Neste ei voi eikä käytännössä hankkia raakaöljyä epäsuorasti Venäjältä

Anonyymi-ap

Neste ei voi eikä käytännössä hanki raakaöljyä epäsuorasti Venäjältä esimerkiksi Hollannin tai Intian kautta, koska sellainen ketju olisi sekä tunnistettavissa että EU-lainsäädännön vastaista.
1. EU:n öljypakotteet estävät venäläisen öljyn käytönEU kielsi joulukuussa 2022 kaiken venäläisen raakaöljyn ja tammikuussa 2023 öljytuotteiden tuonnin (EU-asetus 833/2014, lisäys 2022/879).Pakote koskee sekä suoraa että epäsuoraa tuontia.Jos öljy on alkuperältään venäläistä, sitä ei saa sekoittaa ja myydä "muun maan" öljynä, vaikka se olisi jalostettu Intiassa.Yrityksiltä vaaditaan alkuperätodistukset ja toimitusketjun dokumentit jokaisesta erästä.
2. Neste ei edes käytä perinteistä raakaöljyä Suomessa kuten ennenPorvoon jalostamo tuottaa yhä fossiilisia polttoaineita, mutta raakaöljy tulee pääosin:Pohjanmeren alueelta (Norja, Iso-Britannia)YhdysvalloistaLänsi-Afrikasta (esim. Nigeria)Lisäksi Neste siirtyy yhä enemmän uusiutuvaan tuotantoon, jossa käytetään kasviöljyjä, jätteitä ja tähteitä — ei raakaöljyä.
3. Logistisesti väitetty ketju on epärealistinenKuljettaa raakaöljyä Venäjältä Intiaan ja sieltä Hollantiin vain jotta se päätyisi Suomeen olisi kannattamatonta. Raakaöljyn alkuperä on tarkasti jäljitettävissä kansainvälisessä kuljetus- ja kaupparekisterissä (esim. bill of lading -asiakirjat). Nesteen raakaöljyvirrat näkyvät tullitilastoissa ja eivät sisällä venäläistä alkuperää.
4. Valvonta ja vastuukysymyksetNeste on pörssiyhtiö, ja sen toiminta on läpinäkyvää:Yritys raportoi vuosittain toimitusketjun valvonnasta ja noudattaa EU:n kestävän kehityksen raportointivelvoitteita.Tietoinen venäläisen öljyn ostaminen (suoraan tai epäsuorasti) rikkoisi EU:n pakotteita ja johtaisi vakaviin seuraamuksiin yhtiölle.Yhteenveto:
Väite, että Neste ostaisi öljyä epäsuorasti Venäjältä Hollannin ja Intian kautta, ei voi pitää paikkaansa, koskaEU-lainsäädäntö ja valvonta estävät sen, Nesteen toimitusketju on jäljitettävä ja auditoitu, ja taloudellisesti ja logistisesti ketju olisi järjetön. Kyseessä on yleinen salaliittomainen oletus, joka ei vastaa tosiasioita öljykaupasta ja pakotevalvonnasta.

5

332

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Jos Neste jäisi kiinni venäläisen öljyn kierrättämisestä, mikä täydellisellä varmuudella tapahtuisi jos niin olisi, sen pörssiarvo ja maine sulaisivat hetkessä. Se olisi varmasti monin verroin kalliimpaa kuin saavutettu säästö.
      Sertifiointi, eli öljyerillä on "passit". Viranomaiset ja tarkastajat seuraavat kemiallisia sormenjälkiä ja rahtikirjoja tarkasti.
      Valtio on Nesteen suurin omistaja. Valtio-omistaja ei katsoisi hyvällä linjaa, joka sotii suoraan Suomen ulkopolitiikkaa vastaan.

    • Anonyymi00002

      Kiteeläinen huru-ukko ja ylemmyyden tunne.
      Salaliittoon uskominen antaa tunteen siitä, että "minä en ole lammas". Se luo jakolinjan "meihin tietäviin" ja "teihin naiiveihin". Tämä ruokkii itsetuntoa.
      Varmastikin huru etsii internertistä asiaan liittyviä "todisteita" joita muut kaltaisensa asioiden vääristelijät ovat sinne työntäneet vuosien ajan. Siksi ylentää ja kehuu itseään: "Riittää kun ossaa käyttää internettiä, sieltä löytyy." Selvästikin älykkö!🤣 Voi että!
      Sitä en epäile vähäänkään etteikö salaliittoihin uskovat löytäisi mitä tahansa oman mielensä mukaista omilta foorumeiltaan, eikä tarvitse avata niitäkään, sillä S24 on periaatteessa sellaista paskaa täynnään.

