Edullista sähköä saa muilta toimijoilta parhaiten

Anonyymi-ap

Juuri nyt: Loiviisan ydinvoimalaitoksessa poikkeuksellinen turvallisuuteen vaikuttava tapahtuma
IS ExtraPerheenisä Markus keksi nerokkaan tavan kikkailla sähkösopimuksilla – kun muut kamppailevat laskujensa kanssa, hän säästää nyt satasia
Taloussanomat
Pörssisähköön meni osalla hermo – tällä hinnalla saa nyt määräaikaisia sopimuksia

Osa pörssisähkö­asiakkaista on saanut tarpeekseen kovista hintapiikeistä ja vaihtanut kiinteähintaiseen sopimukseen.

Kuva: Paula Kaskimaa / IS, All Over Press
Sami Noponen
11:39
Lue tiivistelmä

Kiinteähintaisten sähkösopimusten hinnat ovat nousseet hieman tammikuun alusta, kun halvimmat sopimukset maksavat nyt yli 7 senttiä kilowattitunnilta.

Pörssisähkön hinta on noussut voimakkaasti alkuvuonna, tammikuun keskihinnan ollessa 14,7 senttiä kilowattitunnilta.

Viime päivinä moni kiinteähintaisen sähkösopimuksen valinnut on saattanut kiitellä hyvää onneaan, kun pörssisähkön hinta on kivunnut kohti korkeuksia.

Koko alkuvuosi on tarjonnut kallista kyytiä. Tammikuussa pörssisähkön arvonlisäverollinen keskihinta oli 14,7 senttiä kilowattitunnilta, kun joulukuussa oltiin 4,5 sentissä.

Kuluvalla viikolla pörssisähkössä on nähty jopa yli 80 sentin hintapiikkejä.

Osa pörssisähkön valinneista asiakkaista onkin viime viikkoina vaihtanut sopimuksiaan kiinteähintaisiin, sähköyhtiöistä kerrotaan.

Halvimpien määräaikaisten ja kiinteähintaisten sopimusten hinnat ovat nousseet hieman tammikuun alkupuolen lukemista. Kun silloin saattoi saada sopimuksen, jonka energian hinta oli hieman alle seitsemän senttiä kilowattitunnilta, on nyt hinta kivunnut päälle seitsemän sentin.

Alle seitsemän sentin energiamaksulla voi yhä saada kulutusvaikutuksella varustettuja sopimuksia. Niiden loppulasku riippuu kuitenkin sähkönkäytön ajankohdasta eli siitä, osuuko se halvemmille vai kalliimmille tunneille.

Alla olevasta grafiikasta voit katsoa, miten pörssisähkön hinta kehittyy lähitunteina.

Energiaviraston ylläpitämän Sähkönhinta-vertailupalvelun mukaan vuodessa 2 000 kilowattituntia kuluttavalle kerrostaloasukkaalle edullisimmat määräaikaiset ja kiinteähintaiset sopimukset ovat tällä hetkellä Eurassa sijaitsevalla pienellä sähköyhtiöllä Paneliankosken Voimalla.

Kaksivuotisen sopimuksen arvioitu keskihinta on 9,80 senttiä kilowattitunnilta. Energiamaksu on 7,40 senttiä kilowattitunnilta ja kuukausimaksu 4,00 euroa.

Toiseksi halvin sopimus on Porvoon Energialla. Kahden vuoden sopimuksen arvioitu keskihinta on 10,14 senttiä kilowattitunnilta. Energiamaksu on 7,80 senttiä ja kuukausimaksu 3,90 euroa.

Kolmanneksi tulee Väreen kuuden kuukauden sopimus, missä arvioitu keskihinta yltää 10,21 senttiin kilowattitunnilta. Energiamaksu on 7,24 senttiä ja kuukausimaksu 4,95 euroa

1

119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kyll kannattaa perusmaksu kk ssa vaan 3.50 e

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      74
      1185
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      835
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      678
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      636
    Aihe