Juuri nyt: Loiviisan ydinvoimalaitoksessa poikkeuksellinen turvallisuuteen vaikuttava tapahtuma
IS ExtraPerheenisä Markus keksi nerokkaan tavan kikkailla sähkösopimuksilla – kun muut kamppailevat laskujensa kanssa, hän säästää nyt satasia
Taloussanomat
Pörssisähköön meni osalla hermo – tällä hinnalla saa nyt määräaikaisia sopimuksia
Osa pörssisähköasiakkaista on saanut tarpeekseen kovista hintapiikeistä ja vaihtanut kiinteähintaiseen sopimukseen.
Kuva: Paula Kaskimaa / IS, All Over Press
Sami Noponen
11:39
Lue tiivistelmä
Kiinteähintaisten sähkösopimusten hinnat ovat nousseet hieman tammikuun alusta, kun halvimmat sopimukset maksavat nyt yli 7 senttiä kilowattitunnilta.
Pörssisähkön hinta on noussut voimakkaasti alkuvuonna, tammikuun keskihinnan ollessa 14,7 senttiä kilowattitunnilta.
Viime päivinä moni kiinteähintaisen sähkösopimuksen valinnut on saattanut kiitellä hyvää onneaan, kun pörssisähkön hinta on kivunnut kohti korkeuksia.
Koko alkuvuosi on tarjonnut kallista kyytiä. Tammikuussa pörssisähkön arvonlisäverollinen keskihinta oli 14,7 senttiä kilowattitunnilta, kun joulukuussa oltiin 4,5 sentissä.
Kuluvalla viikolla pörssisähkössä on nähty jopa yli 80 sentin hintapiikkejä.
Osa pörssisähkön valinneista asiakkaista onkin viime viikkoina vaihtanut sopimuksiaan kiinteähintaisiin, sähköyhtiöistä kerrotaan.
Halvimpien määräaikaisten ja kiinteähintaisten sopimusten hinnat ovat nousseet hieman tammikuun alkupuolen lukemista. Kun silloin saattoi saada sopimuksen, jonka energian hinta oli hieman alle seitsemän senttiä kilowattitunnilta, on nyt hinta kivunnut päälle seitsemän sentin.
Alle seitsemän sentin energiamaksulla voi yhä saada kulutusvaikutuksella varustettuja sopimuksia. Niiden loppulasku riippuu kuitenkin sähkönkäytön ajankohdasta eli siitä, osuuko se halvemmille vai kalliimmille tunneille.
Alla olevasta grafiikasta voit katsoa, miten pörssisähkön hinta kehittyy lähitunteina.
Energiaviraston ylläpitämän Sähkönhinta-vertailupalvelun mukaan vuodessa 2 000 kilowattituntia kuluttavalle kerrostaloasukkaalle edullisimmat määräaikaiset ja kiinteähintaiset sopimukset ovat tällä hetkellä Eurassa sijaitsevalla pienellä sähköyhtiöllä Paneliankosken Voimalla.
Kaksivuotisen sopimuksen arvioitu keskihinta on 9,80 senttiä kilowattitunnilta. Energiamaksu on 7,40 senttiä kilowattitunnilta ja kuukausimaksu 4,00 euroa.
Toiseksi halvin sopimus on Porvoon Energialla. Kahden vuoden sopimuksen arvioitu keskihinta on 10,14 senttiä kilowattitunnilta. Energiamaksu on 7,80 senttiä ja kuukausimaksu 3,90 euroa.
Kolmanneksi tulee Väreen kuuden kuukauden sopimus, missä arvioitu keskihinta yltää 10,21 senttiin kilowattitunnilta. Energiamaksu on 7,24 senttiä ja kuukausimaksu 4,95 euroa
Edullista sähköä saa muilta toimijoilta parhaiten
Anonyymi-ap
1
89
Vastaukset
- Anonyymi00001
Kyll kannattaa perusmaksu kk ssa vaan 3.50 e
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1084876Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143972Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2133886Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202275Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801386- 1371364
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1711361En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531145