Neste ei voi eikä käytännössä hanki raakaöljyä epäsuorasti Venäjältä esimerkiksi Hollannin tai Intian kautta, koska sellainen ketju olisi sekä tunnistettavissa että EU-lainsäädännön vastaista.
1. EU:n öljypakotteet estävät venäläisen öljyn käytönEU kielsi joulukuussa 2022 kaiken venäläisen raakaöljyn ja tammikuussa 2023 öljytuotteiden tuonnin (EU-asetus 833/2014, lisäys 2022/879).Pakote koskee sekä suoraa että epäsuoraa tuontia.Jos öljy on alkuperältään venäläistä, sitä ei saa sekoittaa ja myydä "muun maan" öljynä, vaikka se olisi jalostettu Intiassa.Yrityksiltä vaaditaan alkuperätodistukset ja toimitusketjun dokumentit jokaisesta erästä.
2. Neste ei edes käytä perinteistä raakaöljyä Suomessa kuten ennenPorvoon jalostamo tuottaa yhä fossiilisia polttoaineita, mutta raakaöljy tulee pääosin:Pohjanmeren alueelta (Norja, Iso-Britannia)YhdysvalloistaLänsi-Afrikasta (esim. Nigeria)Lisäksi Neste siirtyy yhä enemmän uusiutuvaan tuotantoon, jossa käytetään kasviöljyjä, jätteitä ja tähteitä — ei raakaöljyä.
3. Logistisesti väitetty ketju on epärealistinenKuljettaa raakaöljyä Venäjältä Intiaan ja sieltä Hollantiin vain jotta se päätyisi Suomeen olisi kannattamatonta. Raakaöljyn alkuperä on tarkasti jäljitettävissä kansainvälisessä kuljetus- ja kaupparekisterissä (esim. bill of lading -asiakirjat). Nesteen raakaöljyvirrat näkyvät tullitilastoissa ja eivät sisällä venäläistä alkuperää.
4. Valvonta ja vastuukysymyksetNeste on pörssiyhtiö, ja sen toiminta on läpinäkyvää:Yritys raportoi vuosittain toimitusketjun valvonnasta ja noudattaa EU:n kestävän kehityksen raportointivelvoitteita.Tietoinen venäläisen öljyn ostaminen (suoraan tai epäsuorasti) rikkoisi EU:n pakotteita ja johtaisi vakaviin seuraamuksiin yhtiölle.Yhteenveto:
Väite, että Neste ostaisi öljyä epäsuorasti Venäjältä Hollannin ja Intian kautta, ei voi pitää paikkaansa, koskaEU-lainsäädäntö ja valvonta estävät sen, Nesteen toimitusketju on jäljitettävä ja auditoitu, ja taloudellisesti ja logistisesti ketju olisi järjetön. Kyseessä on yleinen salaliittomainen oletus, joka ei vastaa tosiasioita öljykaupasta ja pakotevalvonnasta.
Neste ei voi eikä käytännössä hankkia raakaöljyä epäsuorasti Venäjältä
5
305
Vastaukset
- Anonyymi00001
Jos Neste jäisi kiinni venäläisen öljyn kierrättämisestä, mikä täydellisellä varmuudella tapahtuisi jos niin olisi, sen pörssiarvo ja maine sulaisivat hetkessä. Se olisi varmasti monin verroin kalliimpaa kuin saavutettu säästö.
Sertifiointi, eli öljyerillä on "passit". Viranomaiset ja tarkastajat seuraavat kemiallisia sormenjälkiä ja rahtikirjoja tarkasti.
Valtio on Nesteen suurin omistaja. Valtio-omistaja ei katsoisi hyvällä linjaa, joka sotii suoraan Suomen ulkopolitiikkaa vastaan. - Anonyymi00002
Kiteeläinen huru-ukko ja ylemmyyden tunne.
Salaliittoon uskominen antaa tunteen siitä, että "minä en ole lammas". Se luo jakolinjan "meihin tietäviin" ja "teihin naiiveihin". Tämä ruokkii itsetuntoa.
Varmastikin huru etsii internertistä asiaan liittyviä "todisteita" joita muut kaltaisensa asioiden vääristelijät ovat sinne työntäneet vuosien ajan. Siksi ylentää ja kehuu itseään: "Riittää kun ossaa käyttää internettiä, sieltä löytyy." Selvästikin älykkö!🤣 Voi että!
