Kohu on kova erityisesti erään eduskuntapuolueen keskuudessa, kun ulkopuolista selvitystä tehdään.
Eduskunnan häirintäkohu: Ei savua ilman tulta
Anonyymi-ap
58517
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 58
Vanhimmat
Ainoa selkeä asia on se, että jokaisessa puolueessa on huonosti käyttäytyviä kansanedustajia, sekä avustajia jotka kokevat syystä x tulleensa kiusatuksi.
"Ei savua ilman tulta"
Aivan samoin ajattelin.
Julkisuus on tämmöiseen hyvä.
Kun kuuntelin Tutti Tuppuraisen selityksiä tämän illan tv-uutisista, niin minulle tuli mieleeni sanonta: Se koira älähtää, johon kalikka kolahtaa.
Samoin tuli mieleeni sanonta, että hyökkäys on paras puolustus, kun kuuntelin T. Tuppuraisen puheita "oikeudellisten toimenpiteitten" harkinnasta.
Ei T. T:n puheet ainakaan minua vakuuttaneet. T. T:llä näytti olevan kova tarve vakuutella tv-uutisissa "puhtauttaan" eduskunnassa tietyn puolueen kansanedustajien keskuudessa rehottavaan häirinnän ja epäasiallisen käytöksen aiheuttamaan kohuun.
Hohoijaa.
Kai me se tiedetään.
Jokainen nainen on ollut joskus tyttö ja kohdannut setämiehiä työpaikoissa.
Ja tasa-arvon vuoksi sanon että pojille sattuu ihan samaa.
Demarit ovat kyllä maata rakentaneet ja parantaneet hyvin tuloksin!
Ja nyt tuli moka.
Maata ovat rakentaneet ja hyvää tehneet
kaikki edustajat, kaikista puolueista.
Päätit sitten heittää VITSIN:
"Demarit ovat kyllä maata rakentaneet ja parantaneet hyvin tuloksin!"
50% LISÄÄ VALTIONVELKAA, 20% POIS OSTOVOIMASTA, 210000 UUTTA SUOMALAISTA, SUSI-SOTE, JONKA "SÄÄSTÖT" YLITTI JO 4000MILJOONAA PAKKASELLA!!!!! jne. jne.
Ministeri Rantasen alaisten kiusaamisjuttu on todella paha.
Hys hiljaa :D
Miksi Tytin on ollut matkittava Purran käytöstä, olisimme odottaneet häneltä järkevänä naisena hieman Riikkaa sivistyneempää käytöstä?
Dunja:
Wille Rydmanin lynkkasi Tytti Tuppurainen ja taktinen oppositio kostoksi
häviämälleen 2023 eduskuntavaaleille. Kokoomuksen kansanedustaja
pakotettiin eroamaan puolueestaan. Poliisi ei löytänyt rikollista tointaa.
Rydman loikkasi perussuomalaisiin.
Miksihän Wille ylipäätään Kokoomukseen oli valittukaan, kun Perussuomalaiset arvot ovat lähempänä hänen arvomaailmaansa?
Rydmanin on myös kunnostautunut häirikkönä.
Onko Tytti Tuppuraisella enää puolueensa eduskuntaryhmässä luottamusta? Meneekö sdp:n eduskuntaryhmän pj. vaihtoon?
Miten käy Tuppuraisen kannatuksen seuraavissa eduskuntavaaleissa? Vaikuttaako tämä nyt menossa oleva kohu siihen?
SDP:n ryhmäkanslian työntekijät sanovat kannanotossaan, etteivät tunnista mediassa esitettyjä väitteitä ryhmäpuheenjohtaja Tytti Tuppuraisen käytöksestä.
Yhteisessä ja kaikkien 34:n allekirjoittamassa kannanotossa eduskuntaryhmän työntekijät sanovat olevansa hämmentyneitä STT:n uutisesta, jonka lähteet syyttävät puheenjohtaja Tuppuraista epäasiallisesta käytöksestä eduskuntaryhmän työntekijöitä kohtaan.
– Me Tytin kanssa töitä tehneet sosialidemokraattisen eduskuntaryhmän työntekijät olemme hämmennyksellä lukeneet STT:n julkaisemaa uutista, Nämä syytökset eivät vastaa sitä todellisuutta, jossa olemme päivittäin tehneet työtä.
– Emme tunnista esitettyjä väitteitä työntekijöiden epäasiallisesta kohtelusta, emmekä ole todistaneet kuvattua käytöstä ryhmäpuheenjohtajalta Tytti Tuppuraiselta, kannanotossa sanotaan.
Kannanotto lähetettiin keskiviikkoiltana muun muassa kaikille eduskuntaan akkreditoiduille toimittajille.
Myös useampi demarien kansanedustaja on puolustanut Tuppuraista eri kanavien ulostuloissaan ja korostanut, ettei heillä ole mitään havaintoa tai tietoa tämän asiattomasta käytöksestä.
