Päivä pitenee. Valtatiet ovat paljaat. Autossa nastattomat kitkarenkaat alla. Mikä siinä on, että vielä pitää odottaa yli 1,5 kuukautta kesärajoituksia? Ne paukautetaan tolppiin keliin katsomatta huhtikuun ekoina päivinä. Huhtikuu on vielä kaukaista tulevaisuutta.
Vastaukset 16
- Anonyymi00001
Mulla riittää 80. Riittäisi kesälläkin mutta pitää ajaa liikennevirran mukana. Köyhillä on kiireensä.
- Anonyymi00002
Toyotalla kyyti on sellaista, ettei haluta ajaa yli 80.
- Anonyymi00003
Anonyymi00002 kirjoitti:
Toyotalla kyyti on sellaista, ettei haluta ajaa yli 80.
Kumimatto hampaiden välissä ja ilmatyyni perseen alla menee 90 kevyesti.
- Anonyymi00004
Anonyymi00002 kirjoitti:
Toyotalla kyyti on sellaista, ettei haluta ajaa yli 80.
Kiitos. Tuosta sai hyvät naurut. Valtatiellä kesäkelillä 80 km/h tuntuu tosiaan matelulta. Se on kuin Formula 1:ssä varikkosuoralla ajettava "matelunopeus".
80 km/h on vauhti, jossa auto hädin tuskin tuntuu liikkuvan. - Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
Kiitos. Tuosta sai hyvät naurut. Valtatiellä kesäkelillä 80 km/h tuntuu tosiaan matelulta. Se on kuin Formula 1:ssä varikkosuoralla ajettava "matelunopeus".
80 km/h on vauhti, jossa auto hädin tuskin tuntuu liikkuvan.Hyppääs kuule ovesta ulos ja anna työntämällä vähän lisävauhtia.
- Anonyymi00008
Anonyymi00005 kirjoitti:
Hyppääs kuule ovesta ulos ja anna työntämällä vähän lisävauhtia.
Tähän liittyy hauska tositarina: Tuttava oli Saksan moottoriteillä ajanut matkavauhtina 250 km/h pidemmän aikaa. Hiljensi sitten jossain kohtaa levähdyspaikalle ajaakseen. Matkustaja oli avannut auton oven 80:n nopeudessa astuaksen ulos autosta.
Sen verran oli tullut vauhtisokeutta 250 km/h matkavauhdissa, että 80 km/h tuntui sopivalta nopeudelta hypätä pois auton kyydistä. Tositarina 1980-luvun loppupuolelta Saksan Autobahnojen lumoista. - Anonyymi00011
Anonyymi00005 kirjoitti:
Hyppääs kuule ovesta ulos ja anna työntämällä vähän lisävauhtia.
Siitä voi katsoa, miten vanha vm. 1993 V12-mottorinen E-Mersu nielee autobaanaa Saksassa. 700 hevosvoimaa, 1000 Nm vääntöä.
https://www.youtube.com/watch?v=VN_jAvVtdQg
Kuten näette videolta, 80 km/h ei ole yhtään mitään. Se on kävelyvauhtia.
Video löytyy Youtubesta hakusanoilla 1993 Mercedes-Benz W124 SG65 V12 TOP SPEED DRIVE ON GERMAN AUTOBAHN
- Anonyymi00006
Aloittaja höpöttää olemattomia. Nyt on liukkaimmat tien pinnat aikoihin.
- Anonyymi00009
Valtatiet ovat paljaat ja kuivaa asfalttia riittää.
- Anonyymi00007
Kun kevät tulee ja porukat kaivaa mopot naftaliinista alkaa helvetinmoinen revittely ja keulinta jokapuolella. Otan popcornia mukaan ja menen tiettyyn paikkaan istumaan tien reunaan ulvila-pori välille missä sinivuokot poimivat kaahareilta kortit koko kesäksi talteen. Viime vuonnakin nappasivat monia kyseisellä tie-osuudella.
- Anonyymi00010
Siellä teillä on ollut kovin liukkaita kelejä, vaikka tie näyttää paljaalta javarsinkin varmasti siellä Porin seudulla jossa ilman kosteus on sisämaata korkeampaa.
Teinpoika vaan malttaa odottaa, kyllä se kesä sieltä tulee samaan tahtiin kun amiksen kesäloma alkaa. - Anonyymi00012
Yksi kysymys, mihin teillä on kiire? Jos ajat 80kmh tai 100kmh nopeutta niin todellinen aikaero määränpäässä on häviävän pieni. Saattaa olla jopa niinpäin että hitaammin ajava on ennemmin perillä. Riippuu liikenteestä, tuurista liikennevaloista, tankkaustarpeesta ja kahvipysähdyksistä. Mutta se on varmaa että onnettomuuskertoin nousee nopeuden kasvaessa, kuljettaja väsyy ja stressaa helpommin, mikä aiheuttaa rattiraivoa tai jopa tarkkaavaisuuden herpaantumista.
- Anonyymi00014
Kevät kun tulee, saamme varmaan valitettavasti lukea lehtien sivuilta juuri kortin saaneiden onnettomuuksista.Asia tuntuu olevan jokavuotinen ilmiö halusi sitä tai ei. Energiajuomaa naamaan ja baanalle.Sitten joku kerää irtoraajoja tienvarsilta.
- Anonyymi00015
Rattiraivo luo kiirettä ja toisinpäin.
- Anonyymi00013
Kesää kaipaan, en kesänopeusrajoituksia.
- Anonyymi00016
Hmmm?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1511289Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1201059Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset215808Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä31796En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58782- 64752
- 141724
- 46664
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus57622Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan
Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss61581