      • Anonyymi00003

        Antaa harhoissaan elävien olla, sillä se on varma etteivät niistä luovu. Onhan tämä jo tiedossa ja mm. psykiatri Hannu Lauerman mukaan psykoottisille henkilöille on netin käytöstä haittaa, koska ne löytävät sieltä tukea harhaluuloilleen.


      • Anonyymi00004

        Öö, kerro muillekin mikä osa tuossa aloituksessa oli "salaliittoteoriaa"?


    • Anonyymi00005

      Euroopan piti irtaantua ”erikoisesta venäläisestä öljyruletista”, mutta toisin kävi – petämme itseämme, sanoo professori
      Pakotteet ovat riittämättömiä, sillä venäläistä alkuperää olevia öljytuotteita virtaa yhä Eurooppaan välikäsien kautta, sanoo professori Kari Liuhto.
      Venäläistä alkuperää olevia öljytuotteita virtaa yhä runsain määrin Eurooppaan, vaikka EU on yrittänyt suitsia Venäjän öljystä saamia tuloja monin keinoin.

      Venäjän talouteen perehtynyt professori Kari Liuhto kutsuu tilannetta ”erikoiseksi venäläiseksi öljyruletiksi”.

      Tilanteessa keskeistä roolia näyttelee Intia, josta on tullut Euroopan suurin öljytuotteiden toimittaja.

      Kuvio menee niin, että Venäjä kuljettaa ensin raakaöljyä Intiaan. Seuraavaksi se jalostaa öljyn omistamassaan öljynjalostamossa Intiassa. Lopulta öljytuotteet tuodaan EU:hun ja Yhdysvaltoihin, Liuhto kertoi A-studiossa keskiviikkona.

      – Me vähän petetään itseämme. Tässä on tietynlaista kaksoismoralismia. Tiedämme, mistä on kysymys. Tässä pitäisi selkeästi laittaa sanktioita myös intialaisiin öljyterminaaleihin, ettemme enää ostaisi Intiasta öljyä.

      Liuhto toimii parhaillaan tiedustelututkimuksen professorina Maanpuolustuskorkeakoulussa ja Turun yliopiston kauppakorkeakoulussa.

      Vaikka EU on asettanut Venäjälle pakotteita, niin niihin on jäänyt porsaanreikiä. EU-maiden on mahdollista täysin laillisesti ostaa venäläistä alkuperää olevia öljytuotteita kuten polttoaineita, kunhan ne on käsitelty kolmansissa maissa, kirjoitti verkkolehti Politico viime kuussa.

      Tästä on kyse
      Öljy on merkittävässä osassa Venäjän viennistä.
      Euroopan unioni ja G7-maat ovat pyrkineet suitsimaan Venäjän saamia öljytuloja hintakatolla ja tuontikiellolla.
      Hintakatto ja öljyn tuontikielto koskevat vain Venäjältä tuotavaa raakaöljyä, jota kuljetetaan meriteitse.
      Itämeren tapahtumien takia Venäjän niin sanottu varjolaivasto on ollut hiljattain paljon julkisuudessa. Venäjän varjolaivasto onkin seurausta sen energiasektoriin kohdistuvista pakotteista.
      Venäjän varjolaivastosta poikkeuksellisen tekee sen koko. Kaikista maailman öljytankkereista arviolta 17 prosenttia kuuluu Venäjän varjolaivastoon.

      Venäjä ja Intia ovat tiivistäneet suhteitaan jo pidemmän aikaa. Aivan hiljattain maat solmivat historiallisen sopimuksen öljyn toimittamisesta Venäjältä Intiaaan, kertoi uutistoimisto Reuters viime kuussa.

      Reutersin mukaan sopimus on arvoltaan 13 miljardia dollaria vuodessa nykyhinnoilla.

      Liuhdon mukaan ratkaisu vaikeaan tilanteeseen voisi löytyä uusista sanktioista.

      – Meidän pitäisi laittaa sanktioita myös niihin eurooppalaisiin öljyterminaaleihin EU:ssa, jotka ottavat vastaan mahdollista alkuperäistä venäläistä öljyä.

      Kyllä on tyhä professori, kiteeltä löytyy viisaampia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1334
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1231
    3. 64
      1220
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1205
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1039
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      83
      843
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      676
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      608
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      582
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      554
    20. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      544
    Aihe