ja ärsyttää liittolaisiaan, nämä yksinkertaisesti hyölkäävät USAn ja hakevat luotettavia kumppaneita muualta. Näin tekee jopa USA naapurivaltio Kanada, jota Trump on myös ärsyttänyt toistuvasti. Ei olisi voinut ajatella vielä vuosi sitten, että Kanada ja Iso-Britannia ovat asettumassa poikkiteloin USAn kanssa.

Uudet kauppasopimukset nostavat EUn kasvumahdollisuuksia ja heijastuvat myös välillisesti Suomeen. Saksa alkaa jälleen tarvita suomalaisiakin investointituotteita, kun Intian ja muiden vapaakauppakumppanien rajat avautuvat ilman tullimuuria.

2

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      EU järkipolitiikka nousee arvoon arvaamattomaan kun muut rähisijät tukehtuu omaan kähinäänsä.
      Sopimalla ja luottamuksella tehdään ne pysyvät kaupat, joka takaa pitkäjänteiset kauppasuhteet.

      Talous tarvitsee vakautta ja ihmiset uskoa tulevaan.

    • Anonyymi00002

      EU näyttää nyt äkkiä onnistuvan useammallakin rintamalla, kun on ensin herätty todellisuuteen Trumpin ansiosta. Iltalehden eilinen pääkirjoitus tiivistää asian hyvin:

      "Eurooppalaisten johtajien virrassa Pekingiin on kyse Kiinan pelistä, jolla maa haluaa lähettää koko maailmalle viestin: Kiina on tällä hetkellä vakaampi ja ennustettavampi kumppani, vastakohta äkkiväärälle Trumpin Yhdysvalloille.

      Kiina käyttää meihin nyt samaa tehokasta taktiikkaa, jota se on käyttänyt pitkään Afrikkaa kohtaan: Tehdään talousyhteistyötä ilman ideologisia ja poliittisia lässytyksiä. Tuskin Orpo ja Xikään puhuivat uiguurien kohtelusta suljettujen ovien takana. Sen sijaan Suomi ja Kiina allekirjoittivat 11 kaupallista sopimusta muun muassa kaivoskoneistosta ja vihreästä rakentamisesta."

      Erään Kiinalaisen analyytikon mukaan dollarin dominanssi maailmanmarkkinoilla on murtunut ja tilalle on syntymässä useita paikallisia järjestelmiä.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      27
      3996
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      45
      2055
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      42
      1303
    4. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      79
      1168
    5. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      38
      1118
    6. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      25
      1096
    7. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      49
      1027
    8. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      915
    9. Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!

      Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os
      Maailman menoa
      173
      861
    10. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      56
      833
    Aihe