Metsämanin suosio kasvoi julkisella ruokottomalla kielenkäytöllä amerikkalaisella kaikille ilmaisella media alustalla.
Alustalla jossa naisen nännin näyttäminen videolla aiheuttaa alustalle ladatun videon poistamisen tai jopa ruokottoman kanavan sulkemisen.
Metsäman syytti videoillaan oman kotikylänsä ihmisiä kateellisiksi ahdasmielisiksi ja tasapäistäviksi p'skakasoiksi.
Eikä sekään riittänyt vaan hän halvensi naisia nimittelemällä heitä naisen sukupuolielimistä mielessään kehittyneillä variaatioilla.
Ja kaikki tuo oli myös suomalaisten mediatalojen päättäjien mieleistä ja myös yrittäjät yhtyivät tunteitaan avoimesti julistavan maaseudun miehen laulukuoroon.
Alustalla jossa naisen nännin näyttäminen videolla aiheuttaa alustalle ladatun videon poistamisen tai jopa ruokottoman kanavan sulkemisen.
Metsäman syytti videoillaan oman kotikylänsä ihmisiä kateellisiksi ahdasmielisiksi ja tasapäistäviksi p'skakasoiksi.
Eikä sekään riittänyt vaan hän halvensi naisia nimittelemällä heitä naisen sukupuolielimistä mielessään kehittyneillä variaatioilla.
Ja kaikki tuo oli myös suomalaisten mediatalojen päättäjien mieleistä ja myös yrittäjät yhtyivät tunteitaan avoimesti julistavan maaseudun miehen laulukuoroon.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Aikas velikulta.
Muitakin valaisevia puukstaaveja olisi ehdolla toki !
Metsämanilta meni paljon käteistä ennenkuin sai katsella limaista pillua livenä? Ei se Katja varmaankaan sitä ilmaiseksi näyttänyt?
Tuommoisia juttuja kun alkaa kirjoitella, niin ei siinä enää puhuta Metsämanista eikä Katjasta, vaan siitä, mitä kirjoittajalla pyörii mielessä. Ja se mieli näyttää olevan aika… omalla polullaan.
Kaikki kynnelle kykenevät makustelevat nyt miltä lisvap'llu maistuu, suistoh'ran v'ttu näyttää ja seiväskanki tuntuu.
Ja on jopa suotavaa nimitellä naapureita kateellisiksi kyyliksi ja kaikkia maaseudun ihmisiä ahdasmielisiksi k'sipäiksi.
Tunteet pitää saada purkaa, siemennesteet roiskia saunan seinille, muuten neste täyttää pääkopan ja tukka päälaelta katoaa juurinystyröineen viemäriin.
Jopas taas kihotuit.
Ja tietenkin kusasta navetan nurkalle,jotta ei vallan piä täyty kukkuralleen...
Teksti alkaa muistuttaa saunan seinää, niin ehkä kirjoittajan kannattaa ensin pyyhkiä omat roiskeensa ennen kuin osoittelee muita.”
Onhan se värikästä kuvailua, mutta yleensä noin tarkka tieto navetan nurkista kertoo enemmän kirjoittajan omista tottumuksista kuin muiden tekemisistä.
Kyllä nyt v'tuttaa kun katsoo tubettavien ketkujen elämää.
Pelloilla, metsissä, navetoissa ja rakennustyömalla meni ikä, terveys ja rahat!
Oltiin muka hyvää Suomea rakentamassa mutta kenelle sitä rakennettiin, teille ahneille ja itsekkäille ketkulle jotka nyt elämän viimeisillä metreillä viette vielä lämmönkin tuvasta.
Ja kyllä se nyt ketuttaa kun sun pitää pakoteusti katsoa sen videoita
Voishan sitä huutaa että: voi kauniin naisen kaunein paikka muan piällä!!! Niin että naapuriin kuuluis 😁
Eipä ole enää uskaltanut haukkua kyläläisiä. Siihen löyty laki 🤬
Ja niin löytyy myös tällekin palstalle
Mutta anteeksipyyntö on kyläläisille enemmän kuin suotavaa.
Liikut on vähissä omalla kylällä. Varkauteen son ajeltava ovet säpissä.
Ei varmasti pyytele kylän väeltä anteeksi. Kiipee peliluolaan ja viäntää nuomaa joka ilmansuuntaan. Tekis hyväntekeväisyys tempauksen Tuusniemi/kosulaan niin nousis mies kirkas otsaisten kastiin mitä on torannu muistelmissaan.
Omapäinen, vapaasti kasvatettu aikuislapsi ei tule oppimaan vähäisimpiäkään käytöstapoja.
Jos jonkun käytöstapoja haluaa arvioida, kannattaa aloittaa omasta sanavalinnasta.
Mutta ei oo ainut kylä missä potkitaan nurkkaan kun alkuun päästään. Ku niinsanottu parempi väki pääsee vauhtiin niin kyllä vain tapahtuu.
Jep
Julkisuus on siitä jännä metsä, että mitä kovempaa siellä huutaa, sitä enemmän kaikuu takaisin. Toiset tykkäävät siitä kaiusta, toiset eivät. Ja niinhän se on, että kieli kertoo puhujastaan enemmän kuin kuulijoistaan – myös silloin, kun joku yrittää selittää koko ilmiön yhden ihmisen luonteenviaksi.
Huuteleppa mestari tuota nuotillensa, satumuata jota kaikki huaveilee. https://www.youtube.com/watch?v=9cKFcSxHo-8
Jospa minä pysyttelen tässä omassa satumaassani, jota oon kulkenut jo ennen näitä huutelijoita. Siellä ei tartte korottaa ääntä – kyllä ne, jotka kuulee, kuulee vähemmälläkin.