Perussuomalaiset poisti jäsenmaksun vähennysoikeuden. Se palautetaan seuraavien vaalien jälkeen.
Maksoin kymmeniä vuosia maksuja ja sain pari kertaa liitolta apua. Irtisanomisten yhteydessä liiton lakimies ja luottamusmies olivat mahtava apu. Taloudellisesti se merkitsi n 30000 euroa ( sama myös n sadalle muulle).
Joukossa on voimaa.
Maksoin kymmeniä vuosia maksuja ja sain pari kertaa liitolta apua. Irtisanomisten yhteydessä liiton lakimies ja luottamusmies olivat mahtava apu. Taloudellisesti se merkitsi n 30000 euroa ( sama myös n sadalle muulle).
Joukossa on voimaa.
Vastaukset 58
Vanhimmat
Ay-jäsenmaksujen verovähennyksen poisto on uutisten mukaan toiminut juuri, kuten perskokkareet kaavailivat: pienituloisimmat ovat eronneet liitoista eniten.
Näin päästään polkemaan työehtoja ja -oloja aloilla, jotka jo valmiiksi olivat heikoimmilla. Ulkomainen halpistyövoima hoitaa loput.
Missä ongelma exyökkäri ap joka vuosia vaadit ay mafian nujertamista työmarkkinauudistuksilla? Sinun senkin asian kohdalla kääntäessä paitasi sillä samalla sekunnilla kun sait haluamasi koska persut olivat siinä osallisina.
Vitsin kliimaksina se, että sitä ulkomaista halpatyövoimaa imuroi maahan seuraava demarivetoinen hallitus työperäisen maahanmuuton nimissä. Kokoomus ja keskusta pomojen liike-elämän puolella nauraessa matkalla pankkiin.
Ei auta paskaakaan kepu tai kokoomus kun ei anna muuttaa ansiosidonnaisen maksuun tehtyjä muutoksia. Eikä Lindtmanilla ole siihen edes varaa. Herran jättäessä pääministerinä rauhaan monen monet Orpon hallituksen hankkeet joita oppositiossa nyt verisesti vastustaa. Koska hyötyy niistä ja suuresti mikä Purraa v..tuttaa jo nyt ja raskaasti. Koska tietää kuinka valtaosa sopeutumistoimista sataa seuraavan hallituksen piikkiin Lindtmanin ottaessa niistä kunnian itselleen hallituksineen.
Tiedettiin täsmälleen miten käy sillä Ruotsi toimi esimerkkinä.
Se palautetaanko jäsenmaksujen verovähennysoikeus riippuu varmaankin mitä vaaliteemoja nousee pintaan 2027 eduskuntavaaleissa.
Se joka kuvittelee, että SDP tulisi perumaan Orpo-Purran hallituksen tekemiset, erehtyy pahan kerran. Jotakin varmaankin puretaan, mutta eivät ne ole läpihuutojuttuja, varsinkin kun velkajarru astuu silloin voimaan.
Uskon, että osa-aikatyöntekijän suojaosa kuitenkin palautetaan koska tätä kannattaa myös todella moni oikeistopoliitikko.
Et sinä sitä tiedä. Mihin perustat väitteesi?
Oikeasti halpatyövoimaa imuroi maahan Kokoomus, Perussuomalaisten siunauksella toki.
Mitä muuhun kuin työperäiseen maahanmuuttoon tuleen niin Suomi noudattaa aika pitkälle EU säännöksiä, lakeja ja asetuksia ja linjat varsinkin tp-politiikan suhteen ovat kiristymässä.
Aihe aina vaihtuu, kun alkuperäinen ei miellytä.
Oman oksan sahaamista, erota liitosta.
Persut työntekijöiden pilkkaa ja!
Suurinta tyhmyyttä työelämässä ja jokut vielä oikein edustaa täälläkin huutelemalla ettei ammattiliitolla mitään tee, onko niistä kukaan ollut missään oikeissa töissä, varmaan isin korjaamolla .....
Valitettava fakta on se, että jäsenmaksun vähennysoikeuden palauttaminen vaatisi enemmistöäänet eduskunnassa. Kokkarit, kepu, osa vihreistä ja ruotsalaiset eivät antaisi siihen puoltavaa ääntään. Vaan mitä tekisivät persut ollessaan oppositiossa. Äänestäisivätkö jälleen kerran vastoin aiempaa toimintaansa kalastellessaan työväen suosiota ?
''Valitettava fakta on se, että jäsenmaksun vähennysoikeuden palauttaminen vaatisi enemmistöäänet eduskunnassa.''
Melko varmasti enemmistö löytyy seuraavien vaalien jälkeen.
