Pohjois-Suomen yhteistyöalueen hyvinvointialueiden aluevaltuustojen ja aluehallitusten puheenjohtajat sekä hyvinvointialuejohtajat kokoontuivat 30.1. yhteiskokoukseen käymään lävitse sosiaalihuoltolain ja vammaispalvelulain mukaisten kuljetuspalveluiden toteuttamista yhteistyöalueella.
Toimintojen siirtäminen hyvinvointialueiden yhteiselle yritykselle on jo osittain tehty.
Ei ole mitään syytä tehdä toimintaa välitysyhtiöiden kautta, koska vastaavia tai monin osin parempia ja luotettavampia välitys- ja laskutusjärjestelmiä on helposti ja edullisesti saatavilla. Yhden välitason turhasta laskuttamisesta eroon pääseminen tarkoittaa satojen miljoonien eurojen säästöä, kun sopimukset tehdään suoraan autoilijoiden kanssa.
Kaikki hyvinvointialueett tulevat siirtymään omiin tai yhteiiin järjestelmiinsä ja myös Kela on aloittanut hankesuunnittelun omasta välitysjärjestelmästä tai liittymisesta hyvinvointialueiden omistamiin ja hallinnoimiin järjestelmiin.
Välitysyhtiöiden aika on ohi julkisen sektorin kuljetuksissa
10
202
Vastaukset
- Anonyymi00001
Eikö Taksikuutio saa enää rahastettua jatkossa?
- Anonyymi00002
Kuolinisku välitysyhtiöille. Konkursseja tulee useita. Välittäjäthän ovat loisineet juuri tuon kavallusjärjestelmän varassa.
- Anonyymi00003
mina valita koko ajan tavara
- Anonyymi00004
Kuljettajien ajoaikoja ilmeisesti myös aletaan valvomaan ohjelman avulla.
Hyvä uudistus.
Ja tulevaisuudessa yrittäjä pärjää ilman keskusta. - Anonyymi00005
Eritasoinen alipalkkaus ja muu työntekijöiden hyväksikäyttö, veronkierto ja mm. eläkemaksujen kiertäminen ovat tyypillisiä ilmiöitä taksialalla Suomessa.
Olisi aika lisätä tilaajan vastuuta koko alihankintaketjusta ja karsia aliurakointiketjuihin piilotettu valeyrittäjyys.
Kelan, kuntien ja sote-alueiden vastuullisuus Suomessa on pelkkiä sopimuksien sisältöjen puuhastelua ja ylevää puhetta, joita kukaan noudata. Välityskeskuksissa sekä taksiyrityksissä ja kuljettajien keskuudessa rehottaa vastuuton lakeja ja sopimuksia rikkova meno.
Mikäli yhteiskunnallisten ajojen tilaajat sitoutuisivat alipalkkauksen lopettamiseen ja harmaan talouden ilmiöiden karsimiseen, niin se päättyisi. Nyt he ylläpitävät harmaata taloutta kilpailutuksillaan ja järjestelmillään.
Jos hyvinvointialueiden yhteisten välityskeskuksien tarkoitus on pakoilla edelleen vastuuta tekemisistään ja alihankintaketjujen avulla jatkaa työntekijöiden sortoa, alipalkkausta ja alan harmaata taloutta, niin mikään ei mene paremmaksi, vaan ainoastaan huonommaksi.- Anonyymi00006
Taksiliikenteen Työnantajat ry sopii taksialan työehtosopimuksen.
Kukaan työnantaja ei kuulu kyseiseen yhdistykseen.
Tätä yhdistystä ja sen toimintaa ja tarkoitusta olisi hyvä vähän tutkia syvemmältä.
- Anonyymi00007
Odotan seuraavaa kilpailutusta. Jos se perustuu alihankintaketjutuksiin, niin teen tutkimuspyynnön poliisille.
- Anonyymi00011
https://www.kela.fi/ajankohtaista/kela-taksien-kilpailutus-kaynnistyy-koko-maassa
Siitä siis tekemään tutkimuspyyntöä.
- Anonyymi00009
Toi kuulostaa hyvältä sotesopalta
- Anonyymi00010
Virkapellet pyörivät keskenään; palverieta, seminaareja (Aasian maissa tammikuussa), kampawiinereitä, saikkua, etätyötä ja verovarojen kavaltamista kavereiden ja sukulaisten valetyöpaikkoihin sekä omiin konsultointiyrityksiin.
Eli mikään ei jatkossa toimi edes nykyisellä surkealla tasolla ja se on taksiyrittäjien ja kuljettajien vika.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1553930Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk853353Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva852805Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro442699Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?712660Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,232402Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1402342Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1522225Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville392052Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.121946