Moi.
Ihan kysyisin, että millaisia normilämpöjä teiltä löytyy? Itse kun olen koittanut mitata ns. normaalilämmön (ei siis kuumeinen oli tms) niin jää 35 asteen tienoille. Ei nouse millään. Useammalla mittarilla elämäni aikana olen mitannut. Olen aina vain ajatellut, että mittari on ollut huonostu kainalossa tms, mutta kai aikuinen ihminen osaa kuumeen mitata? Ei kai se voi olla niin vaikeaa?
Nyt olen ollut kipeä noin 1½ viikkoa ja vähän väliä kuumeinen olo. Mitattuna apteekista opstetulla tavallisella digitaalimittarilla lämpö on ollut 35.2 - 35.4 välillä. Ja koko ajan hiukan kuumeinen ja huono olo...poskia pakottaa eli varmaan myös poskiontelontulehdus. Miehelläni tämä sama mittari näyttää korkeampaa ns. normaalia normilämpöä.
Jos mulle tulee selvästi kuumeinen olo, niin saan kuumetta ehkä 36,7. Jos saan esim. 37,2 lämpöä niin makaan kotona peittojen alla ja suurinpiirtein hourailen. Eli noin 37 astetta on mulle PAHA KUUME. Kerran muistan, että sain 39.8 asteen kuumeen ja silloin en kyllä enää nähnytkään mitään vaan olin aivan ns. kuollut. Meni kyllä päivässä ohi....mutta olo oli tosi paha.
Pappani veljellä on ollut todistetusti noin 35 celsiuksen ruumiinlämpö, eli mahdollista se on. Mutta hiukan ärsyttävää, että minulle paha kuume katsotaan työpaikoissa yms normaalilämmöksi.
normaalilämpö?
4
3313
Vastaukset
- hanna
Todennäköisesti sinulla on vain tavallista alhaisempi normaalilämpö. Et ole ainoa, eräällä lukioaikaisella kaverillani on kanssa noin alhainen normaalilämpö ja hän on myös tosi kipeä jos lämpö on 37. (Itselläni normaalilämpö on n. 36.3- 36.6.) Sinun kannattaisi keskustella tilanteesta esim. työpaikkalääkärin kanssa ja kertoa sekin, että suvussasi "esiintyy" tätä "ilmiötä". (Anteeksi huono sanavalinta.) Ehkä avoin keskustelu hälventäisi epäluuloja. Voisit jopa tervehdyttyäsi mitata vaikka viikon ajan, 2 kertaa päivässä aina samaan aikaan aamulla ja samaan aikaan illalla, lämpösi. Tarvittaessa voit jopa näyttää tulokset sitten työpaikkalääkärille, jos hän ei ole uskonut sinua jo aiemmin.
- .....
Minunkin normaalilàmpò on n. 35 asteen paikkeilla ja usein sen allekkin, se on jokaisella niin erinlainen.
- -N21-
mulla taas on "normaalilämpö" yleensä tasaista 37.Näin taitaa olla monella meidän suvusta.
Todella pahasti alan houria jos kuume nousee sinne reiluun 40,kerran on tainnut näin käydä... - kuumeinen(ko)
mun normaalilämpö on 35.5 ja nyt on 36.8 ja hutera olo. Kun nousen silmissä pimenee ja välillä on kuuma ja välillä kylmä. Täysin kuumeinen olo? Lasketaanko tämä kuumeeksi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2434243Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1202704Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412462Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?821497Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161466- 481189
- 781107
- 59983
- 45976
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En172959