Yli 5v perinnön jakamisen jälkeen, olin ainut perillinen.

Anonyymi-ap

Miten esim voi vaikuttaa yli 5 vuoden jälkeen perinnön jakoon, olin ainut perillinen ja mies jonka perin oli mun biologinen kasvattajaisä, olin ylempää keskiluokkaa, en ole köyhästä perheestä.

Nyt on ilmennyt ongelmia, kun olen rahaa käyttänyt, äitini on ollut mun "omaishoitaja" vuodesta 1986 ja hän saa siitä palkkaa ja syö sen tietysti ruokana, käyttää lakisääteisiä terveyspalveluita, auton huoltona sekä tankkaa bensiininä. En minä halua hänelle mitään pahaa

äitini on aika iäkäs, enkä halua häntä hakea oikeuden kautta eroon minusta, hänkin on joskus vanha ja tarvitsee minun apuani. Hän meni vanhalla iällä naimisiin erään rakennus miehen kanssa, joka palvoo maata hänen jalkojen alla.

Mua harmittaa ihan helvetisti, koska olen nyt rikas eläkeläinen, joku kompromissi asiaan tulisi tehdä, koska hänen entiset riidat, vihan ja rakkauden tunteensa isäni kanssa kostautuu nyt minulle ja yleensä papereiden perusteella "edunvalvonnasta" päätetään, näkemättä "potilasta", joku 20 euron viikkoraha.

Itse olin ennen isän kuolemaa sitämieltä, ettei heidän olisi tullut erota, meillä oli iso omakotitalo. Eihän äitini halunnut erota, koska isä maksoi asumisen, korjasi autot omin käsin, maksoi married autot, bensiinit, teki kahta työtä, että olin rikas opiskelija ja sain tankata hänen piikkiin, rällätä ja popittaa autoillani.

3

325

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Hanki itsellesi edunvalvoja, mutta hanki sellainen, joka ei ole vaan rahojesi perään vaan aidosti välittää. Elä ota heti ensimmäistä.


      Toinen mahdollisuus olisi, että käyt juttelemassa perheneuvojan kanssa. Tuttua tuo, että äitisi vihantunteet isääsi kohtaan kostautuu sinulle. Sano selvään, että "eivät kuulu sinulle ja et halua tietää". Juttele jonkun kanssa. Hän osaa selittää asiasi fiksusti myös äidillesi. On kaunis ajatus, että huolehdit, että äitisi vois myös hyvin.

      • Anonyymi00002

        Enkä hae! Rahojen perään ne kuitenkin on, et kelpaa edes omaa pankkitiliäsi käyttämään tai käymään kaupassa, antavat sen 20 euroa/vko, koska "ihan vege" ja päättävät papereiden perusteella "koiravallakumouksessa". Joku tuota kuitenkin törkeästi hyödyntää?


    • Anonyymi00003

      osaat kirjoittaa varsin hyvin, joten miksi tarvitset edunvalvojaa tai omaishoitajaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      52
      880
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      63
      643
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      55
      640
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      43
      562
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      30
      525
    6. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      4
      502
    7. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      32
      498
    8. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      72
      441
    9. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      425
    10. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      37
      416
    Aihe