Kiinasta pääministerimme lällättää usa:lle.
Orpo siellä näyttää pitkää nenää ameriikalle.
Anonyymi-ap
389
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Well, Valtosen mukaan Kiina on Suomen vihollinen. Nyt Orpo meni sinne kuitenkin "valtiovierailulle". Totaalisesti hukassa on Suomen valtiojohto - ja pahemmaksi vaan menee. Sauli tämän aloitti.
Me ollaan kiinan kansandemogratian ystäviä.
Iltalehti 29.1. :
"Eurooppalaisten johtajien virrassa Pekingiin on kyse Kiinan pelistä, jolla maa haluaa lähettää koko maailmalle viestin: Kiina on tällä hetkellä vakaampi ja ennustettavampi kumppani, vastakohta äkkiväärälle Trumpin Yhdysvalloille.
Kiina käyttää meihin nyt samaa tehokasta taktiikkaa, jota se on käyttänyt pitkään Afrikkaa kohtaan: Tehdään talousyhteistyötä ilman ideologisia ja poliittisia lässytyksiä. Tuskin Orpo ja Xikään puhuivat uiguurien kohtelusta suljettujen ovien takana. Sen sijaan Suomi ja Kiina allekirjoittivat 11 kaupallista sopimusta muun muassa kaivoskoneistosta ja vihreästä rakentamisesta."
Näin se menee. Ideologiat tuppaavat pitämään jääkaapin tyhjänä ja kansalaisen nälässä.