Persuissa häirintäkohu on mahdoton, koska jos joku avaisi suunsa, Mestari puhaltaisi koirapilliinsä, jonka jälkeen alkaisi vimmattu maalittaminen.
Ihmisten epäasiallinen kohtelu on perussuomalaisissa maan tapa, asiat hoidetaan huutaen ja hakaten. Ei ole yhtäkään perussuomalaista perhettä, jossa aviopuoliso ei olisi saanut nyrkistä, ei edes niissä parisuhteissa, joissa kumpikin osa puoli on samaa sukupuolta.
Persuissa akkain lätty lätisee lits läts.
Joko taas, kauheaa!
Noinko teidän Demari-perheessä toimitaan?!
demareissa kaikki ihmiset ovat tasa arvoisia 🤣🤣🤣
Lindman, syytökset kohtuuttomia, eli ei pysty sanomaan totuutta asiasta, saattaa olla lähtö samalla oven aukaisulla.
Sinä persuista pihalle potkittuja rotuopin julistavia fanittava persupakkomielteinen sometrolli hoet edelleen vuoden jokaisena päivänä totuuttasi jokaisella palstalla joita terrorisoit trollaamisellasi.
Kyllä ei savua ilman tulta! Ja Tytti sano kun Meri toi julki et perusteellisesti selvittää syylliset! Pääkallopaikka kansalaisten asiat ei mitä kun riidellään ja hyydetaan!!
Mitä tutti toi julki oli se, ettei puoluejohtoa saa arvostella siitä seuratessa julkinen kivitys mahd. käräjille joutuminen. Valtamedian lähtiessä leikkiin mukaan tuomiten häirintäkyselyihin vastanneet valehtelijoiksi. Pelkona se, että demarien kannatus tulee alas vaalien alla.
Arvostelijat leimattiin HETI valehtelijoiksi joiden tulee astua esille uhkauksineen käräjille joutumisesta kun suurta johtajaa uskaltautuivat arvostelemaan. Joka ennen edellistä itse heitteli ihan surutta bussin alle omiaan asiattomasta käytöksesta mistä pesi omat kätensä joutuessaan itse syytösten kohteeksi. Valtapeliksi hänen syrjäyttämiseksi kuittasi koko asian nyt ollessa Nasiman vuoro lässyttää niitä näitä joka kaikki aikaisemmat epäasialliset käytökset tuomitsi. Puhuen puolueen yhtenäisyydestä kun se on hajoamispisteessä vaalien alla.
Kruunu on raskas kantaa tms ja äänessä lähinnä puoluejohdon juoksupoika. Kruunun kannattaja lähinnä kruunun kantajan sijaan.
A studion vuoro tehdä Tuppuraisesta viaton uhri..
Nyt tavitsemme paikalle kokemusasiantuntijat Hakkarainen ja Työmies.
Demarien omat Katajat, Hakkaraiset ja Westerholmit yrittää syrjäyttää puoluepomoja. Lindtmanin syrjäyttäämiä Marinilaisia joihin Tyttikin lukeutuu. Joutuen vain ajamaan ek:n ryhmäjohtajana Lindtmanin politiikkaa salkkua vastaan seur. hallituksessa?
"Jokaisella palstalla tulee keskustella palstan aihealueeseen liittyvistä asioista" https://www.suomi24.fi/opastus/saannot
Mikä edellisessä ei mahdu sinun päähän ap??? Taas valtava määrä sääntöjen vastaisia avauksia ja luotsi asialla. 🤬
Tuppuraisen valta kasvanut liian suureksi veljesliiton äijien silmissä. Kokevat Tuppuraisen uhkana.
Valtaa ja valtaa kyseessä ollessa lähinnä todellisen johtoportaan juoksupoika joka tekee asioita joita vastustaisi ilman asemaa ek:n ryhmän puh.johtajana? Yksi kiihkeimmistä Marinilaisista joka joutui mm. osaltaan varmistamaan ettei itärajan sulkeminen kaadu demareihin. Sama sankari asialla joka Orpon hallituksen aloittaessa kertoi ettei persuja saa päästää ajamaan politiikkaansa hybridivaikuttamisen nimissä viittauksella itärajan sulkemiseen.
Yksi suurimpia Halla-ahon vihaajia demarien vasenta laitaa siinä missä Lindtman on vienyt demareita oikealle ja paljon. Tosin potkien Marinin tavalla Halla-aholaiset ulos hallitusyhteistyöstä mutta joka on näiden Marinilaisten kanssa kusessa tulevassa hallituksessakin. Jotka syrjäytti saman tien kun korvasi Marinin puheenjohtajana.
Sitähän ne valtaosa ministereistäkin hallituksesta riippumatta, muiden pillin mukaan hyppiviä kumileimaisimia.
Marinilaiset kipuilee mikä ei edes lopu tuohon. Jatkavat viimeistään hallituksessa kapuloiden heittelyä Lindtmanilaisten rattaisiin.
