Tuppurainen tappuraisen takuumiehenä - eikun: takuuhenkilönä!!

Anonyymi-ap

Vuonna 2022 Tytti Tuppurainen totesi Saksassa poltetuista 8 miljardista eurosta: ”Rahoja ei olla menetetty minnekään - Omistajaohjausministerinä hän piti Uniper-ratkaisua parhaana mahdollisena kompromissina siinä tilanteessa."
No nyt vuonna 2026 Tytti on sitä mieltä, että hänen ahdistelu- ja kiusaamistapauksista kielineet pitää saada julkisuuteen ja tuomiolle!
Onni onnettomuudessa on se, että tällä kertaa Tytti ei uudestaan pääse haaskaamaan kahdeksaa tuhatta miljoonaa euroa (= 8 miljardia) suomalaisten veronmaksajien rahoja. - Summien suuruusluokasta vielä sen verran, että kun nyt tarvitaan jostain 10 miljardia valtiontalouteen ja vain neljä niistä on saatu kokoon, niin siihen kun olisi päälle ne Tytin Saksassa hummailemat 8 miljardia, niin oltaisiin pari miljardia mukavasti plussalla - eikä EKP'n tarvitsisi pistää Suomea hevoskuurille! Onko Suomella todellakin varaa tälläisiin Tuppuraisiin tappuraisen takuumiehenä!

4

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Sdp ja rahat katoaa tavalla tai toisella, sama kuka vastuussa, demareiden valuvika.

    • Anonyymi00002

      Kyllä näin on. Suomen valtionhallintoa leipäpuunaan sitkeästi pitävä poliitikko, jonka tekemiset ovat tappiollisia ja kielteisiä toinen toisensa jälkeen.
      Eikö tällaista harmeja tuottavaa peluria saada irti työtä tekevien kansalaisten kasvattamasta leipäpuusta. Eikö millään?
      Puolueella on ensisijainen vastuu tuosta häpeällisestä tilanteesta. Lindtman on täysin eksyksissä tukiessaan törmäilevää Tuppuraista.
      Kuinka kansalainen voisi luottaa latvasta mätänevään puolueeseen?

    • Anonyymi00003

      Minun silmällä katsottuna Tytti Tuppurainen on miellyttävä hyvin suorasanainen persoonallisuus, jota kuuntelee mielellään. Vaikuttaa myös lahjakkaalta. minusta hän on väriläiskä, jota kuuntelee mielellään. Petteri Orpon vastakohta. Minusta häntä on vaikea edes kuvitella ison puolueen puheenjohtajaksi. Se on kumma juttu. Hiljainen mies. Ei ole räväkkä aloitteiden tekijä vaan jotakin muuta. Kaikista omituisin on Riikka Purra, joka puhuu ja tekee omituisia asioita vaikka on valtiovarainministeri Sitä suuresti ihmettelen. Tämän valtiovarainministerin aikana Suomi on ajautunut syvään lamaan - sitä ei selityksillä voi muuttaa muuksi. Lähinnä muistetaan Riikka Purran leikkaukset, leikkuulauta ja SAKSET. Ei synny hyvä luonnekuva, kansan etujen ajaja!

      • Anonyymi00004

        Onhan Tytti persoonallisuus: Kuka muu voisi lähimmäisestään ja kolleegastaan sanoa:
        ”ketään ei kiinnosta Pia Hiltunen, muista se”.

        Kukaan muu ei liene Suomen historiassa sössinyt Suomen varoja ulkomaille kuin Tytti ja Sanna:
        liki 7 miljardia Uniperiin + liki 7 miljardia Saksan ja Ranskan pankkien pelastamiseen.

        Värilaiskiä kieltämättä ..valitettavasti huonossa mielessä.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      107
      7719
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      368
      6810
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      74
      4187
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      3899
    5. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      202
      2378
    6. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      24
      2075
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      72
      1882
    8. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      19
      1783
    9. Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!

      Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv
      Tv-sarjat
      1
      1650
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      1647
    Aihe