Kukas se sanoi, että talvella tuulee aina

Anonyymi-ap

Joku kehui tuulivoiman rakentamista ja moitti ydinvoimaa todeten, että
Kovilla pakkasilla tuulee aina meren rannalla.
Ei taida olla fysiikka tuttua, kun tuollaisia väittää.
Kovalla pakkasella ei tuule, vaan on täysin tyyntä, eikä tuulivoima tuota mitään.
Lisäksi tuulivoimalan lavat jäätyvät kuurroituvat, joka lisää lapojen painoa ja vaikuttvat lapojejn aerodynaamiseen muotoon eli vastustavat pyörimistä silloin kun alkaisi tuulemaan.
Katsoin juuri äsken livekuvaa tuulimyllyistä, jotka meren rannikolla sijaitsevat, ei lapakaan hievahda, eivät pyöri ja tuota sähköä wattiakaan.

6

239

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Eikös tuulivoimamyllyjen pidä tyynelläkin pyöriä 1-rpm min., ettei talvisäässä tulisi noita ongelmia?
      Ennen 20-lukua en ollut moisista jäätymisistä kuullut lainkaan, vaikka tuulivoimaloita on ollut täälläkin jo 2010-luvulta.

    • Anonyymi00002

      Koska saamme seuraavan näin tärkeän ja toden tuntuisen aloituksen aiheen ??

      • Anonyymi00003

        Tipaton tammikuu ohi ja essonvaareilla taas runosuoni kukkii nousuhumalan siivittämänä.


      • Anonyymi00007

        Oikeen hyvä aloitus .
        Mielenkiintoinen ja samalla ajnkohtainen kalliin sähkön aikoina.

        Teitenkin jos ei m omaa sähkömittarii ei kinnosta niitä ,mutta miskei sitten luuhaa tälläpalstalla.

        Aloituskehuja


        Äänestä SDPOikeen hyvä aloitus .
        Mielenkiintoinen ja samalla ajnkohtainen kalliin sähkön aikoina.

        Teitenkin jos ei m omaa sähkömittarii ei kinnosta niitä ,mutta miskei sitten luuhaa tälläpalstalla.

        Aloituskehuja


        Äänestä SDPOikeen hyvä aloitus .
        Mielenkiintoinen ja samalla ajnkohtainen kalliin sähkön aikoina.

        Teitenkin jos ei m omaa sähkömittarii ei kinnosta niitä ,mutta miskei sitten luuhaa tälläpalstalla.

        Aloituskehuja


        Äänestä SDPKOKOOMUS .MAAMME HYVINVOINNIN TÄYSTUHO
        Tässä sinulle Suomen kurjistavat viime 20 vuoden ajalta
        Sipislö29.5.2015 - 6.6.2019 1470 Suomen Keskusta Enemmistö
        Stubb 24.6.2014 - 29.5.2015 340 Kansallinen Kokoomus Enemmistö
        Katainen 22.6.2011 - 24.6.2014 1099 Kansallinen Kokoomus Enemmistö
        Kiviniemi 22.6.2010 - 22.6.2011 366 Suomen Keskusta Enemmistö
        Vanhanen II 19.4.2007 - 22.6.2010 1161 Suomen Keskusta Enemmistö
        Vanhanen 24.6.2003 - 19.4.2007 1396 Suomen Keskusta Enemmistö
        Jäätteenmäki 17.4.2003 - 24.6.2003 69 Suomen Keskusta Enemmistö💩💩💩💩💩💩💩💩
        Petteri Orpon oikeistohallitus tekee kovaa luokkapolitiikkaa, jossa valtion velkaantuminen on korkeintaan toissijainen huoli. Orpon vaaleja edeltävät puheet ovat nyt osoittautuneet valheiksi, kirjoittaa KU:n päätoimittaja Jussi Virkkunen.
        Jussi Virkkunen
        24.4.2025 9.52
        Pääministeri Petteri Orpo (kok.) valehteli suomalaisille. Ensin hän valehteli oppositiojohtajana, sen jälkeen pääministerinä.

        Orpon ensimmäinen valhe koskee huolta Suomen talouden velkaantumisesta. Orpo johti kokoomuksen vaaleihin lupauksella, että on aika lopettaa velaksi eläminen. Lopputuloksena on se, että velkaantuminen jatkuu vähintään samaa tahtia kuin ennenkin.

        Huhtikuussa 2025 Orpo osoitti kaikki huolipuheensa valheiksi. Hallitus antoi isolla kauhalla veronkevennyksiä, joista suurimman hyödyn keräävät kaikkein suurituloisimmat. Heidän lisäkseen hyötyjiä ovat suuryritykset, jotka saavat yhteisöveron alennuksen.

