Mitä tojalevyn tilalle?

sistu

Osittain maan alla olevan rintsutalon kellarikerroksen tojalevyt on parista kohtaa tummunutta/imenyt joskus kosteutta. Levyt on sisäpinnassa, päällä vain rappausta/maalia. Vuorivillaa? Voisiko esim finnfoamia käyttää?? Mieli tietysti tekisi korjata vain vahingoittuneeksi paljastuvat alueet, koska kaikkien seinien tojan purku olisi sikamaisen iso duuni.

Kellarissa ei 'asuta', tiloina ovat pannuhuone, viileää kellaritilaa ja autotalli. Kosteutta voi ehkä nousta jatkossakin alhaaltapäin, salaojat on ok, mutta pohjan alla on alkuperäiset kerrokset(karkeasta sorasta ei tietoakaan). Kapillaarisesti ilmeisesti jotain voi siis nousta, kun pohjavesi on lähellä osan vuotta.

Nettisivuja aiheeseen liittyen? Googletus ei äkkiseltään auttanut.

4

6000

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • peukku68

      toja on olkea ja betonia joten kastuminen ei tee kovin hyvää eikä varsinkaan märkänä pysyminen. toja on sen verran vanha tuote jo ettei taida helpolla ohjetta löytyä..

    • Toja on pahasta

      Mutta meilläkin kun kuntotarkastaja käni niin suositteli poistamaan toja-levyt. Sanoi että niillä on tapana imeä kosteutta. Vielä näyttivät silloin kuivilta enkä ole asian kanssa hätäillyt mutta koko ajan mieltä kyllä kaivaa.... Pitäs poistaa kun vaan jaksais. On vaan tota kaikkee muuta hommaa :-)

    • tappi

      paroc paracem on vastaava tuote kuin tojalevy... saa myös eri sävyjä/värejä (kuusilastusementtilevy)

    • vaan

      Joo,levyt kokonaan pois ja jos kerran seinät meinaa kostua,jätä seinät betonipinnalle,että voi kuivua sisäänpäin(jos kellari ei ole asumiskäytössä).
      Ja unohda finnfoam,pahentaa vain asiaa,kapillaarinen kosteuden nousu vain kiihtyy,kun ei pääse kuivumaan sisäänpäin.Sitten on asia erikseen jos noita rakenteiden kostumisia ei olisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      42
      3047
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      45
      2867
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      50
      2495
    4. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      47
      2297
    5. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      30
      2081
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      58
      1840
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      45
      1749
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      38
      1600
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      46
      1525
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1361
    Aihe