Demarit voittaa vaalit mm. ammattiliittojen rahoittamalla vaalit osaltaan. Mistä huolimatta Lindtmanin hallitus peruu melko minimaalisesti Orpon hallituksen työmarkkinauudistuksia riippumatta siitä, kumman kokoomuspuolueen se hallitukseensa nostaa keskustan vai kokoomuksen. Jotka molemmat ovat tasan tarkkaan yhtä suuria vihollisia ammattiliitolle demareineen.
Persut vaati mamuille palkkaustasoa joka riittäisi elämiseen ilman tarvetta turvautua esim. asumistukeen. Ei mennyt läpi muodossa mitä persut vaativat mistä tulevat muistuttamaan oppisitiosta käsin siitä saat olla varma ap. Sinun taas kääntäessä paitasi lopputuloksella missä sinä alat taas hokemaan päivittäin ay mafiaa kun persut oppositiossa alkaessa ajamaan duunarien asioita?
Silti, valtion kirstu ammottaa tyhjyttään ja nykyinen hallitus on sitonut tulevan hallituksen kädet velkajarrulla, joka astuu sopivasti voimaan juuri seuraavan hallituksen aloittaessa. Tosin demari-Anttikin kannatti velkajarrua, koska tyhmät äänestäjät kannattivat sitä, koska eivät ymmärrä valtionvelan ja yksityisen velan eroja.
Saksa muuten luopui omasta velkajarrustaan. Mistähän syystä..
''Persut vaati mamuille palkkaustasoa joka riittäisi elämiseen ilman tarvetta turvautua esim. asumistukeen. ''
Missä ja milloin ?????
Lue ylempää. Toistan, kokkarit eivät ole palauttamisen kannalla, osa vihreistä ei ole, ruotsalaiset eivät ole eivätkä kristilliset ole. Persut ovat kysymysmerkki. Kun ollessaan oppositiossa laskevat palautuksen lisäävän kannatustaan, kääntävät jälleen takkinsa ja äänestävät edellisiäpäätöksiään vastaan.
mikä vitun etu on kuulua ammatti yhdistykseen ? ai siitä oikein valtio palkitsee !!!
Asia ei heilauta kelan duunaria.
Tutustu jollain tavalla työelämään.
Sitten isona aikuisena kun menet oikeisiin töihin, kuulut ammattiliittoon.
On todella tyhmyyttä jos ei ole liitossa.
Katsele esimerkkiä maista joissa ammattiliittoja ei ole ? Jos halajat heidän asemaansa mene suoraa tietä sinne !
Kaikissa sivistyneissä demokratioissa toimii ja työehdoista neuvottelee ammattiyhdistysliike puolustaen jäsentensä oikeuksia.
Heh porvarit haluaa heikentää työsuhdeturvaa ja myös työttömyysturvaa.. että sellainen TYÖVÄEN KYYKYTYSPUOLUE! Edes kokomus ei ole moisia unia nähnyt työläisten järjestäytymiseen liittyen.! Missään länsidemokratiassa ei moista sontaa ole tehty. Esim ruotsissa yrityksissä on työntekiäedustajat.
2023 Perussuomalaiset ei ajanut vaalien alla niitä muutoksia, joita hallitus nyt edistää.
Puolue päinvastoin linjasi työntekijäjärjestö SAK:n kyselyssä muun muassa vastustavansa lakko-oikeuden rajoittamista.
Toiseksi suurin hallituspuolue Perussuomalaiset vaati talouspoliittisessa ohjelmassaan vaalien alla, että työmarkkinoiden joustavuutta tulee vastaisuudessakin kehittää yleissitovien työehtosopimusten puitteissa.
Niin kääntyi takki ja kesämekko.
Persut meitä duunareita petti.
Saako ammatilliset vakuutukset vähentää verotuksesta?
Kysy joltain ammatinharjoittajalta.
Se on totta että ammattiliitot on vakuutus että saat potkut kuten esim.metsä jalostus puolella on käynyt ja tulee käymään.
Että sinun mielestä liitot ovat syy paperitehtaiden alas ajoon, oletko vielä tyhmäkin?
Liitoissa tiedetään fiirmojen taseet sentin tarkkuudella.
Tiedetään myös kuinka paljon taseesta voi vaatia työntekijöille.
Sitä ne ylisuuret palkat tekee mutta eihän punikin aivoton toiminta sellaista tajua.
Että sellainen "työväenpersun" lausunto 🤯💩
Moni asia tulee muuttumaan parempaan sunntaan vaalien jälkeen. Loppuu persujen järjetön velanotto, typerät veronkorotukset, työelämän heikennykset ja tulevaisuuden uskon vieminen pois suomalaisilta. Ensi vuonna saadaan Suomi suomalaisille ja kansa luottamaan tulevaisuuteen. Kulutus lähtee nousuun ja investoinnit lisääntyvät. Saksikäsi on vain paha muisto.