        Yhteisöveron laskun ideana on se, että yrityksille jäisi enemmän rahaa käyttöön esimerkiksi investointeihin. On hyvin mahdollista, että yritykset investointien asemesta kaatavat ylimääräisen rahan osinkoina ulos. Silloin suurimmat hyötyjät ovat ketkäs muutkaan kuin suurituloisimmat, joilla on eniten osakevarallisuutta.

        Lasku tästä kaikesta jää muiden maksettavaksi. Julkinen talous ottaa osumaa, mutta rikkaimmat porskuttavat entistä äveriäämpänä eteenpäin. Se on kovaa luokkapolitiikkaa, mutta luonnollisesti oikeistohallituksella on siihen oikeus.

        Hallitus yrittää myös taikatemppua, kun se käyttää vuonna 2027 eli eduskuntavaalivuonna Valtion eläkerahastosta noin miljardi euroa. Sillä on tarkoitus saada tilastoissa velkakehitys hetkeksi tasaantumaan. Sipilän hallitus teki vastaavan tempun vuonna 2017, kun se käytti valtion vientitakuulaitos Finnveran rahoja parantamaan hetkellisesti velkatilastoa. Valtiovarainministerinä oli silloin Petteri Orpo.

        Erityissuojelusta
        Ennen vaaleja Orpo lupasi, että koulutus on hallituksen erityissuojeluksessa. Jotta suurituloisimpien veronkevennykset voidaan edes osin rahoittaa, leikkaa hallitus koulutuksesta. Rahaa rikkaille, tulevat sukupolvet kärsivät. Melkoinen kasvutoimi!

        Hallitus niistää korkeakouluilta kymmeniä miljoonia lisää. Yliopistoilta leikattiin paljon Juha Sipilän (kesk.) porvarihallituksen aikaan, nyt tarjotaan lisää samaa herkkua.

        Opetusministeri Anders Adlercreutz (r.) julisti juhlavasti, kuinka aloituspaikkoja korkeakouluihin lisätään. Samaan aikaan kouluilta otetaan rahaa pois – mielenkiintoinen yhtälö sekin.

        Lisäksi hallitus leikkaa kuntien valtionosuuksista. Kuntien suurin menoerä liittyy koulutukseen, joten todennäköisesti suurin isku osuu myös peruskoulutukseen. Kun kunnat ovat jo valmiiksi eriarvoisessa asemassa, tulee päätös todennäköisesti lisäämään kehitystä entisestään.

        Orpo siis valehteli koulutuksen olevan turvassa. Ei ollut. Tältä hallitukselta turvassa ovat vain kaikkein hyväosaisimmat.

        Arvovalinnoista
        Pääministerinä Orpo lupasi, että keneltäkään ei vaadita liikaa. Hallituksen leikkausten vuoksi Suomessa on kasvussa asunnottomuus, työttömyys, konkurssit ja epätoivo.

        Kaikkein heikoimmassa asemassa olevilta on viety paljon. Lapsiperheköyhyys on kasvussa, mutta onneksi 80-vuotiaan vuorineuvoksen verotus kevenee. Arvovalinta sekin.Mitä hyvää kokoomus on koskaan saanut aikaiseksi suomen kansalle

        Sen verran minäkin tajuun

        Ei koskaa mitään


    • Anonyymi00004

      Kyllä talvella tuulee. Poikkeuksen tekee tyynet säät.

    • Anonyymi00006

      > Kovalla pakkasella ei tuule, vaan on täysin tyyntä, eikä tuulivoima tuota mitään.

      Perinteinen essonvaarien parranpärinä. Tuulivoimaloissa napakorkeus nykyään 150 m luokkaa ja siellä tuulennopeus on jotain ihan muuta kuin maanpinnalla.

      Lisäbonuksena pakkasilman tiheys on parikymmentä % suurempi kun kesällä eli pakkasella saa 10 m/s ilmavirrasta irti suuremman tehon kuin samalla tuulennopeudella kesällä. Ihan hyvin tuulivoima on talvella tuottanut ja juurikin tuulivoiman varassa oltiin, kun sähköntuonti ryssälandiasta loppui eikä iisakinkirkko OL3 vielä ollut käyttökunnossa.

      Tämänhetkinen ongelma liittyy jään kertymiseen voimaloiden rakenteisiin. Ei vissiin riitä -20 keleillä sulatustehot eikä voi pistää epätasapainossa olevaa potkuria pyörimään. Nykymitoilla ne lavankärjet kun viipottaa menemään liki äänennopeudella....

      Menee siis mittaluokka kovaa ja korkealta yli essonvaarin kaljusta.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1338
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      697
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      649
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      608
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      47
      582
    6. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      569
    7. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      76
      566
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      548
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      183
      504
    Aihe