Pallopäät on astrologeja

Perustelevat maan pallon muotoa auringon kuun ja tähtien liikkeillä. Ei se niin mene! Kun tutkitaan tätä litteää maata täytyy katsoa alas kaatuuko maa. No ei kaarru! Siksi Helsingistä näkee Tallinnaan mikä riittää minulle todisteeksi litteästä maasta.
14223
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Maa ei kaarru, eikä kaadu, vaan on vakaa litteä laaka, joka pysyy vakaasti Jumalan luomillla perustuksilla! On odottamattoman selvä, että maa on litta ja pallopäät yhenlaisia tähtifanaatikkoja, eli astrologeja!

Äänestä
  • Maa on litteä ja me flättärit emme palvo tähtiä kun tutkimme maan muotoa. Emme myöskään usko astrologiaan emmekä horoskooppeihin. Maa todellakin on litteä.
    Minulla tuli tänään ulkona kylmät väreet kun katsoin taivasta taivaankannen takana vellovia sinisiä vesimassoja. Olen todella ylpeä että olen maatietoinen flättäri enkä harhainen pallopää lammas.

    Äänestä

  • Onko se perustus kalliota, savea vai neljä kilpikonnaa ??? Mitä sen alla on ???

    1Äänestä

Pallopäät uskoo myös ufoihin ym huuhaaseen. Maa on onneksi litteä ja alieneita ei ole olemassa. Avaruus on pelkkää Nasan fantasiaa jota ei oikeasti ole olemassa

Äänestä
  • Sokeaksi ihmiseksi kirjoitat aika sujuvasti.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Sokeaksi ihmiseksi kirjoitat aika sujuvasti.

    Pallopäät tosiaan ootte sokeita! Ette näe edes maailmamme todellista muotoa oikein

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Pallopäät tosiaan ootte sokeita! Ette näe edes maailmamme todellista muotoa oikein

    Mitähän jos esittäisitte edes yhden todisteen, edes yhden pienen todisteen siitä teille niin rakkaasta litteästä maasta?
    Sitä on teiltä kysytty satoja kertoja ja vastauksena on joko syvä hiljaisuus tai tuo hedelmätön inttäminen ja totuuden tietäjien herjaus.

    Äänestä

Joopa se joo. Kertokaahan nyt YKSIKIn todiste litteästä maasta.
Pallomaa on todistettu jo yli 2000 vuotta sitten.

Äänestä
  • Profeetta me herra Jeesus kertoi maailman neljästä kulmasta ja litteästä maasta. Sen jälkeen profeetta Jeesus ristiinnaulittiin Jumalan pilkasta epäiltynä.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Profeetta me herra Jeesus kertoi maailman neljästä kulmasta ja litteästä maasta. Sen jälkeen profeetta Jeesus ristiinnaulittiin Jumalan pilkasta epäiltynä.

    Oletkos sä joku Musflukku kun puhut profeetasta?

    Jeesus on Jumalan Poika; ja sinä olet Harhainen Rienaaja.

    Äänestä

Nyt meni astronomia ja astrologia suloisesti sekaisin, mutta eipä ole sekaisuus flättärillä mitenkään outo ilmiö.

3Äänestä

"Kun tutkitaan tätä litteää maata"

Eli kun aivopestään itseämme tällä litteällä maalla.


" katsoa alas kaatuuko maa"

Alas katsomalla näet maata ja jalkasi eikä Helsingistä ei näe Tallinnaan.

3Äänestä
  • Google tappaa tieto pisteen sivut. Kirjoita Googleen "Litteämaa jälleen todistettu todeksi" löydät todisteita litteästä maasta.

    Äänestä

  • Delfine kirjoitti:

    Google tappaa tieto pisteen sivut. Kirjoita Googleen "Litteämaa jälleen todistettu todeksi" löydät todisteita litteästä maasta.

    Tässä on niitä todisteita, haha:


    AI Overview

    Väite litteästä maasta on toistuvasti kumottu tieteellisillä havainnoilla ja mittauksilla, eikä sitä ole todistettu todeksi. Maapallon on tiedetty olevan pyöreä (navoiltaan hieman litistynyt pallo) jo antiikin Kreikan ajoista lähtien. Uusimmatkin kokeet ja satelliittikuvat vahvistavat maapallon pallomaisuuden.

    Tieteellinen näyttö: Maan pyöreys on todettu jo 350 eaa..

    Kokeelliset epäonnistumiset: Litteän maan kannattajat ovat usein vahingossa todistaneet kokeissaan Maan pyöreyden.

    Todellisuus: Maa on muodoltaan navoiltaan litistynyt pallo, ei litteä kiekko.

    Litteän maan teoria on uskomus, jota ei tue tieteellinen todistusaineisto.

    2Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Perustelevat maan pallon muotoa auringon kuun ja tähtien liikkeillä. Ei se niin mene! Kun tutkitaan tätä litteää maata täytyy katsoa alas kaatuuko maa. No ei kaarru! Siksi Helsingistä näkee Tallinnaan mikä riittää minulle todisteeksi litteästä maasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu