Miksi pitää olla sulakkeet jotka paukkuu koko ajan rikki. Uuden sulakkeen kun laittaa niin taas sähköä tulee, miksi pitää olla tuollainen heikko lenkki järjestelmässä?
Sulakkeet turhin keksintö
Anonyymi-ap
39538
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Tekisin SINUT ONNELLISEKSI NAINENMutta EHKÄ onni EI OLE mitä HALUAT.
- Mitähän sitä...Tsuumailin vähän muuallekin välillä ja törmäsin ajatuksiin, että miehen tulee suojella naista kaikelta pahalta. Mutta yhtään ei oltu eritelty mitä se kaikki paha on, jolta suojella. Jotenpas kysynkin kyselyikäni kyselyn…
- Hävettävä käytösHävettääkö sinua jokin?
- Kuvittelin että oltiin läheisempiäYstäviä, tavallaan. Mutta ei sitten oltukaan sun näkökulmasta. Pettymys, mutta totun kyllä asiaan vähitellen.
- Myönnä poisLoukkaannuit mulle silloin aikoinaan? Ne viestit, väärinymmärrykset, kaikki. Miehelle
- Omapahan on vikasi jos jää loppuelämän romanssi välistä kun haluat olla itsepäinen jääräJa tuomita, jotain mitä et kykene ymmärtämään, antamatta edes mahdollisuutta, vaikka olen tehnyt parhaani elämäni edistämiseksi ja oikeasti yrittänyt!! Itken tyynyyn... tuskin edes yhtä vuotta ilman itsetuhoisia ajatuks…
- Susilauma KorkatissaKahdeksan suden lauma käynyt repimässä Hankosen Antin lampaat Korkatissa torstain vastaisena yönä. Mahtavaa luonnon Monimuotoisuutta. ViherVasemmisto ja Greenpeace kiittää.
- Kuka murtautu illalla kipparilleJotaki hampuusia kannettu ambulanssiin ja kipparin iso ikkuna palasina..Mitä tapahtunu??
- Onko se sinun mielestäsiminun syyni, että tilanne on se mikä se on? En tiedä. Toisaalta, en pysty uskomaan että millään minun tekemisilläni olisi ollut juurikaan merkitystä.
- Tule sunnuntaina juna-asemalleKello kymmenen aikaan, tavataan siellä. Ainoa ja viimeinen tilaisuus tavata. Jos et tule niin et enää koskaan näe minua. En halua kirjoitella mitään, en halua kuulla selityksiä. Haluan tavata.
- Eiköhän tämä ole jo tässäParivuotta hukkaan heitetty.
- Mitä enää haluat??Tätä on kestänyt liian kauan!
- Perjantai jälleen bläähViikonloppuna sataa, mitä meinaatte tehdä? Pian on syyslomakin, suunnitelmia tähän säähän? Mulla olis pihahommaa vielä, mutta en helvetissä mene sateeseen kastumaan. Kasvoi vähän kyr*äkin otsaan kelin takia. Eikö nyt vo…
- kunnioitan tahtoasiEn tule sinua enää lähestymään.
- Haluan sanoa sulle miesEttä pysytään molemmat pois täältä palstalta. Maltetaan olla pois, koska olosi on silloin parempi. Minä en kirjoittele enää, joten voit unohtaa tämän. Ottaisitko minuun yhteyttä muuta kautta, jos haluat. Olisin onnessan…
- Onko tarkoitus ottaa ihmisten eläkevarat valtion käyttöön?Vai mistä tässä eläkeiän nostossa hamaan tappiin on kyse? Eihän moni sitten saisi käytännössä eläkettä koskaan vaikka eläkemaksuja koko elämänsä olisi maksellutkin.
- Perjantain lukupaketti nyt kirjastossaMuhkea ja hitsausliekkiäkin kuumempi jallulehti nyt luettavissa kirjastossa! Lämpimästi tervetuloa!
- Oot melko .ufo :) ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
- Alette alas tulla sieltäMissä oletkin, täällä hidastuu koko palstan väki ilman sinua. Tarinaa ei narinaa. 🍃😆 https://youtu.be/4W4DIgbBbsk?is=Vdbj3wnuTGMchXVC
- Ei tuu mitäänNyt jo taivaskin itkee tätä tilannetta 💔😢
Vastaukset 39
Vanhimmat
Kiitos kuitenkin tämän palstan aktivoinnista...
Kannattaa muuttaa uuteen taloon, automaattisulakkeet.
Mikä aiheuttaa virtapiikin?
Virtapiikin syitä on useita. Tärkeimmät syyt ovat sähkön ylikuormitus, vialliset johdotukset, salamaniskut ja virran palautuminen sähkökatkon tai sähkökatkon jälkeen.19.12.2023
ENNEN SÄHKÄRIT OLI TESEITSE.
"Mikä aiheuttaa virtapiikin?" - Todellisuudessa virtapiikki alkaa olla jo harvinainen, jännitepiikkejä sensijaan esiintyy useinkin.
Hehkulamppujen valtakaudella virtapiikkejä aiheutui, kun hehkulamppu kytkettiin päälle.
Johtuu siitä, että hehkulampussa lampun nimellisresistanssi toteutuu käytännössä, kun hehkulanka hehkuu kuumana (eli kun lamppu palaa tasaisesti). Mutta kun lamppu on ensin pimeänä, sitten kytketään virta päälle, niin kylmän hehkulangan resistanssi on hyvin alhainen, mistä aiheutuu virtapiikki lampun päällekytkemishetkellä.
Juuri tuosta syystä hehkulamppu hajoaa useimmiten juuri päällekytkentähetkellä.
Toki, voi olla, että esim. kuumavesivaraajan kuumennusvastuksessa saattaa syntyä vastaava ilmiö (vastuslangan resistanssi kylmänä saattaa olla huomattavastikin nimellisresistanssia pienempi, josta taas seuraa virtapiikki, kunnes sen vastuslangan lämpötila saavuttaa riittävän kuuman, jolloin resistanssi = nimellisresistanssi.
kuumavesivaraajan kuumennusvastukselle saisi varmaan lisää käyttöikää, kun ylimitoittaisi tehon, ja jos se kuumennusvastus on mitoitettu 230 V jännitteelle, niin kytkisi 2 keskenään samanlaista vastusta sarjaan 400V jännitteeseen eli 2 eri vaiheen välille. Haittana tässä on se, että se 3. vastus jää sitten käyttämättä, koska sille on hankalaa saada mistään 200V jännite. Hieman alennetulla (230V -> 200V) jännitteellä käyttöikä kasvaa, samalla kun kuumennusteho pienenee. No, nythän tuli energiaviraston määräys tehomaksusta, samalla tuolla kytkennällä saa tehoa pienemmäksi, jolloin tietysti toisaalta kuumennusaika pitenee.
Entä jännitepiikit?
Vaikkapa pesukoneessa, joka kerta kun koneen rumpu lopettaa pyörimisen, mietipä tätä: Mihin menee se virta, joka hetkeä aiemmin meni sen moottorin käämeihin, joka sitä rumpua pyörittää. Sille ei oikein ole tietä, ja kun virralta katkaistaan tie, syntyy jännitepiikki. Koneen verkkovirtahäiriösuodattimen sisällä oleva käämi induktanssinsa takia vielä suurentaa tuota jännitepiikkiä.
Monessa pesukoneessa tuo on toteutettu niin, että kun verkkovirtajohto tulee koneen takaseinässä olevan reiän (ja toivottavasti läpivientikumin) läpi, niin heti ensimmäisenä vastassa koneen sisäpuolella on pieni muovikotelo, jossa on se verkkovirtahäiriösuodatin, joka sisältää useimmiten 2 käämiä, 1 nollajohtoa ja toinen vaihejohtoa varten.
Samalla tuo on osa koneen suunniteltua vanhenemista: Jos kone vaikkapa viallisen jatkojohdon takia saa pätkivää sähköä, tuollainen häiriönsuodatuskytkentä takaa, että syntyy tuhansien volttien jännitepiikkejä, jotka rikkovat komponentteja koneen piirilevyltä.
Olisiko parempi, että ne sähköjohdot paukkuisivat ja sytyttäisivät tulipaloja?
Sitten nämä höpö höpö automaattisulakkeet🤣 mitä automaattisulakkeita ne tuollaiset on jotka joutuu itse käydä kääntämässä käyttöasentoon. Silloin ne olisi automaattisulakkeita jos ne palautuisi automaattisesti hetken kuluttua.
Kyllä täytyy sanoa että "ite pitäis kaikki suunnitella ja tehdä".
Aika tyhmä kirjoitus sinulta.
Sinä olet paljon heikompi lenkki kun älykkyyslukemasi on pienempi kuin kengännumerosi. Osaatko lukea, entä kirjoittaa ?
Juurihan tuossa edellä kirjoitin tai oikeasti vain näppäilin kosketusnäytöltä aakkosia peräkkäin niin että niistä muodostui sanoja ja lauseita.
Ymmärrän että tällaisen huippuälykkään henkilön puhetta ja tekstiä on vaikea tulkita henkilön joka on ns. harmaata massaa.
99 täällä osaa vaan kuusettaa.
Jos sulake ei laukea, niin johto alkaa lämmetä ja jos se lämpenee liikaa syttyy se johdin tuleen taimsytyttää jotain lähellään.
Koti asentajat usein vaihtaa suuremmat sulakkeet kuin johdin kestää, myös autoissa Kin ja syntyy sähkö paloja.
Jos sulla palaa kokoajan 1o A sulake niin laita laitteita vähemmän päälle samaan aikaan niin helpottaa
Erikois asiantuntija
Miten se johto voi lämmetä koska se ei lämpene silloinkaan kun laitteita ja sähköä käyttää ja se sulake toimii.
Siinäpä meni luu kurkkuun näiltä sähköasentajilta jotka kuvittelee olevansa jumalia kun osaavat kytkeä kolme eri piuhaa🤣 ja jättävät jälkeensä roskat pitkin lattioita.
Harvalla on varaa siivouttaa sähköasentajalla, samalla tuntitaksalla laskutetaan siivouskin.
Hölömö, ei tietenkään kerkeä lämmetä kun sulake heti katkaisee.
TIEDÄTTEKO SELLAISEN KUN OIKOSULKU??? ''TÄÄ EI OO PRISMA KYSELY''.
2026 sähköasentajat on Härski Hartikaisia, minä sain oppini 70s ja osaan. TSA
Minusta olisi tullut myös hyvä palomies, kun poltin alle 10v yhden puuceen tuppukylässä. :D
Olisi siistimpää jos sähkömiehillä olisi mukana roskis mihin roskat kerätä niin ei tarvitsi siivota. Minun mielestäni koko työhön kuuluu siisti lopputulos eikä roskien siivouksesta pidä edes veloittaa.
Ei talon maalaritkaan jätä lojumaan tyhjiä maalipurkkeja, pensseleitä ja teloja pitkin pihoja.
Niin mutta ei ne lämpene liikaa vaikka sulkea ei palaisi. Muutenhan kakki rakennukset palaisi.
Miten nuo sähkärin roskat nyt niin kovin häiritsee? Miksi timpurin purut ja panelinpätkät eivät aiheuta samanlaista narinaa? Kyllä ne varmaan molemmat siivoaa jälkensä, mutta se kun maksaa!!
Kis sinä maalinen kotiaswntaja baihtaa suurempi sulake , niin birta kasvaa ylimsallitun ailloin johdin lömpenee enemön yli rajan
Esim jos sulla 10,A sukake ja siinä 1,5 mm ². Johdin sinä sitä palkon kuormitaanyt pakkanen
Sinä laitaa siiheen. 16A sulake ja kuootmittaa taas paljon sitä johdin lämpenee ja jos se lömoenee liikaa sinä talo palaa
Laitteen suuri vaihtovirta vastus elikkä imbedanssi rajoitaa virtaa.
Roskien keräsys ei polta sulaketta joka on aloitjan oppiarvon mukaan aivan turha kallistus
Mahtaa olla oikea. Sähkö guru
Asiantuntija sähkö , GSM, äly , puhelin, kaapelointi ja data, rakennus , kasvin hoito, puiden pilkkominen, jane
Sulakkeisiin ei ole varaa, mutta päihteissä ei säästellä!
No laita tialle iso rautanaula! Ei pauku enää. Sillä siitä pääsee.
Se on se vanha klassikko eli Koskensaaren Hidas, ei pala enää sulakkeet. Joku muu saattaa sitten palaa mutta sehän ei haittaa, vai mitä
No jos joku on niin tyhmä, että valittaa kun sulake tekee sitä, miksi se on tehty, saa mökki minun puolestani palaa.
Onneksi nykyään sulakkeet on helppo teipata. Ei tarvi mitään rautanaulavirityksiä.
AI-yhteenveto
Sulake palanut? -Syyt ja vinkit ongelman ratkaisuun
Sulakkeen tehtävä on suojata sähköjärjestelmää ja käyttäjää ylikuormitukselta ja oikosuluilta katkaisemalla virta automaattisesti, kun virta kasvaa vaarallisen suureksi, sulattamalla sen sisällä oleva metallilanka tai -nauha. Se toimii virtapiirin "heikoimpana lenkkinä", joka palaa ensimmäisenä ja estää vahinkojen leviämisen sähköjohtoihin ja laitteisiin, mikä ehkäisee tulipaloja ja vaaratilanteita.
Sulakkeen toimintaperiaate:
Ylikuormitus: Kun liian monta laitetta on kytketty verkkoon tai laite kuluttaa liikaa virtaa, sulakkeen sisällä oleva lanka kuumenee ja palaa.
Oikosulku: Viallisessa laitteessa tai johdossa oleva oikosulku aiheuttaa suuren virtapiikin, joka polttaa sulakkeen.
Virran katkeaminen: Kun sulake palaa, virtapiiri avautuu, sähkövirta katkeaa ja suojattava osa sähköverkkoa eristetään.
Tärkeää:
Palanutta sulaketta ei saa koskaan korjata tai korvata vääränkokoisella, liian suurella sulakkeella, sillä se heikentää suojausta merkittävästi ja lisää tulipaloriskiä.
Palanut sulake tulee vaihtaa uuteen, samanarvoiseen tai pienempään sulakkeeseen, ja samalla tulee selvittää sulakkeen palamisen syy.
Ensin on että "ei saa korvata väärän kokoisella ..ja siten on että "voi korvata pienemmällä"!!
Wi auta teippaus , kyllö se laukeaa sisältä teippaus jidastaa baan sen nistoa takaisin
Asiantuntijat
Pienempi ei ole väärän kokoinen.
Ei mukla baan mene koskaan sukakkeet.
Suola in jotain bikaa sukakeessa
Yksi sulkeesimei kestä kuin 2300 w verran laitteita,
Älä laita yhteen pistotasiaan useita laitteita päälle samaan aikaan jos asut 60 luvun talossa ne ei ole suunniteltu että sähköä käytetetään surutta
Vastasit ihan itse omaan kysymykseesi. Sulake on juuri se "järjestelmän heikoin lenkki" mikä siellä pitää ja kannattaa olla.
Sulakkeet vie vain hermot.
No voi herran jestas... Et voi olla tosissasi, ton on pakko olla jokin trolli... Olisko nyt mitenkään mahdollista, että ne sulakkeet on olemassa turvallisuuden takia? Olisko mitenkään mahdollista, että ne on olemassa sähköiskujen ja tulipalojen vähentämiseksi? Sen tulakkeen on tarkotuskin palaa, jos sähkölaitteessa on jotain vikaa. Se toki palaa myös jos kuormitat liikaa. Jos sulla palaa sulake jatkuvasti niin sillon sulla voi olla erittäin mahdollisesti jokin viallinen sähkölaite, josta voisit saada tällin.
Köyhän henki on halpa, joten turha ottaa stressiä tästä.