Pönkkäsikö ne demarit Terapeutti Villen perunakellariin kun ei kohun alullepanijaa näy missään?
ihme vänisijä alusta alkaen kas kummaa kun ei ota taas saikkua julkisine uhriutumisineen itkujen tuhertamisineen?
Ongelma nro1 demareille ja vain ja ainoastaan demareille. Vaalit painaa päälle demarit ykkösenä kannatusmittauksissa. Tämän sankarin horjuttaessa koko korttitaloa mihin puoluejohto reagoi hyvin voimakkaasti.
Eduskunnan häirintäkohun käsittely on tähän saakka noudattanut tavanomaista työpaikkakiusaamiskeissien käsittelyn kaavaa.
Kun ongelma tuodaan esiin, syyllisiksi nimetyt raivostuvat ja vannovat kostoa. Esimiehet asettuvat tukemaan kiusaajaa tai sellaiseksi väitettyä.
Seuraavaksi tulevat ulkopuoliset selvittelemään tilannetta. He tutkivat kuvioita ja toteavat sitten pyöristellysti, että on havaittu sitä sun tätä, mutta ei tässä mitään hälyttävää ole. Kaikki jatkuu ennallaan paitsi, että kiusattuja kiusataan ja heille vittuillaan kahta kovemmin. Suomessa kohun keskellä käynyt poliitikko saa seuraavissa vaaleissa lisää ääniä.
Ulkopuolisten täytyy päästä niille koneille joista häirintäsyytökset on lähetetty, samalta koneelta on voinut lähettää vaikka sata perätöntä ilmoitusta. Täytyy myös selvittää mistä puolueesta ne ovat tulleet eli onko persut ilmoitelleet Tuppuraisesta syytöksiä. Kaikki täytyy selvittää ja jos yle ei paljasta lähteitä niin poliisi tekee etsinnän eli kyllä ne löytyy.
Demarit tapelleet keskenään siitä asti kun Lindtman syrjäytti Marinilaiset puolueen johtopaikoilta mistä sinä f-hattu tietenkin syytät persuja. Joita näet joka puolella kuten juopot näkee pikku-ukkoja kaikkialla.
Nämä tyhjänpäiväiset kohut syntyy kummallisesti silloin, kun on muuta peiteltävää.
Ensi kuun alusta köyhät saa kokea toimeentulotuen leikkaukset. Se on aika noloa, että SDP ei ole asettunut pienen ihmisen puolelle.
Demareita kiinnostavat enemmän työssäkäyvät, sama persuilla.
Köyhä ei kiiinnosta ketään, jos sattuu tipahtamaan oravanpyörästä irtisanomisen, sairauden tms vuoksi.
Miljardi lähtee taas Ukrainaan, että saadaan ruutia poltettua.
Demarit eivät oppositiossa ollessaan kykene vaikuttamaan toimeentulotuen leikkaukseen. Ymmärtääkö idiootti sen ? Ymmärtääkö idiootti myös sen, että persuloiset voisivat vaikuttaa hallituspuolueena asiaan, mutta eivät halua ?
Toimeentulotuen leikkaukset toteuttaa istuva hallitus.
Kuinka SDP tai muut oppositiossa voisivat asiaan vaikuttaa ???
Korkeintaan paheksumalla.....
Joko Rydmanin nuorten naisten ahdistelu on tutkittu?
Entä Rantasen teot?
Merisen luulisi pärjäävän demareissa paremmin, kun on tuollainen ämmämäinen tyyppi ja selän takana nillittäjä.
Koska Riikkuli tulee julkisuuteen satuilemaan että perussuomalaisissa ei kiusata ketään (pl. huono-osaiset kansalaiset ja tavalliset palkansaajat) ?
Hyvin suunniteltu tempaus oikeiston toimesta
Kun on seuranut Tuppuraisen esiintymistä Eduskunnankyselytunnilla Ei mikään Tuppuraisen käytöstä vastaan esitetyistä syytteistä ole mahdoton. Hysteeristä huutoa ja räksyttämistä ne Tuppuraisen "kysymykset" ovat olleet.
Kyllä se suurin ongelma edellisessä on se, että hän on politiikassa mukana. Aina tulee sanomista kun on osallisena jossain.
Miten Rantasen alaistensa kiusaaminen?
Joko Rydman nuorten tyttöjen häiriköinti on ratkennut?
Tällä hetkellä näyttää siltä, että demariryhmän viides kolonna yritti sabotoida Tytteliä ja Lindtmania. Näyttää myös siltä, että he epäonnistuivat. Jos näin käy, on puolueen sisäisillä sabotööreillä edessään korpitaival.
"Kohu on kova erityisesti erään eduskuntapuolueen keskuudessa, kun ulkopuolista selvitystä tehdään." Näin. Kohta persujen jakkarat alkavat heilumaan.
Takatukka häirikkö edustaja vielä palkittu. Häpeä Poutala.