Sitä en epäile vähäänkään etteikö salaliittoihin uskovat löytäisi mitä tahansa oman mielensä mukaista omilta foorumeiltaan, eikä tarvitse avata niitäkään, sillä S24 on periaatteessa sellaista paskaa täynnään.- Anonyymi00003
Antaa harhoissaan elävien olla, sillä se on varma etteivät niistä luovu. Onhan tämä jo tiedossa ja mm. psykiatri Hannu Lauerman mukaan psykoottisille henkilöille on netin käytöstä haittaa, koska ne löytävät sieltä tukea harhaluuloilleen.
- Anonyymi00004
Öö, kerro muillekin mikä osa tuossa aloituksessa oli "salaliittoteoriaa"?
- Anonyymi00005
Euroopan piti irtaantua ”erikoisesta venäläisestä öljyruletista”, mutta toisin kävi – petämme itseämme, sanoo professori
Pakotteet ovat riittämättömiä, sillä venäläistä alkuperää olevia öljytuotteita virtaa yhä Eurooppaan välikäsien kautta, sanoo professori Kari Liuhto.
Venäläistä alkuperää olevia öljytuotteita virtaa yhä runsain määrin Eurooppaan, vaikka EU on yrittänyt suitsia Venäjän öljystä saamia tuloja monin keinoin.
Venäjän talouteen perehtynyt professori Kari Liuhto kutsuu tilannetta ”erikoiseksi venäläiseksi öljyruletiksi”.
Tilanteessa keskeistä roolia näyttelee Intia, josta on tullut Euroopan suurin öljytuotteiden toimittaja.
Kuvio menee niin, että Venäjä kuljettaa ensin raakaöljyä Intiaan. Seuraavaksi se jalostaa öljyn omistamassaan öljynjalostamossa Intiassa. Lopulta öljytuotteet tuodaan EU:hun ja Yhdysvaltoihin, Liuhto kertoi A-studiossa keskiviikkona.
– Me vähän petetään itseämme. Tässä on tietynlaista kaksoismoralismia. Tiedämme, mistä on kysymys. Tässä pitäisi selkeästi laittaa sanktioita myös intialaisiin öljyterminaaleihin, ettemme enää ostaisi Intiasta öljyä.
Liuhto toimii parhaillaan tiedustelututkimuksen professorina Maanpuolustuskorkeakoulussa ja Turun yliopiston kauppakorkeakoulussa.
Vaikka EU on asettanut Venäjälle pakotteita, niin niihin on jäänyt porsaanreikiä. EU-maiden on mahdollista täysin laillisesti ostaa venäläistä alkuperää olevia öljytuotteita kuten polttoaineita, kunhan ne on käsitelty kolmansissa maissa, kirjoitti verkkolehti Politico viime kuussa.
Tästä on kyse
Öljy on merkittävässä osassa Venäjän viennistä.
Euroopan unioni ja G7-maat ovat pyrkineet suitsimaan Venäjän saamia öljytuloja hintakatolla ja tuontikiellolla.
Hintakatto ja öljyn tuontikielto koskevat vain Venäjältä tuotavaa raakaöljyä, jota kuljetetaan meriteitse.
Itämeren tapahtumien takia Venäjän niin sanottu varjolaivasto on ollut hiljattain paljon julkisuudessa. Venäjän varjolaivasto onkin seurausta sen energiasektoriin kohdistuvista pakotteista.
Venäjän varjolaivastosta poikkeuksellisen tekee sen koko. Kaikista maailman öljytankkereista arviolta 17 prosenttia kuuluu Venäjän varjolaivastoon.
Venäjä ja Intia ovat tiivistäneet suhteitaan jo pidemmän aikaa. Aivan hiljattain maat solmivat historiallisen sopimuksen öljyn toimittamisesta Venäjältä Intiaaan, kertoi uutistoimisto Reuters viime kuussa.
Reutersin mukaan sopimus on arvoltaan 13 miljardia dollaria vuodessa nykyhinnoilla.
Liuhdon mukaan ratkaisu vaikeaan tilanteeseen voisi löytyä uusista sanktioista.
– Meidän pitäisi laittaa sanktioita myös niihin eurooppalaisiin öljyterminaaleihin EU:ssa, jotka ottavat vastaan mahdollista alkuperäistä venäläistä öljyä.
Kyllä on tyhä professori, kiteeltä löytyy viisaampia
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial81656Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1241642Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2451162Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221078Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.186996- 128919
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2866- 10845
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks48833Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29827