Tähän mennessä lainaa on otettu yhteensä 47259246264,00 €
Lausutaan, neljäkymmentäseitsemän miljardia euroa ja risat.
OrpoPurra on ollut vallankahvassa 2,5 vuotta.
Marin otti lainaa 42 miljardia neljän vuoden aikana.
Sinulla tässäkin asiassa persupunkit tiedot,,,
Persu parka....numerot ovat Valtiovarainministeriöstä, jota johtaa Riikka Purra.
Korkeintaan alakanttiin:))
On se jännää Ruotti on edelleen sivistysmaa jossa työntekiää arvostetaan. Ja työttömistäkin pidetään huolta ammattiliitot voimissaan. Yritysten hallituksessa työntekiäedustus. Eikä puhettakaan tuosta sonnasga mitä persut ja koko.us suoltaa . Kristillisetkin komppaa
Kuuleppa jos aletaan valtion velan ottoon laskee lainojen uusimiset ja valtion ja finnveran takaukset niin rinne-marin otti siinä tapauksessa reilusti yli sadan miljardin velkaa. Punikki kuvittelee että takaukset ja lainojen uusimiset lasketaan uusiksi veloiksi..on siinä reppana punikki.
Jos haluat tietää eri hallitusten touhuista, kaikki löytyy melko helposti.
Punikki reppana ei tiedä mikä valtion ja finnveran takaukset ovat. Heh.
Kysypäs sitä Sipilältä, persutollo.
Persun kiero mieli se taas vääntelee ja kääntelee asioita niin pitkään, että ne ovat hänen mielikuvituksessaan oikeassa järjestyksessä. Ja faktasta persu ei piittaa tippaakaan : )
Kannattaa muistaa, että Raamatussa hyväksytään orjuus ja Päivi Räsänen tulee vaatimaan Raamatun noudattamista.
saa vaimoakin raamatussa lyödä ka kivittää jos epäilee sen olleen toisella töissä
Persujen ihanne valtiossa eli Venäjällä poistettiin laista ''parisuhdeväkivalta''
Soita Baranovin poika paranoid.
Kannattaa muistaa että sinä ja Soini olette miespuolisia Räsäsiä. Korjaan miesoletettuja Räsäsiä..
Kun olen ollut 42 vuotta työelämässä on nähnyt monia tilanteita jossa liitosta on suurta hyötyä.
Vaikka kuinka olis kunnollinen työnantaja mutta ihmisiä sielläkin vain on töissä joille sattuu virheitä, joiden korjaaminen ei taatusti onnistukaan ilman liittoa ja sitä tietoa mitä sieltä saa.
Monia muita mm. laittomia tapauksia on tullut kohdattua, lakituvassakin ratkottuja joista ei saa vieläkään puhua kun työnantaja maksoi työntekijän palkkoja yms,,
Sama on kaiku askelten:))
Aloitin työelämässä 15 vuotiaana ja liityin Metalliliittoon.
Nyt olen eläkkeellä mutta edelleen jäsen, tosin jäsenmaksusta vapautettu.
En muista että työntaja olisi ikinä tarjonnut lisää liksaa, tms. etuuksia.
Kaikki junaili liitto, joskus jopa lakolla tai lakolla uhkaamalla.
Kuka avuttomalle tekijälle haluaa mitään maksaa.
Tämä on totta
A studiossa ekonomisti sanoi, että ostovoima nousee koska palkat nousee Liittojen neuvotteleman verran, siis liittojen.
Kapina Aapinen kertoo totuuden....
https://www.ku.fi/artikkeli/5445745-hallitukselle-ei-siita-kunniaa-kuulu-vaikka-hunajapurkille-hamuaakin
Yleisesti yhteiskunnan ei tule maksaa kenenkään valuutusmaksuja. Eli sinä oto vakuutuksen, sinä maksat vakuutusmaksut.
Verorahoista ei hyvitetä yksittäisten ihmisten ammattiyhdistysmaksuja.
Se on päivänselvää.
Missään lakikirjassa ei lue, että tällaista oikeutta olisi olemassakaan.
Laissa luki että ay-maksut oli verovähennyksen piirissä.
Mutta, suomen suurin työväenpuolue oli mukana lakkauttamassa vähennysoikeutta.
Kokeile joskus työelämää, voit yllättyä.
Se ei ole mikään yhteiskunnan tuki ay-liikkeelle, eli siksi pois sellainen ja koko ay-liikkeen tulolinjat verolle. Luonnollisesti myös yrityksillä sama tilanne omille etujärjestöille.
Päivi Ränenen. Raamattu hyväksyy orjuuden. Miksi ei noudateta?